Przebudowa gminnej kanalizacji31 stycznia Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w Busku-Zdroju, częściowo podsumowało, realizowany w dalszym ciągu projekt pn. „Przebudowa i remont elementów systemu wodociągowo-kanalizacyjnego na terenie Gminy Busko-Zdrój".

Gości powitali burmistrz Waldemar Sikora oraz prezes MPGK Krzysztof Kryczka.

Historię projektu i etapy jego realizacji zaprezentował Andrzej Bydłosz. 11 maja 2017 r. w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie podpisano umowę na realizację projektu, który przygotowywano blisko 2 lata. Umowa podpisana została na kwotę 13 475 891, 97 zł w tym dofinansowanie wynosi 6 999706,82 zł.

W ramach projektu wykonywane są prace polegające na przebudowie i remoncie sieci kanalizacyjnych i wodociągowych: w rejonie os. Sikorskiego (remont kanałów ściekowych), w Siesławicach i Wolicy Siesławskiej (wymiana studni kanalizacyjnych), w ul. Zdrojowej w Zbludowicach (przebudowa kanalizacji sanitarnej-zadanie zakończono), przebudowa i remont magistrali wodociągowej łączącej przepompownię wody przy ul. Parkowej (dawna nazwa ulicy - 12 Stycznia) z hydrofornią i zbiornikami na ul. Łagiewnickiej, przebudowa sieci wodociągowej w rejonie ul. Parkowej w mieście, budowa instalacji fotowoltaicznej na oczyszczalni ścieków w Siesławicach.

Przebudowa gminnej kanalizacjiPrzebudowa gminnej kanalizacji

Łącznie przebudowane zostanie 2,16 km sieci wodociągowej i 3,8 km sieci kanalizacji sanitarnej oraz wymienione 500 studni kanalizacyjnych. Prace prowadzone są metodą bezwykopową, która pozwala zachować powierzchnie terenu, zbędne stają się kosztowne wykopy, a co za tym idzie utrudnienia w komunikacji.

Przebudowa gminnej kanalizacjiGłównym celem projektu jest poprawa stanu środowiska naturalnego, zmniejszenie awaryjności kanalizacji, znaczna eliminacja zanieczyszczeń wód gruntowych, redukcja ścieków przedostających się do gleby oraz wód zewnętrznych do sieci kanalizacyjnej, a także ograniczenie strat wody oraz zapewnienie bezpieczeństwa w dostawie wody pitnej dla Buska-Zdroju.

Przy oczyszczalni ścieków w Siesławicach wybudowano nowoczesne lampy hybrydowe, a w dalszej kolejności zainstalowane zostaną kolektory fotowoltaiczne. Dzięki temu możliwe będzie obniżenie kosztów zakupu energii elektrycznej i redukcja zanieczyszczeń atmosferycznych poprzez ograniczenie emisji gazów.

Planowane zakończenie całego projektu to 2019 rok.

Opr. EHR