Zapraszamy na koncert Chóru Kameralnego Teatru Muzycznego w Kaliningradzie, który odbędzie się w czwartek, 31 marca 2016 o godzinie 17:00 w sali widowiskowej Buskiego Samorządowego Centrum Kultury.

Zapraszamy na koncert Chóru Kameralnego Teatru Muzycznego w Kaliningradzie, który odbędzie się w czwartek, 31 marca 2016 o godzinie 17:00 w sali widowiskowej Buskiego Samorządowego Centrum Kultury.

Fragment recenzji po jednym z koncertów w Polsce:

„...Chór zabrał widzów we wspaniałą podróż do świata muzyki i wprowadził obecnych w atmosferę świąt. A muzyka... po prostu wspaniała."

Być może cytat naszego narodowego poety może troszkę przybliżyć atmosferę koncertu:

„I szła muzyka coraz szersza, coraz dalsza, coraz cichsza i coraz czystsza, doskonalsza, aż znikła gdzieś daleko, gdzieś na niebios progu!"

Chór Kameralny Teatru Muzycznego w Kaliningradzie powstał w 1991 roku. Jego pierwszymi artystycznymi dyrektorami byli znani kaliningradzcy nauczyciele:

w latach 1991 - 1993 Tamara Maximowa, a od 1993 roku Galina Makiejew. W 1998 r. dyrektorem artystycznym i dyrygentem został Konstantin Biełonogow. Pełni tę funkcję do dziś.

Pod jego batutą chór koncertował w wielu krajach m.in.: w Irlandii, na Węgrzech, Szwecji i Niemczech. Ma na swoim koncie również wiele nagród. Można tu wymienić Złoty Dyplom na V Międzynarodowym Konkursie Chóralnym w Budapeszcie (1995r.) oraz srebrne dyplomy na Międzynarodowej Olimpiadzie Chóralnej w Linzu i Bremie (2000r, 2004r.)

Oprócz pełnienia funkcji dyrygenta Konstantin Biełonogow jest także autorem aranżacji wielu pieśni ludowych i popularnych, napisał wiele pieśni dla chóru. Skomponowana przez niego „Noworoczna piosenka" jest bardzo dobrze znana polskiej publiczności. Jest także autorem muzyki do spektakli wystawianych przez Teatr Muzyczny w  Kaliningradzie. Wymienić tu można „Wesele Figara", "Wiśniowy sad", "Turandot" oraz bajki dla dzieci.

Od 2008 roku chór jest częścią Kaliningradzkiego Teatru Muzycznego, łącząc udział w spektaklach operowych, koncertach własnych oraz wspólnych projektach z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Kaliningradzkiej pod batutą Arkadija Feldmana.

W jego repertuarze znajdują się rosyjskie pieśni ludowe, pieśni cerkiewne, pasyjne i kolędy.

Część artystów tworzy Chór Cerkwi pw. Św. Wiery, Nadziei, Luby i ich Matki Zofii w Bagrationowsku.

Od 2010 roku artyści są częstymi gośćmi w Polsce. Koncertowali w wielu miastach, m.in,: w Międzyzdrojach, Kołobrzegu, Koszalinie, Gdyni, Kamieniu Pomorskim, Pelplinie, Katowicach, Żorach, Kielcach, Słupsku, Łomży, Warszawie.

W 2011 r. nakładem BCD Records ukazała się w Polsce płyta chóru „Kolędy", na której znalazły się polskie kolędy zaaranżowane przez Konstantina oraz rosyjskie pieśni ludowe.