Zapraszamy do uzdrowiska Busko-Zdrój. Noclegi, restauracje, aktywny wypoczynek, sanatoria, Uzdrowisko na 4 pory roku, Nocleg, w busku, sanatoria, noclegi, kwatery, pensjonaty, hotele, firmy, buskowianka, pokoje, handel, usługi, woda, mineralna, gazowana, niegazowana, kwatery, zabiegi, borowina, reumatyzm, krio, marconi, źródlana, wiadomośći, konkursy, imprezy, firmy, biznes, zdrowie, odnowa, biologiczna, busko, zdroj, zdrój, Busko, uzdrowisko, sanatorium, Busko-Zdrój, pokoje gościnne w Busku-Zdroju, masaż, fizykoterapia, kuracja, wypoczynek, aktualnosci, aktualności, wiadomości, wiadomosci, Ponidzie

LEGENDA

grzyby

runo leśne

zwierzeta

przyjazd ze zwierzętami

jadalnia

wyżywienie

konie

jazda konna

koscioly

zabytki sakralne

namiot

rozbicie namiotu

narty

wyciąg narciarski

nocleg

nocleg

ogniska

ognisko, grill

parking

parking

plywanie

kąpielisko

prysznic

łazienka

rower

wypożyczanie rowerów

ryby

wędkowanie

sady

sad owocowy

sport

rekreacja

wycieczki_piesze

wędrówki piesze

zabytki

zabytki

inwalida

dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych

×

Stanisław Żak – promocja książki „Proteusz kameleon narcyz. Witold Gombrowicz”

Stanisław Żak – promocja książki „Proteusz kameleon narcyz. Witold Gombrowicz”Piątek 9 grudnia, popołudnie. Mała sala kameralna w Buskim Samorządowym Centrum Kultury. Profesor Stanisław Żak już przybył z Kielc na spotkanie. Przybyli również goście z Chmielnika, grupa buskich seniorów i osób zaprzyjaźnionych z profesorem.

Spotkanie rozpoczyna utwór Fryderyka Chopina „Cantabile" na fortepian w wykonaniu Wiktora Krefta ucznia Szkoły Muzycznej I stopnia w Busku-Zdroju z klasy Pana Jacka Ciołczyka.

Gdy cichną brawa dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Busku-Zdroju Ewa Marciniec wita gości i prosi Profesora Stanisława Żaka o wykład o jakże ciekawym pisarzu jak się później okaże z niezwykła osobowością – Witoldzie Gombrowiczu.

Od pierwszych zdań pana profesora widać pasję i ogromne zainteresowanie pisarzem. Sprawnie wprowadza słuchaczy w świat literatury Witolda Gombrowicza. Mówi o jego korzeniach, losach rodziny na przestrzeni wieków, sięgających aż do wieku XVI. Skupia się na jego osobowości, ciężkiej narcystycznej i zróżnicowanej w zależności od sytuacji. Mówi o ateizmie pisarza, nieoczywistym jego zdaniem – „Nie był ateistą, jak zawsze twierdził. Zarówno w jego twórczości jak i w życiu zbyt wiele odniesień do Boga". Opowiada o ciężkim życiu w obcej Argentynie, o głodzie, chłodzie i żebraniu na miskę strawy. Stara się znaleźć odnośniki w Ferdydurce, Dziennikach i Transatlantyku – którym jest zafascynowany i uważa za najlepsze dzieło pisarza. Prowadząca przytacza cytaty z książki – Gombrowicz we wspomnieniach argentyńskich przyjaciół, jego przygotowani do procesu tworzenia, tworzenie, ciężkie życie w Argentynie.

I krótki przerywnik, publiczność znów może się delektować pięknem muzyki. Na scenie uczennice klasy fletu pana Andrzeja Łukasika – Kornelia Kwaśniewska wykonała Humoreskę Antoniego Dworzaka, a Sylwia Załęcka Czardasza Vitorio Montiego. W roli akompaniatorów przy fortepianie Jacek Ciołczyk i Andrzej Łukasik.

Stanisław Żak opowiada o stypendium Gombrowicza w Niemczech, o jego kontaktach z Jerzym Giedroycem – swoim wydawcą, jakże ważna to była przyjaźń, przede wszystkim dla Gombrowicza.

To druga książka Stanisława Żaka o Witoldzie Gombrowiczu. Profesor przyznaje, że jest zafascynowany pisarzem, jego osobowością, pisarstwem i ciekawymi losami.

Koniec spotkania, długo nie cichną brawa. Zainteresowani słuchacze chętnie sięgają po książkę zacnego gościa, by otrzymać autograf od profesora Żaka. Jest poczęstunek, są kwiaty i podziękowania – dla gościa, dla wykonawców muzyki, dla pani Aleksandry Sikory - dyrektor Szkoły Muzycznej oraz dla inicjatora całego wydarzenia pana Jarosława Zatorskiego.

Długo nie cichną kuluarowe rozmowy mimo, że wieczór i pada...

Fot. Tadeusz Ura, M-GBP
E. M.

Stanisław Żak – promocja książki Proteusz kameleon narcyz. Witold Gombrowicz Stanisław Żak – promocja książki Proteusz kameleon narcyz. Witold Gombrowicz Stanisław Żak – promocja książki Proteusz kameleon narcyz. Witold Gombrowicz Stanisław Żak – promocja książki Proteusz kameleon narcyz. Witold Gombrowicz
Stanisław Żak – promocja książki Proteusz kameleon narcyz. Witold Gombrowicz Stanisław Żak – promocja książki Proteusz kameleon narcyz. Witold Gombrowicz Stanisław Żak – promocja książki Proteusz kameleon narcyz. Witold Gombrowicz Stanisław Żak – promocja książki Proteusz kameleon narcyz. Witold Gombrowicz
Stanisław Żak – promocja książki Proteusz kameleon narcyz. Witold Gombrowicz Stanisław Żak – promocja książki Proteusz kameleon narcyz. Witold Gombrowicz   

© Copyright 2011 Urząd Miasta i Gminy w Busku-Zdroju Projekt i realizacja Crafton    |    Korekta: Norbert Garecki

...dla rozwoju Województwa Świętokrzyskiego...

Projekt: "Kampania promocyjna Miasta i Gminy Busko-Zdrój oraz utworzenie centrum informacji
turystycznej" współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2007-2013