Jak pomóc przyrodzie? - kontynuacja projektu „Las bliżej nas”Szkoła Podstawowa nr 2 w Busku- Zdroju od kilku lat utrzymuje kontakty z Kołem Łowieckim nr 2 im. Św. Huberta w Pińczowie, których celem jest kształtowanie u uczniów postaw proekologicznych poprzez ich udział w ciekawych projektach realizowanych przez te organizacje, m.in. w projekcie „Las bliżej nas".

Aktualnie współpraca Koła Łowieckiego rozszerzyła się o kolejne dwie szkoły. Do współdziałania w zakresie dbania o las i zwierzynę leśną do SP 2 w Busku-Zdroju dołączyły: Szkoła Podstawowa z Brześcia i Zespół Placówek Oświatowych w Kijach. Koło wyszło z inicjatywą zbudowania paśników dla zwierzyny płowej przez szkoły. Wyżej wymienione placówki podjęły akcję i każda ze szkół doskonale poradziła sobie z wykonaniem zadania.

Do przekazania paśników doszło na spotkaniu, które zorganizowało Koło Łowieckie w dniu 15 października 2014 r. w Umianowicach. Gospodarzami tej plenerowej imprezy był cały Zarząd Koła Łowieckiego: prezes Wiesław Król, łowczy Andrzej Próchniewski, wicełowczy Michał Majewski, sekretarz Mariusz Cygan, skarbnik Janusz Sadłos oraz jego członkowie. Spotkanie zaszczycili swoją obecnością wiceburmistrz Miasta i Gminy Busko-Zdrój Henryk Radosz i gospodarz Gminy Kije wójt Krzysztof Słonina. Gościem był również starszy specjalista w Zespole Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych pan Dariusz Wiech. W spotkaniu wzięli udział dyrektorzy, nauczyciele i dzieci ze szkół, które uczestniczyły w akcji budowy paśników.

Jak pomóc przyrodzie? - kontynuacja projektu „Las bliżej nas”Jak pomóc przyrodzie? - kontynuacja projektu „Las bliżej nas”

Nie była to jedyna akcja na rzecz ochrony zwierząt podjętą przez dzieci. W związku z ogólnopolską kampanią edukacyjną zatytułowaną "Jeż swój zwierz", której głównym celem jest upowszechnianie wiedzy o jeżach, we wszystkich trzech szkołach przeprowadzono na ten temat konkursy plastyczne. Ochrona jeży poprzez upowszechnianie o nich wiedzy to nadrzędne zadanie, jakie miał spełnić konkurs.

Na spotkaniu w Umianowicach wszystkich zebranych powitał prezes koła pan Wiesław Król. W swoim wystąpieniu podkreślił, że łowiectwo to nie tylko polowania, ale także ochrona przyrody. Myśliwi dbają o zwierzęta, chronią je i dokarmiają. Hodują także zagrożone wyginięciem gatunki zwierząt.
Dzieci wysłuchały z dużym zainteresowaniem ciekawej pogadanki o leśnych zwierzętach wygłoszonej przez łowczego pana Andrzeja Próchnickiego. Natomiast dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Busku-Zdroju, a jednocześnie członek Koła Łowieckiego, pan Dariusz Kumor opowiadał zebranym o jeżach, sympatycznych i bardzo pożytecznych zwierzątkach, którym grozi wyginięcie. Dzięki pogadance dzieci poznały tryb życia jeży, ich preferencje żywieniowe, zagrożenia płynące ze strony środowiska naturalnego i rozwoju cywilizacyjnego, a także sposoby pomocy tym zwierzątkom.
Pogadanki miały walory edukacyjne nie tylko w przypadku uczniów. W swoim wystąpieniu Pan Burmistrz Henryk Radosz przyznał, że również dzięki spotkaniu nabył nowe, interesujące wiadomości.

Jak pomóc przyrodzie? - kontynuacja projektu „Las bliżej nas”Jak pomóc przyrodzie? - kontynuacja projektu „Las bliżej nas”

Następnie dyrektorzy szkół: pan Dariusz Kumor (SP2 Busko-Zdrój), pani Marzena Bębenek (SP Brzeście) i pani Tamara Piotrowska (ZPO Kije) przekazali paśniki Kołu Łowieckiemu. W nagrodę otrzymali dla uczniów ciekawe książeczki edukacyjne, oczywiście o tematyce dotyczącej lasu i zwierząt.

Nagrody otrzymali także laureaci I miejsc w trzech kategoriach wiekowych w konkursie plastycznym „Jeż swój zwierz". Byli to: Eryk Guzy, Adam Roszkowski i Marysia Zając ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Busku-Zdroju, Zuzia Sadlik, Natalia Stanek i Julia Makarska z Zespołu Placówek Oświatowych w Kijach oraz Beata Kanarek, Bogusława Przybysławska i Jacek Kozłowski ze Szkoły Podstawowej w Brześciu.

Jak pomóc przyrodzie? - kontynuacja projektu „Las bliżej nas”Pan wójt Krzysztof Słonina był pod wrażeniem celowości działań uczniów i ich inicjatorów. W dowód uznania wręczył dyrektorom szkół i przedstawicielom Koła Łowieckiego albumy opiewające piękno Ponidzia.

Ale to nie wszystkie atrakcje, które czekały na dzieci. Z dużym zainteresowaniem uczniowie wysłuchali pogadanki pana Michała Majewskiego, który opowiadał o zwierzętach łownych. Na spotkanie przywiózł także ciekawy zbiór poroży. Dzieci oglądały je i zadawały wiele pytań.

Kolejną atrakcją spotkania był wóz strażacki, który „znalazł się" w Umianowicach dzięki Komendantowi Straży Pożarnej w Pińczowie, a jednocześnie członkowi Koła, panu Władysławowi Węgrzynowiczowi. Dzieci miały możliwość dokładnego obejrzenia wyposażenia wozu strażackiego, przymierzenia kasku i kurtki strażackiej, potrzymania sikawki, a nawet mogły posiedzieć za kierownicą samochodu.

Na koniec spotkania przygotowano coś dla ciała, czyli kiełbaski pieczone w ognisku. Na łonie przyrody wszystkim dzieciom dopisywały apetyty. Kiełbaski były smaczne i duże, ale nawet pierwszoklasiści „dali radę". Ten smaczny poczęstunek przygotowali członkowie Koła Łowieckiego pan Dariusz Lechowicz i Adam Żur.

To była wspaniała wycieczka i ciekawe spotkanie. Dopisała nam nawet „złota polska jesień". Uczniowie mile spędzili czas na łonie natury, ucząc się i bawiąc. Najważniejszym naszym celem była jednak pomoc przyrodzie. Mamy nadzieję, że cel ten został zrealizowany.

Maria Elżbieta Dziewierz