Pracowali nad strategią rozwoju miasta i gminy24 lipca 2014 r. w Buskim Samorządowym Centrum Kultury odbyły się konsultacje społeczne dotyczące opracowania „Strategii Rozwoju Miasta i Gminy Busko-Zdrój na lata 2015-2025".

Na warsztaty zaproszona została młodzież, dorośli, przedstawiciele uzdrowiska, instytucje branży turystycznej, organizacje pozarządowe i przedsiębiorcy. Przedstawiciele uzdrowiska i podmiotów uzdrowiskowych rozmawiali z Pawłem Walczyszynem - prowadzącym warsztaty, o potencjale Buska-Zdroju. Okazuje się, że w nowym okresie pozyskiwania funduszy europejskich Gmina Busko-Zdrój ma zielone światło i możliwości pozyskania środków unijnych m.in. w obszarze inteligentnych specjalizacji i turystyki prozdrowotnej. By móc pozyskać te środki należy m.in. stworzyć dobrą strategię, która będzie podstawą ubiegania się o fundusze. Strategia nie powinna być oderwana od rzeczywistości, stąd istotne jest zaangażowanie mieszkańców w tworzenie tego dokumentu.

Podczas spotkania zwrócono uwagę na brak atrakcji, które przyciągnęły by potencjalnego turystę, trudności z dojazdem do Buska z innych miast Polski, wzbogacenie oferty turystycznej, rekreacyjne i kulturowej, która zagospodarowałaby wolny czas kuracjuszy, a turystom dała możliwość atrakcyjnego wypoczynku.

Rozmowa potoczyła się w kierunku wizerunku Buska-Zdroju, jako marki. Rozmawiano także o stworzeniu w mieście centrum szkoleniowego dla kadry rehabilitacyjnej uzdrowiska, która stale musi podnosić swoje kwalifikacje. Zwrócono uwagę na nazewnictwo - słowa takie jak: sanatorium, czy szpital nie są współcześnie atrakcyjne i nie przyciągają klientów. Zastanawiano się też jak marketingowo wypromować kurort, chociażby za pomocą tablic informacyjno-reklamowych, ustawionych przy wjeździe do Buska, a także na terenie sąsiednich województw.

Efektem konsultacji będzie projekt strategii, a następnie spotkania konsultacyjne odnośnie projektu, na które już teraz zapraszamy mieszkańców miasta i gminy Busko-Zdrój.

Tekst i foto EHR