Logo Gminy Busko-Zdrój

TĘŻNIA

Tężnia o poranku
Tężnia przy pięknej pogodzie z lotu ptaka
Rowerek obok Tężni Solankowej w Busku-Zdroju
Oświetlona Tężnia nocą z lotu ptaka
Tężnia przy pięknej pogodzie z lotu ptaka
Plac zabaw - piracki statek
Fontanna
previous arrow
next arrow
PlayPause

Ponad setka uczniów ze szkół podstawowych gminy Busko-Zdrój uczestniczyła w projekcie "Małe Miasto Busko-Zdrój". Organizatorem przedsięwzięcia była Fundacja Nowa Przestrzeń Sztuki we współpracy z Gminą Busko-Zdrój oraz Buskim Samorządowym Centrum Kultury. Program jest realizowany i został sfinansowany przez Fundację BGK im. J. K. Steczkowskiego w Warszawie. 

Małe Miasto Busko-Zdrój

Od 9 do 13 września, uczestnicy mieli możliwość czynnego udziału w warsztatach edukacyjnych. Kluczowym działaniem „Małego Miasta” była symulacja dorosłego życia przez uczestników, którzy uczą się pracować, zarabiać, oszczędzać i wydawać pieniądze. Zajęcia odbywały się u Przedsiębiorców reprezentujących różne branże. Uczniowie wykonywali czynności pod okiem fachowców . Za wykonaną pracę otrzymywali wynagrodzenie buskaty - walutę „Małego Miasta”, zaprojektowaną i wydrukowaną specjalnie dla potrzeb projektu. Mogli ją wydać lub pomnożyć odkładając na lokacie w Banku, a następnie dokonać zakupów w Sklepie Marzeń. Na terenie Małego Miasta funkcjonował Małomiasteczkowy Urząd Skarbowy, do którego obowiązkowo każdy Uczestnik codziennie odprowadzał „podatki”. Mała Rada Miasta, która została wybrana spośród uczestników zadecydowała, że kwotę z „podatków” w wysokości 10 tysięcy złotych przeznaczą na zakup ścianki przytulanki, która będzie trwałą pamiątką po realizacji przedsięwzięcia.

Projekt „Małe Miasto” został przyjęty z ogromnym entuzjazmem i okazał się wielkim sukcesem, dzieciaki z ogromnym zaangażowaniem brały udział we wszystkich organizowanych dla nich warsztatach. Dzięki temu poznały wartość zarówno pracy jak i pieniądza.

Małe Miasto Busko-Zdrój Małe Miasto Busko-Zdrój Małe Miasto Busko-Zdrój Małe Miasto Busko-Zdrój Małe Miasto Busko-Zdrój
Małe Miasto Busko-Zdrój Małe Miasto Busko-Zdrój Małe Miasto Busko-Zdrój Małe Miasto Busko-Zdrój Małe Miasto Busko-Zdrój
Małe Miasto Busko-Zdrój Małe Miasto Busko-Zdrój Małe Miasto Busko-Zdrój Małe Miasto Busko-Zdrój Małe Miasto Busko-Zdrój
Małe Miasto Busko-Zdrój Małe Miasto Busko-Zdrój Małe Miasto Busko-Zdrój Małe Miasto Busko-Zdrój Małe Miasto Busko-Zdrój
Małe Miasto Busko-Zdrój Małe Miasto Busko-Zdrój Małe Miasto Busko-Zdrój Małe Miasto Busko-Zdrój  

BGK 

Fundacja BGK została powołana w 2004 roku, w 80 rocznicę powstania Banku Gospodarstwa Krajowego. Patronem Fundacji jest Jan Kanty Steczkowski (1862-1929), pierwszy Prezes BGK, minister skarbu i premier rządu.

Fundacja BGK im. J.K. Steczkowskiego angażuje się w działania mające na celu: wspieranie nauki, edukacji, oświaty i wychowania; wspieranie ochrony i promocji zdrowia; promocję zatrudnienia i aktywizacji zawodowej osób pozostających bez pracy i zagrożonych zwolnieniem z pracy. Fundacja prowadzi działalność charytatywną, działania na rzecz osób niepełnosprawnych, na rzecz kultury i dziedzictwa narodowego.

Fundacja BGK prowadzi aktualnie następujące programy: Małe Miasto; Były sobie pieniądze…; Na Dobry Początek!; Moja Mała Ojczyzna; Generacja 5.0; Bakcyl.

NPS

Fundacja „Nowa Przestrzeń Sztuki” powstała z inicjatywy Doroty i Tomasza Tworków, których dotychczasowe dokonania w obszarze prezentowania sztuki w przestrzeni publicznej w Kielcach i chęć stworzenia trwałej i dedykowanej tej problematyce struktury podmiotowej zaowocowały ustanowieniem Fundacji.

Celem Fundacji jest współkształtowanie przestrzeni publicznej, zarówno poprzez publiczne prezentacje ciekawych i nowatorskich projektów artystycznych i designerskich, jak i dbałość o istniejące obiekty dziedzictwa przemysłowego i kulturowego.

Fundacja stawia sobie za zadanie propagowanie kultury i sztuki w środowisku lokalnym, tworzenie płaszczyzny konfrontacji i rozwoju działalności kulturalno-artystycznej w różnych jej aspektach oraz udział w projektach propagujących kulturę, sztukę oraz alternatywne formy edukacji w regionie.

Fundatorzy wierzą, że kultura powinna inspirować ludzi do przekraczania granic, a jednocześnie dzięki wpisaniu jej w przestrzeń publiczną ma szanse stać się nieodłącznym elementem życia mieszkańców. Sztuka posiada niezwykłą siłę łączenia i pokonywania barier.

Z dobrodziejstw należy korzystać, dlatego włączenie sztuki w obszar przestrzeni publicznej ma zasadnicze znaczenie dla tworzenia otwartego społeczeństwa i jako takie jest bezcenne dla budowania świadomości artystycznej i smaku.