Logo Gminy Busko-Zdrój

AKTUALNOŚCI

Tężnia solankowa o poranku
Zdjęcie Tężni nocą
Aleja Mickiewicza, zdjęcie nocą
previous arrow
next arrow
PlayPause

Samorządowe Gimnazjum nr 1 w Busku – Zdroju znów pokazało mistrzowską klasę Samorządowe Gimnazjum nr 1 w Busku – Zdroju znów pokazało mistrzowską klasę Samorządowe Gimnazjum nr 1 w Busku – Zdroju znów pokazało mistrzowską klasę

Zbliżający się koniec roku szkolnego 2013/14 oraz zakończenie wszelkiego rodzaju konkursów i olimpiad przedmiotowych skłania do podsumowań wyników i osiągnięć uczniów naszego regionu. Niewątpliwym liderem wśród gimnazjów naszego powiatu jest podobnie jak w latach ubiegłych Samorządowe Gimnazjum nr 1 w Busku – Zdroju. W tym roku szkolnym aż troje uczniów tego gimnazjum uzyskało tytuł laureata kuratoryjnych konkursów przedmiotowych, a siedmiu gimnazjalistów to finaliści tych konkursów. Wprawdzie tegoroczna ilość laureatów jest niższa niż w latach ubiegłych, kiedy z SG nr 1 w Busku – Zdroju pochodziło aż 12 laureatów (rok szkolny 2011/12), lub 7 laureatów konkursów (20110/11 oraz 2012/13) a ten fenomenalny wynik zapewniał buskiemu gimnazjum tytuł najlepszego świętokrzyskiego gimnazjum spoza Kielc, jednakże Samorządowe Gimnazjum nr 1 udowodniło ponownie, że jest jak dotąd nie do pobicia przez żadną konkurencję z regionu.

Samorządowe Gimnazjum nr 1 w Busku – Zdroju znów pokazało mistrzowską klasęSamorządowe Gimnazjum nr 1 w Busku – Zdroju znów pokazało mistrzowską klasę

Oto finaliści i laureaci konkursów przedmiotowych 2013/2014 z Samorządowego Gimnazjum nr 1 w Busku-Zdroju

 • Karolina Przynarowska – laureatka Konkursu Języka Polskiego (op. Teresa Pindral – Marzecka)
 • Monika Kosela – laureat Konkursu Języka Angielskiego (op. Małgorzata Durnaś)
 • Karol Kozłowski – laureat Konkursu Biologicznego (op. Izabela Trelińska)
 • Jakub Gadawski – finalista Konkursu Informatycznego (op. Elżbieta Palińska – Kęcka)
 • Aleksandra Kurzeja, Aleksandra Loręcik, Małgorzata Słaboń, Maciej Żurek – finaliści Konkursu Języka Polskiego (op. Bożena Ziętarska)
 • Wiktoria Wach, Michał Kułaga – finaliści Konkursu Historycznego (op. Ewa Madetko, Jolanta Dziadowicz – Radosz)

Na podkreślenie zasługuje fakt, iż wśród finalistów jest dwoje uczniów klas drugich (Jakub Gadawski i Wiktoria Wach), którzy musieli włożyć naprawdę wiele pracy, aby dorównać poziomowi wiedzy trzecioklasistów, stanowiących przeważającą większość w konkursowych szrankach. Jednak prawdziwy podziw i uznanie należy się Monice Koseli, która w ubiegłym roku zdobyła już jeden tytuł laureata – w Konkursie Języka Polskiego, a w tej edycji konkursów zajęła czołową pozycję w Konkursie Języka Angielskiego. Monika to prawdziwy człowiek renesansu, gdyż oprócz przygotowań do konkursów językowych znajduje jeszcze czas na aktywną działalność społeczną w projekcie Szkoła Demokracji, za co wraz z Michałem Juszkiewiczem (op. J. Dziadowicz -Radosz) została wybrana do grona 16 posłów z województwa świętokrzyskiego, którzy wezięli udział w XX Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży 1 czerwca 2014 r.

W Samorządowym Gimnazjum nr 1 wszyscy uczniowie mają szansę rozwijania swych zainteresowań i talentów, nie tylko naukowych ale i artystycznych. Dlatego też, podobnie jak w latach ubiegłych, różnorodne konkursy ogólnokrajowe, wojewódzkie i powiatowe znajdują szeroki odzew wśród uczniów tej szkoły. Efektem takiego zainteresowania jest długa lista osiągnięć gimnazjalistów, którzy zajmują wysokie, jeśli nie czołowe pozycje we wszelkich konkursach, wykazując się wiedzą i umiejętnościami wykraczającymi poza program gimnazjum. W tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Geologiczno -Środowiskowego „Nasza Ziemia" aż trzech uczniów, przygotowanych przez Krzysztofa Czerwińskiego uzyskało tytuł laureata w etapie międzywojewódzkim: Agnieszka Fortuna, Michał Juszkiewicz i Kinga Galant.

Również w ogólnopolskich prestiżowych olimpiadach przedmiotowych OLIMPUS uczniowie SG nr 1 święcą tryumfy: Slaboń Malgorzata, Gabriela Zaborowska zostały laureatkami z języka polskiego (op. Bożena Ziętarska), Karolina Libuda, Joanna Kmieciak – laureatkami z historii (op. Ewa Madetko).

Prawdziwym sukcesem dla buskich gimnazjalistów (przygotowywanych przez s. Adwenię) zakończył się Konkurs Biblijny Diecezji Kieleckiej, w którym tytuł laureata uzyskała Wiktoria Sator i Joanna Kmieciak, a finalistą został Dominik Sagan.

Oprócz wykazywaniem się znajomością ściśle przedmiotowej wiedzy, uczniowie Samorządowego Gimnazjum nr 1 zdobywają laury w konkursach wojewódzkich i powiatowych, w których mogą zaprezentować swoje pasje, zainteresowania, umiejętności i prawdziwe talenty. Oto lista ich osiągnięć.

 • Lipiec Weronika – laureatka Wojewódzkiego Przyrodniczego Konkursu Fotograficzno – Przyrodniczego „Świętokrzyskie, jakie cudne" (op. Jacek Gutowski)
 • Borto Zuzanna – wyróżnienie Wojewódzkiego Przyrodniczego Konkursu Fotograficzno – Przyrodniczego „Świętokrzyskie, jakie cudne" (op. Jacek Gutowski)
 • Juszkiewicz Michał – III miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Lutosławski XXI. Muzyka na słowa (op. Edyta Maj)
 • Ciesielska Natalia, Zaborowska Gabriela, Żurek Maciej, Karwat Maciej – wyróżnienie w Ogólnopolskim Turnieju Piosenki Poetyckiej – Jacek Cygan 2013 (op. Edyta Maj)
 • Ciesielska Natalia – wyróżnienie w I Wojewódzkim Konkursie „Patriotyzm wśród nas" (op. Edyta Maj)
 • Gadawski Jakub, Kopeć Aleksander – wyróżnienie w Wojewódzkim Konkursie OLA-BIOLA (op. Izabela Trelińska)
 • Goluch Milena, Zaborowska Gabriela – I miejsce w Konkursie Powiatowym „Bolesław Prus, Komputer i ja" (op. Bożena Ziętarska)
 • Kumoń Szymon – II miejsce w Konkursie Powiatowym na najlepszą stronę www pod nazwą „Woda daje życie" (op. Elżbieta Palińska – Kęcka)
 • Bednarz Paulina – wyróżnienie w Konkursie Powiatowym „Karaoke w języku angielskim, niemieckim i rosyjskim" (op. Małgorzata Durnaś)
 • Przynarowska Karolina – III miejsce w VIII Drużynowym Konkursie Matematycznym Jarosławice 2014 (op. Jadwiga Koruba)
 • Bąk Wiktoria, Malec Wiktoria, Bednarz Paulina, Kielar Arkadiusz – wyróżnienie w XI Powiatowym przeglądzie Kolęd i Pastorałek (op. Edyta Maj)
 • Fortuna Agnieszka, Gadawski Jakub, Kosela Monika – Świętokrzyski Turniej Innowacji i Kreatywnosci (op. Katarzyna Siemińska – Woźniak)

Słowa uznania i gratulacje należą się przede wszystkim tym ambitnym i zdolnym uczniom, którzy poświęcili wiele swego czasu i wysiłku, aby osiągnąć tak spektakularne sukcesy. Współautorami tych sukcesów są nauczyciele z SG nr 1, którzy jak zwykle nie zawiedli swych uczniów i wytrwale pracowali wiele miesięcy nad tym, aby inteligencja i zdolności oraz zainteresowania i pasje ich podopiecznych rozbłysły pełnym blaskiem i zdobyły uznanie nie tylko komisji konkursowych, ale i rówieśników z całego województwa.

Samorządowe Gimnazjum nr 1 od wielu lat utrzymuje też pozycję lidera, jeśli chodzi o wyniki egzaminów gimnazjalnych, które są najważniejszym wyznacznikiem poziomu nauczania w szkole i najważniejszym kryterium dla trzecioklasistów przy rekrutacji do szkół średnich. Jest to niewątpliwie zasługą Dyrekcji SG 1 oraz doświadczonej i chętnej do podejmowania nowych wyzwań kadry nauczycielskiej, pracującej w tej szkole. To właśnie nauczyciele z SG nr 1 są autorami i organizatorami powiatowych i regionalnych konkursów i akcji, które już od kilku lat wpisały się do kalendarza imprez Buska – Zdroju jak choćby „Ponidzie – moja mała Ojczyzna" czy „Powiatowy Konkurs Piosenki Europejskiej", który w tym roku miał już swoją jubileuszową piątą edycję i zgromadził rekordową liczbę uczestników (ponad 200). Tradycją tego gimnazjum są organizowane co roku zagraniczne wyjazdy edukacyjne do Niemiec, Wielkiej Brytanii i Norwegii, podczas których młodzież nie tylko poznaje najciekawsze zabytki tych krajów, ale również ma okazję uczestniczyć w zajęciach w szkole niemieckiej i angielskiej, sprawdzając w ten sposób w praktyce swój poziom znajomości języka obcego.

Uczniowie SG 1 pod opieką nauczycieli w-f u mogą rozwijać również swoje pasje sportowe i zdobywać laury w różnych dyscyplinach sportowych. Jak widać prym wiodą sporty drużynowe, które są ulubionymi dyscyplinami buskich gimnazjalistów. Oto ich tegoroczne sukcesy:

 • I miejsce - Świętokrzyska Liga Szkół Gimnazjalnych w Badmintonie- półfinał- kat. Dziewcząt (op. Anna Polniak)
 • I miejsce  - Świętokrzyskie Igrzyska Młodzieży Szkolnej- Półfinał Wojewódzki w Piłce Ręcznej chłopców (op. Paweł Syczuk)
 • I miejsce - Zawody powiatowe w Halowej Piłce Nożnej Chłopców (op. Lech Malczewski)
 • III miejsce - Świętokrzyskie Igrzyska Młodzieży Szkolnej- Półfinał Wojewódzki w Piłce Siatkowej dziewcząt- (op. Renata Kuza)
 • III miejsce - Świętokrzyskie Igrzyska Młodzieży Szkolnej- Półfinał Wojewódzki w Piłce Nożnej chłopców (op. Lech Malczewski)
 • V miejsce - Świętokrzyskie Igrzyska Młodzieży Szkolnej- Sztafetowe Zawody Pływackie Szkół Gimnazjalnych chłopców- finał wojewódzki (op. Renata Kuza)
 • V miejsce - Świętokrzyskie Igrzyska Młodzieży Szkolnej- Półfinał w Piłce Nożnej dziewcząt (op. Lech Malczewski)
 • VI miejsce - Świętokrzyskie Igrzyska Młodzieży Szkolnej- Sztafetowe Zawody Pływackie Szkół Gimnazjalnych chłopców- finał wojewódzki (op. Anna Polniak)
 • Udział w - Świętokrzyskie Igrzyska Młodzieży Szkolnej- Półfinał Wojewódzki w Piłce Ręcznej dziewcząt (op. Aneta Wojciechowska)
 • VI miejsce- Ogólnopolskie zawody rzutowe „Puchar Ziemi Lubelskiej" (op. Renata Kuza)

Ta imponująca lista osiągnięć całorocznej pracy uczniów i nauczycieli Samorządowego Gimnazjum nr 1 może świadczyć o tym, że jest to naprawdę Mistrzowskie Gimnazjum, które przynosi chlubę dla naszego miasta i regionu, pokazując się jako szkoła nowoczesna, kreatywna i atrakcyjna dla współczesnego nastolatka.

P. R-D