4 listopada w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Busku-Zdroju, artysta fotografik Piotr Kaleta wprowadził słuchaczy w magię pierwszych fotografii i aparatów.

Spotkanie z fotografią Spotkanie z fotografią Spotkanie z fotografią

Słuchacze mięli okazję zobaczyć pierwowzór aparatu fotograficznego tzw. camera obscura poczernione od wewnątrz pudełko po butach, dające właściwą perspektywę z której często korzystali malarze, m.in. Leonardo da Vinci. Buski fotograf zaprezentował pierwszą fotografię – dagerotyp - zdjęcie na blaszce miedzianej, nazwane tak od nazwiska Luis Jacques Daguerre – uznanego za wynalazcę fotografii. Po 1839 roku nastąpił szybki rozwój tej dziedziny. Pojawiły się światłoczułe materiały na płytkach szklanych, na folii celuloidowej.

Piotr Kaleta pokazał czytelnikom biblioteki klasyczne aparaty fotograficzne, od największego mieszkowego (liczącego ok. 100 lat), poprze Ansco z dużą lampą, Druh, Nikon, po najmniejszy, który można zamknąć w dłoni.

Spotkanie z fotografiąSpotkanie z fotografiąSpotkanie z fotografią

Artysta fotografik porwał wszystkich swoją pasją, wiedzą i zaangażowaniem. Jego fotografie z motolotni wzbudziły niebywałe zainteresowanie wśród słuchaczy.