Logo Gminy Busko-Zdrój

BAZA WYDARZEŃ

Tańczące Panie na scenie w BSCK
Orkiestra symfoniczna na występach w BSCK
Wywiad z telewizją na tle sanatorium Marconi
Orkiestra symfoniczna grająca w kościele
Zdjęcie wystawy zdjęć BSCK
Występy ludowe w BSCK
previous arrow
next arrow
PlayPause

BSCK belon

Trzydniowa podróż po Krainie Łagodności stworzonej przez barda i piewcę Ponidzia, założyciela i lidera Wolnej Grupy Bukowina Wojtka Belona.To już 13 edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki im. Wojtka Belona „Niechaj zabrzmi Bukowina”. I brzmiała! Było pięknie, klimatycznie, rodzinnie.

Pierwszego dnia Festiwalu zaprezentowali się ludzie z ogromnym potencjałem twórczym, z pasją muzyczną, z pasją turystyczną:

  • Zespół „Bez Zgrzytu” reprezentujący Milanówek i Grodzisk Mazowiecki
  • Jednoosobowa Formacja Artystyczna „Grześ” z Warszawy
  • LEK.ART.PL reprezentujący Warkę i Warszawę
  • Piotr Kędziora ze Starachowic
  • Zespół MuzyKuny reprezentujący Jelenią Górę, Grodzisk Mazowiecki oraz Podgórzyn
  • Mariusz Dekiel & Maciej Jóźwik z Kielc
  • Kapela Spod Rubani reprezentująca Krosno
  • duet Vis a Vis z Nowego Sącza
  • Andrzej Marczyński z Wejherowa
  • Gabriel Manowiec z Tryńczy

W piątkowy wieczór po Koncercie Konkursowym odbył się na dziedzińcu Pensjonat*** „Zamek Dersława” benefis Wojtka Sochy - poety, kompozytora, autora książki „Synkopa Słowa”. Dzień drugi był dniem turystycznym, pełnym wspomnień o Wojtku Belonie zakończony koncertem plenerowym z gitarą przy ognisku na terenie Ośrodka Rekreacyjnego Karabosy w Siesławicach. W niedzielę zaś odbył się Koncert Laureatów.

Tegoroczna nagroda Grand Prix, Statuetka Wiecznego Wędrowca została przyznana soliście Piotrowi Kędziora ze Starachowic. I Nagrodę zdobyła Kapela spod Rubani reprezentująca Krosno, II Nagrodę Andrzej Marczyński z Wejherowa, III Nagrodę duet Vis a Vis, wyróżnienie otrzymał LEK.ART.PL z Warki, zaś nominacja do Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Turystycznej „SpłyWarka” organizowanego przez Gminną Instytucję Kultury „Dworek na Długiej” powędrowała do duetu Mariusz Dekiel & Maciej Jóźwik z Kielc
Festiwal zakończył się niezwykłym koncertem w wykonaniu Wolnej Grupy Bukowina, która w tym roku obchodzi jubileusz 50-lecia istnienia na polskiej scenie muzycznej.

Ogólnopolski Festiwal Piosenki im. Wojtka Belona „Niechaj zabrzmi Bukowina” jest jedną z najważniejszych imprez kulturalnych na Ponidziu. Niepowtarzalny klimat koncertów, charakterystyczna piosenka literacka oraz niezwykła muzyka przywołały wielką postać, zasłużonego dla polskiej sceny muzycznej lidera „Wolnej Grupy Bukowina” – Wojtka Belona.

Galeria zdjęć dostępna na stronie: https://www.bsck.busko.pl/494-niechaj-zabrzmi-bukowina-podsumowanie.html