Logo Gminy Busko-Zdrój

AKTUALNOŚCI

Tężnia solankowa o poranku
Zdjęcie Tężni nocą
Aleja Mickiewicza, zdjęcie nocą
previous arrow
next arrow
PlayPause

Busko-Zdrój Super Miastem Roku!Jubileuszowa X już edycja plebiscytu „Euro-Gmina 2013/2014" województwa świętokrzyskiego została rozstrzygnięta. Organizatorzy nagrodzili zwycięzców podczas uroczystej gali, która miała miejsce 30 maja br. w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach.

Kapituła przyznała tym razem statuetki 25 samorządowcom i 4 samorządom. Wyróżnione zostały również osoby, które wspierają rozwój samorządów naszego regionu oraz jego kultury i przedsiębiorczości. To właśnie im zostały wręczone nagrody specjalne.

W gronie tegorocznych laureatów znalazła się gmina Busko-Zdrój. Została ona uhonorowana wyróżnieniem w kategorii „Super-Miasto Roku 2013/2014". Statuetkę oraz pamiątkowy dyplom z rąk dyrektora generalnego Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego - Marii Szydłowskiej oraz członka Zarządu Województwa Świętokrzyskiego - Kazimierza Kotowskiego odebrał burmistrz Waldemar Sikora.

Nie bez przypadku właśnie tę nagrodę otrzymało słoneczne miasto. Rok 2013 upłynął dla gminy Busko-Zdrój pod znakiem inwestycji, które z powodzeniem realizowane są od kilku lat przy dużym udziale środków pozabudżetowych.

Najlepszym przykładem na to jest rewitalizacja buskiego deptaka - Alei Mickiewicza, który dostał nagrodę Towarzystwa Urbanistów Polskich za najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w Polsce.

Odnowione zostało ponadto centrum miasta. Dzięki temu zyskało ono nową oprawę w postaci granitowych chodników oraz dwustrefowego oświetlenia przy jednoczesnym odświeżeniu zieleni. Zrewitalizowano również buskie schetynówki, tj. ulicę Kopernika, ulicę Kościuszki i ulicę Stawową w Busku-Zdroju oraz drogę gminną Kołaczkowice-Wołyń.

W styczniu 2014 została podpisana umowa na zadanie, które ma być realizowane w bezpośrednim sąsiedztwie uzdrowiska. Będzie polegało ono na uzbrojeniu terenów pod inwestycje, dzięki którym miejsce to ma stać się bardziej atrakcyjne niż dotychczas, zarówno pod względem wypoczynkowym jak i rekreacyjnym dla mieszkańców miasta, a także kuracjuszy i inwestorów.

Na uwagę zasługują również inwestycje takie jak m.in. budowa skateparku przy osiedlu Pułaskiego, rewitalizacja placu targowego przy ul. Batorego, budowa łącznika ulic: Grotta i Armii Krajowej oraz modernizacja ulicy Armii Krajowej, które w połączeniu ze sztandarowymi zadaniami mają duży wpływ na tworzenie nowej jakości przestrzeni publicznej w mieście.

Plebiscyt „Euro-Gmina" jest corocznym podsumowaniem dokonań najlepszych samorządów województwa świętokrzyskiego.

AR