Zapraszamy do uzdrowiska Busko-Zdrój. Noclegi, restauracje, aktywny wypoczynek, sanatoria, Uzdrowisko na 4 pory roku, Nocleg, w busku, sanatoria, noclegi, kwatery, pensjonaty, hotele, firmy, buskowianka, pokoje, handel, usługi, woda, mineralna, gazowana, niegazowana, kwatery, zabiegi, borowina, reumatyzm, krio, marconi, źródlana, wiadomośći, konkursy, imprezy, firmy, biznes, zdrowie, odnowa, biologiczna, busko, zdroj, zdrój, Busko, uzdrowisko, sanatorium, Busko-Zdrój, pokoje gościnne w Busku-Zdroju, masaż, fizykoterapia, kuracja, wypoczynek, aktualnosci, aktualności, wiadomości, wiadomosci, Ponidzie

LEGENDA

grzyby

runo leśne

zwierzeta

przyjazd ze zwierzętami

jadalnia

wyżywienie

konie

jazda konna

koscioly

zabytki sakralne

namiot

rozbicie namiotu

narty

wyciąg narciarski

nocleg

nocleg

ogniska

ognisko, grill

parking

parking

plywanie

kąpielisko

prysznic

łazienka

rower

wypożyczanie rowerów

ryby

wędkowanie

sady

sad owocowy

sport

rekreacja

wycieczki_piesze

wędrówki piesze

zabytki

zabytki

inwalida

dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych

×

Uroczyste obchody Bitwy pod Broniną, 5 września 2009 r.  (foto: Jarosław Kruk) Tak uroczystych obchodów rocznicy bitwy Bronina jeszcze nie widziała. W miejscu jednego z najkrwawszych bojów 1939 r. na ziemi kieleckiej, we wczesne sobotnie popołudnie, 5 września, zjawiły się liczne delegacje, poczty sztandarowe, duże grono dzieci i młodzieży, wielu mieszkańców wsi i okolicznych miejscowości.  By oddać cześć poległym tu 70 lat temu żołnierzom 22. Dywizji Piechoty Górskiej, razem z przedstawicielami władz województwa z Kielc przybyła wojskowa asysta honorowa.  

Oficjalne uroczystości rozpoczęły się o godzinie 14:00. Przybyłych pod pomnik powitał gospodarz Gminy, burmistrz Piotr Wąsowicz. Następnie odczytał on okolicznościowe przemówienie. Po jego słowach, przy dźwiękach hymnu państwowego odegranego przez Buską Orkiestrę Zdrojową i pochylonych sztandarach, została wciągnięta na maszt polska flaga i rozpoczął się...

Przybyłych pod pomnik powitał gospodarz gminy, burmistrz Piotr Wąsowicz, który następnie odczytał okolicznościowe przemówienie. (foto: Jarosław Kruk)... Apel Poległych. Poprowadził go ppłk Jarosław Molisak. Odczytywanym kolejno nazwiskom bohaterów tamtego wrześniowego boju towarzyszyło gromkie zawołanie żołnierzy z Bukówki:  "Cześć ich pamięci", "Polegli na polu chwały". Na koniec apelu nad miejscem bitwy rozległa się trzykrotna salwa honorowa.

Gdy ucichło echo wystrzałów, w imieniu świętokrzyskich władz państwowych i samorządowych głos zabrali wojewoda Bożentyna Pałka-Koruba i marszałek Adam Jarubas. Po ich przemówieniach, przy dźwiękach werbla rozpoczęło się składanie wieńcy i wiązanek od delegacji przybyłych tego dnia do Broniny.

Na finał uroczystości Buska Orkiestra Zdrojowa odegrała Pieśń Reprezentacyjną Wojska Polskiego - Marsz Pierwszej Brygady. /JKR/

Przy dźwiękach hymnu państwowego odegranego przez Buską Orkiestrę Zdrojową na maszt wciągnięto polską flagę. (foto: Jarosław Kruk)Poniżej przedstawiamy tekst przemówienia burmistrza:
Obchodzimy dziś 70. rocznicę bitwy pod Broniną. Z tej okazji witam serdecznie wszystkich Gości przybyłych na uroczystość, a w szczególności Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej.
Zebraliśmy się tu, by oddać cześć tym, którzy 9 września 1939 roku zginęli, abyśmy my mogli żyć w wolnej Polsce. Składamy hołd dowódcom i żołnierzom 22. Dywizji Piechoty Górskiej Armii „Kraków", która 70 lat temu stoczyła walkę z niemieckim najeźdźcą.
W tym miejscu o godz. 1.00 w nocy rozpoczęła się zacięta bitwa. Było to jedno z największych starć okresu II wojny światowej, jakie miało miejsce na ziemi świętokrzyskiej.

Apel Poległych poprowadził ppłk Jarosław Molisak z buskiej WKU.  (foto: Jarosław Kruk) Oddziały polskie kilkakrotnie atakowane, mimo twardego oporu zostały rozbite. Straty poniesione po stronie polskiej były dotkliwe. Poległo ok. 200 żołnierzy. Wielu walczących odniosło rany, ponad 1000 osób dostało się do niewoli. Pochylając się nad Pomnikiem Żołnierzy 22. Dywizji Piechoty Górskiej, przypominamy sobie nie tylko historię z 9 września 1939 roku, ale też ciąg tragicznych wydarzeń lat 1939 - 45.
II wojna światowa zebrała ogromne żniwo. Ginęli w niej ludzie różnych narodowości i różnych warstw społecznych. Ginęli od bomb, kul, tortur, głodu i choroby. Ginęli tylko dlatego, że dwie polityczne ideologie - faszyzm i totalitaryzm chciały panować nad światem.

5 września do Broniny, pod pomnik poległych tu żołnierzy 22. DPG, przybyli przedstawiciele władz, liczne delegacje, poczty sztandarowe, duże grono dzieci i młodzieży, wielu mieszkańców wsi i okolicznych miejscowości. (foto: Jarosław Kruk)Będąc tu dzisiaj, możemy jedynie wyobrazić sobie to, co przeżywali ci wszyscy, którzy 70 lat temu, stanęli w obliczu zagłady. Patrząc z perspektywy pokoju, który mamy w Europie, poczucia bezpieczeństwa, jakie dają nam zawarte traktaty, porozumienia oraz przyjazne stosunki z sąsiadami, domyślamy się jedynie, przed jakimi wyborami zostali postawieni żołnierze.Dzięki wam, poległym za Ojczyznę, nie musimy dokonywać już takich wyborów, nie musimy walczyć zbrojnie. Dziś dbamy o to, by pozostała o was pamięć. Bohaterowie walczą i odchodzą, i nie można o nich zapomnieć.

Na koniec Apelu Poległych nad miejscem bitwy rozległa się trzykrotna salwa honorowa.  (foto: Jarosław Kruk) Powiedziano: „Ojczyzna to pamięć i groby. Jeśli ojczyzna traci pamięć, traci swoje życie". A Polska żyje i żyć będzie, bo głównym rysem naszej kultury jest kult przodków. Jesteśmy krajem, w którym pielęgnuje się pamięć. Ona jest jak dziedzictwo - przechodzi z ojca na syna.
Wojna pokazała, że są momenty, w których Polacy potrafią zapomnieć o różnicach, sporach i razem stanąć do walki. Historia dowodzi jednak, że entuzjazm i szczere chęci nie zawsze wystarczają by odmienić nieprzychylny los. Ale wielkość człowieka nie polega na zwycięstwie w sprzyjających warunkach, lecz na jego postanowieniu, by być silniejszym niż warunki życia i czasu, w których się znalazł.

Wieniec pod pomnikiem poległych we wrześniu 1939 r. żołnierzy 22. Dywizji Piechoty Górskiej  składają zuchowie ze Szkoły Podstawowej w Siesławicach.  (foto: Jarosław Kruk)Ci, którzy tu polegli broniąc naszej małej ojczyzny, byli i są wielcy.
Dziękujemy wam za to, że walczyliście za przyszłość, za nas, byśmy dziś mogli cieszyć się wolnością.
Dziękujemy, że byliście wierni ideałom: Bóg, Honor, Ojczyzna.

 

( zdjęcia w dużym rozmiarze, wraz z opisami ukazują się po kliknięciu na nich myszką )

© Copyright 2011 Urząd Miasta i Gminy w Busku-Zdroju Projekt i realizacja Crafton    |    Korekta: Norbert Garecki

...dla rozwoju Województwa Świętokrzyskiego...

Projekt: "Kampania promocyjna Miasta i Gminy Busko-Zdrój oraz utworzenie centrum informacji
turystycznej" współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2007-2013