Logo Gminy Busko-Zdrój

AKTUALNOŚCI

Tężnia solankowa o poranku
Zdjęcie Tężni nocą
Aleja Mickiewicza, zdjęcie nocą
previous arrow
next arrow
PlayPause

Centrum Nauki Kopernik z Warszawy z wizytą w Szkole Podstawowej nr 320 lutego br. Szkołę Podstawową nr 3 w Busku-Zdroju odwiedzi „Naukobus" czyli pojazd pełen urządzeń i modeli, które w przystępny sposób przybliżą dzieciom i młodzieży wiedzę z zakresu fizyki, chemii i biologii.

Centrum Nauki Kopernik z Warszawy z wizytą w Szkole Podstawowej nr 3Wśród 15 zaprezentowanych atrakcji zobaczymy między innymi:

Wirujące krzesło - eksponat obrazuje teorię zachowania momentu pędu. Składa się z obrotowego krzesła i obciążonych kół rowerowych z uchwytami. Zmiany pozycji rozkręconego koła powodują obracanie krzesełka.

Dziwne walce - dwa walce staczają się po równi pochyłej. Walce ważą tyle samo i mają takie same rozmiary, ale ich masa jest inaczej rozłożona. Eksponat ilustruje zależność prędkości poruszania się walców od rozmieszczenia masy: oś obrotu – obwód.

Szklana kula - zawiera niewielką ilość mieszanki gazów szlachetnych: helu i argonu. W jej wnętrzu umieszczona jest elektroda podłączona do źródła wysokiego napięcia, które wytwarza duże pole elektryczne. Ruch wiązek elektronów powoduje wzbudzenie napotkanych cząsteczek gazu, któremu towarzyszy świecenie. Ręka przyłożona do kuli przyciąga nitki wyładowania, ponieważ prąd przepływa przez nią łatwiej niż przez powietrze wokół kuli.

Półkule magdeburskie – po wypompowaniu spomiędzy półkul powietrza, ich rozerwanie staje się prawie niemożliwe. Eksponat ilustruje siłę ciśnienia atmosferycznego wywieranego z zewnątrz na półkule (ogólnie obiekty).

Sprawdź swoją pamięć - urządzenie wyposażone w sześć podświetlanych przycisków oraz elektroniczny licznik. Zadanie polega na powtórzeniu kolejności włączania się lampek-przycisków. Z każdą próbą powtarzana sekwencja zwiększa się o jeden błysk.

Szybkość reakcji - urządzenie demonstrujące współdziałanie układu nerwowego i układu ruchu. Bada szybkość reakcji użytkownika na bodźce świetlne i dźwiękowe oraz ich kombinację na zasadzie: sygnał – wciśnięcie odpowiedniego przycisku.

Oszukaj swój wzrok - stanowisko do wykonywania prostych czynności manualnych w różnych okularach zniekształcających obraz. Wśród zadań wymagających koordynacji wzrokowo-ruchowej, które musi wykonać użytkownik w okularach, jest m.in. ułożenie kilkuelementowej układanki.

Zabawa z nauką czeka na uczniów buskich szkół podstawowych i gimnazjalnych w poniedziałek 20 lutego w godzinach 9.00-15.00 w Szkole Podstawowej nr 3. Kto wie, może któreś z dzieci odkryje w sobie pasję badacza i pójdzie w ślady Thomasa Edisona lub Isaaca Newtona?