Logo Gminy Busko-Zdrój

AKTUALNOŚCI

Tężnia solankowa o poranku
Zdjęcie Tężni nocą
Aleja Mickiewicza, zdjęcie nocą
previous arrow
next arrow
PlayPause

boguslaw kaczynski28 stycznia 2016r. na warszawskich Powązkach pożegnano Bogusława Kaczyńskiego, popularyzatora muzyki poważnej, publicystę i prezentera. W uroczystościach pogrzebowych uczestniczyła delegacja z Gminy Busko-Zdrój. Poniżej słowo pożegnalne buskiej delegacji.

Szanowni Państwo!
Żegnamy dziś jednego z największych w dziejach Polski propagatorów muzyki poważnej - Bogusława Kaczyńskiego. Człowieka, którego błyskotliwość, kultura osobista i elokwencja były godną oprawą dla muzyki, o której opowiadał z tak wielką pasją.

Mistrzu!
Każde spotkanie z Tobą było dla nas wielką duchową ucztą. Obcowanie z człowiekiem tak wyczulonym na piękno muzyki to prawdziwa rzadkość. Byłeś dla nas wzorem pracowitości i skromności, a także uporu i niezłomności. Wieloletnią pracą stworzyłeś kulturę dla milionów udowadniając, że sztuka nie musi być hermetyczna i można z nią wyjść do tłumów.

Zwyczajni ludzie myślą tylko jak spędzić czas, ten kto ma talent, jak czas wykorzystać. Ty swój talent wykorzystałeś w piękny sposób, dzieląc się  nim z  innymi.

Związałeś swoją drogę zawodową z Buskiem-Zdrojem poprzez Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, którego byłeś pomysłodawcą i wielkim Przyjacielem. Siłą swego słowa porywałeś tłumy. Wynikało to z Twej radości obcowania z ludźmi. Twoje życie było najlepszym potwierdzeniem tego, że człowiek nie może obejść się bez drugiego człowieka.  Ty kochałeś ludzi, swoją publiczność, artystów. Kochałeś życie!

Zaszczytem było dla nas przyjęcie przez Ciebie tytułu „Honorowego Obywatela Miasta i Gminy Busko-Zdrój”. To był nasz dowód wdzięczności za Twe zasługi o wymiarze kulturalnym i promocyjnym dla naszego kurortu.

Mieliśmy wielkie szczęście  współpracować z Tobą, Człowiekiem, który powtarzał, że w życiu trzeba mieć pasję, wtedy przeżywa się je w pełni, szczęśliwie i z radością w sercu.

Maestro,
Ty swoje życie właśnie tak przeżyłeś!

Przyjacielu,
Twoje ziemskie pielgrzymowanie dobiegło końca. Dziękujemy Ci, że byłeś z nami, dziękujemy za Twą wrażliwość na kulturę wysoką, za wiedzę, wspaniałą polszczyznę, za Twą niepospolitość. Mówi się, że nie ma ludzi niezastąpionych. Wobec Twego odejścia, to powiedzenie nie ma racji bytu.

Żegnają Cię:
Społeczność i Władze Samorządowe Miasta i Gminy Busko-Zdrój, Artur Jaroń Dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Krystyny Jamroz,
Dyrektor Buskiego Samorządowego Centrum Kultury wraz z Pracownikami, Uzdrowisko Busko-Zdrój z Twoim Sanatorium „Marconi”.

Spoczywaj w spokoju,
i niech Ci śpiewają w niebiosach: Jan Kiepura, Ada Sari, Maria Callas i Krystyna Jamroz.