Logo Gminy Busko-Zdrój

AKTUALNOŚCI

Tężnia solankowa o poranku
Zdjęcie Tężni nocą
Aleja Mickiewicza, zdjęcie nocą
previous arrow
next arrow
PlayPause

Aktualności Buskie

grafika promująca 31 finał WOŚP

W najśmielszych marzeniach nie myśleliśmy, że osiągniemy taki wynik. Kwotę tę osiągnęliśmy wspólnie z Brzostkowem, Kołaczkowicami, Nowym Korczynem, OSP w Mikułowicach, Solcem-Zdrój, Skotnikami Dolnymi, Stopnicą, Wiślicą, Zborowem. Sztab w Busku-Zdroju to wspólne działania Buskiego Samorządowego Centrum Kultury i Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 1 w Busku -Zdroju.

W tym roku cel zbiórki publicznej to : „CHCEMY WYGRAĆ Z SEPSĄ! FINAŁ DLA WSZYSTKICH - MAŁYCH I DUŻYCH”. Przypominamy, że sepsa to zespół objawów wywołanych przez niekontrolowaną, gwałtowną reakcję organizmu na zakażenie. W przebiegu sepsy w ciągu kilku godzin może dojść do niewydolności wielonarządowej, wstrząsu i śmierci.

Przygotowania do 31 Finału WOŚP trwały już od początku listopada. Zaangażowanie PSP 1, jak co roku, było ogromne. Dzięki działalności kilku nauczycieli buskiej „Jedynki” utworzono Sztab, zarejestrowano wolontariuszy, sztabowe puszki stacjonarne, rozprowadzono puszki, serduszka, identyfikatory (itd.) Do nich również należała koordynacja pracy w Busku - i innych miejscowościach, nawiązanie współpracy z instytucjami wspierającymi 31 Finał WOŚP, czyli: MGCK w Solcu-Zdroju, MGCK w Stopnicy i MGOK w Nowym Korczynie, szkołami podstawowymi w Busku -Zdroju, Brzostkowie, Kołaczkowicach, Nowym Korczynie, Skotnikach Dolnych, Solcu –Zdroju, Stopnicy, Wiślicy, Zborowie, szkołami średnimi z Buska-Zdroju: I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki, Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Mikołaja Kopernika, Zespół Szkół Informatyczno-Technicznych, Policją, bankami – Bank Spółdzielczy w Solcu-Zdroju, Alior Bank – oddział w Busku -Zdroju oraz OSP w Mikułowicach, HEAD HUNTERS MC Poland, Harcerską Grupą Ratowniczą.

Wolontariusze 31. Finału-001

Od 10 grudnia zbierano fundusze do 25 sztabowych puszek stacjonarnych: w Busku -Zdroju: Klub sportowy -siłownia „BODYMANIAK”, Publiczna Szkoła Podstawowa w Zbludowicach, Gabinet kosmetyczny „AKADEMIA URODY”, Sklep przy ulicy Kościuszki 18, Sklep spożywczy „Od i Do”, Sklep z narzędziami, wypożyczalnia maszyn – Michał Myśliwiec, Market budowlany „PARA. COM.PL”, Warsztat samochodowy „ZAB-CAR”, BOSIR, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2, Hotel „SŁONECZNY ZDRÓJ” Medical SPA, Hotel „GROMADA” Medical SPA, Restauracja „KULTURKA” , Salon Fryzjerski „BEATA”, Tężnia w Busku -Zdroju, Terma Słowacki Medical SPA, I Liceum Ogólnokształcące im Tadeusza Kościuszki, Gabinet Stomatologiczny – Piotr Błasiński, Publiczne Przedszkole Nr 1 , Klub sportowy Joanna Rawska.

oraz poza Buskiem: Społeczna Szkoła Podstawowa w Słabkowicach, Gminne Centrum Kultury w Stopnicy, Sklep spożywczo przemysłowy „DELIO MARKET” w Krzczonowie, Gabinet „DIETETYCZNY RAJ” w Złotej, Sklep wielobranżowy „AGA” w Solcu-Zdroju.

Opiekunowie tych puszek zebrali niebagatelna kwotę: 18000 zł.

29 stycznia od rana można było spotkać wolontariuszy WOŚP z charakterystycznymi serduszkami i puszkami. W sumie na terenie Buska – Zdroju oraz Brzostkowa, Kołaczkowic, Janiny, Nowego Korczyna, Skotnik Dolnych, Solca –Zdroju, Stopnicy, Wiślicy, Zborowa kwestowało 180 wolontariuszy.

Najwięcej do puszek uzbierali uczniowie i absolwenci PSP 1 Busko: Bartłomiej Walkiewicz - 5450 zł, Kornel Kwolik - 4007,22 zł, Wiktoria Cieplińska - 3386,16 zł .

Godziny popołudniowe to liczne atrakcje- wydarzenia kulturalne, licytacje, loterie przygotowane w wielu miastach: w Busku -Zdroju, Nowym Korczynie, Solcu-Zdroju, Stopnicy. W naszym mieście finałowy koncert był zorganizowany przez BSCK i rozpoczął się o godzinie 15.00. Sympatycy WOŚP dopisali i sala BSCK wypełniła się po brzegi. Prezentowały się zespoły i soliści z różnych szkół oraz formacje taneczne. Odbył się również pokaz karate i kung- fu.

Koncert prowadzili uczniowie i absolwenci PSP 1- Ola Marciniec i Dawid Pajor. Atrakcją koncertu była spontanicznie prowadzona aukcja przez dyrektora ZSTiO Grzegorza Owsińskiego oraz studenta medycyny Dawida Pajora, wspomagana przez absolwentów buskiej Jedynki: Aleksandrę Pamułę, Karolinę Kępę, Martę Lasotę i Amelię Wojnowską.

Na scenie osoby prowadzący licytację - Grzegorz Owsiński wraz z asystentkąPod młotek poszły gadżety WOŚP, vouchery, prace artystów –plastyków, rękodzieło, albumy, kalendarze i inne cenne przedmioty. Największą kwotę wylicytowano za wózek inwalidzki - 1500 zł. ( wózek został przekazany buskiemu hospicjum), piłka z autografem Kuby Błaszczykowskiego – 1400 zł.

Nie zabrakło również orkiestrowych gadżetów: koszulek, kalendarzy, czapek, statuetek, czy okularów zaprojektowanych przez samego Owsiaka. Najwięcej pieniędzy uzyskano za koszulkę z logo 31 Finału- 800 zł. Licytacja w czterech odsłonach przyniosła rekordową sumę: 24 400 zł.

WOŚP wsparły również buskie szkoły, które przygotowały wspaniałe wypieki: Publiczna Szkoła Podstawowa NR 1, Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Mikołaja Kopernika, Zespół Szkół Informatyczno-Technicznych.
W trakcie koncertu można było również zdobyć umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej z Harcerską Grupą Ratowniczą oraz zrobić zdjęcie w Fotobudce.

„Orkiestra Owsiaka” grała również na zewnątrz, a to za sprawą HEAD HUNTERS MC Poland, którzy zapraszali na dania z grilla i odlotową przejażdżkę quadem oraz strażaków z OSP Mikułowice i OSP Zbludowice, którzy proponowali pokaz sprzętu ratowniczo-gaśniczego. Ważną częścią Finału była też akcja krwiodawstwa prowadzona przez Klub HDK „Straż życia”.

Po południu rozpoczęło się wielkie liczenie pieniędzy zebranych w Busku i miejscowościach, z którymi współpracował Sztab. Komisja licząca, w której skład weszli nauczyciele, pracownicy, rodzice oraz absolwenci naszej szkoły. Pracę usprawniały liczarki wypożyczone z Banków: Alior Bank – odział w Busku -Zdroju i Banku Spółdzielczego w Solcu-Zdroju, za które gorąco dziękujemy.

Prezentacja sprzętu gaśniczego przed BSCKOrganizatorzy WOŚP w Busku -Zdroju – składają podziękowania wszystkim osobom zaangażowanym w organizację 31 Finału: MGCK w Solcu-Zdroju, MGCK w Stopnicy i MGOK w Nowym Korczynie, OSP w Mikułowicach, OSP w Zbludowicach, szkołom podstawowym w Busku -Zdroju, Brzostkowie, Kołaczkowicach, Nowym Korczynie, Skotnikach Dolnych, Solcu –Zdroju, Stopnicy, Wiślicy, Zborowie, Słabkowicah, szkołom średnim z Buska-Zdroju: Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Mikołaja Kopernika, Zespół Szkół Informatyczno-Technicznych, Dyrekcji Banku Spółdzielczego w Solcu-Zdroju, Alior Banku- oddział w Busku-Zdroju oraz HEAD HUNTERS MC Poland, Harcerskiej Grupie Ratowniczej, Klubowi HDK „Straż życia”.

Szczególne podziękowania należą się wszystkim wolontariuszom współpracującym z buskim Sztabem, ich opiekunom - nauczycielom i rodzicom, opiekunom sztabowych puszek stacjonarnych, organizatorom koncertu w BSCK oraz uczestnikom niedzielnego koncertu jak również komisji liczącej. Serdecznie dziękujemy darczyńcom i licytującym, bez których nie byłoby tak efektywnych aukcji. Za koordynowanie działań mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa wolontariuszom dziękujemy Komendzie Policji w Busku – Zdroju.

Wielkie ukłony dla wszystkich ludzi, którzy otworzyli swoje serca i ….portfele.

To dzięki wspólnemu działaniu 29 stycznia 2023 roku stał się dniem pełnym radości, niesamowitych przeżyć.

Efekt wszystkich działań jest wspaniały - Sztab z Buska-Zdroju przekazał WOŚP rekordową kwotę - 184596, 98 zł oraz precjoza- złoty pierścionek i obrączkę.

Do tej kwoty należy doliczyć jeszcze sumę z e-Skarbonki- 1453 zł- dziękujemy.

 

Zapraszamy również do obejrzenia relacji video z Finału przygotowanej przez redakcję Ponidzie.tv oraz portal Busko.com.pl - https://www.youtube.com/watch?v=4OXG2juMO1s