Logo Gminy Busko-Zdrój

BAZA WYDARZEŃ

Tańczące Panie na scenie w BSCK
Orkiestra symfoniczna na występach w BSCK
Wywiad z telewizją na tle sanatorium Marconi
Orkiestra symfoniczna grająca w kościele
Zdjęcie wystawy zdjęć BSCK
Występy ludowe w BSCK
previous arrow
next arrow
PlayPause

Wojtek Belon“Wojtek Belon – ten Wieczny Wędrowiec Boży – zjawiał się najczęściej niespodziewanie i to zwykle wtedy, gdy był najbardziej potrzebny. Umiał i potrafił, jak nikt inny doradzić, pomóc czy rozładować napiętą i trudną sytuację nawet, gdy sam był w poważnych opałach...” - tak o swoim przyjacielu pisał Adam Ziemianin – polski dziennikarz, poeta, i autor tekstów.

Dziś, 14 marca 2022, przypada 70 rocznica urodzin pieśniarza, jednego z najbardziej znanych twórców piosenki poetyckiej naszego regionu. Tegoroczny, XIV Ogólnopolski Festiwal Piosenki jego imienia jak co roku odbędzie się w Busku – Zdroju, tym razem 28-29 maja.

Początki działalności artystycznej Wojtka Belona wywodziły się ze studenckiego ruchu kulturalnego. Zadebiutował na IV Giełdzie Piosenki Turystycznej w Szklarskiej Porębie, gdzie zdobył jedną z głównych nagród. Był laureatem Festiwalu Piosenki Studenckiej i założycielem Wolnej Grupy Bukowina, która śpiewała Jego opowieści o życiu – jak sam nazywał swoje pieśni.

W utworach dużo miejsca poświęcał na opisanie natury; ponidziańskich krajobrazów i górskich pejzaży – zwłaszcza Bieszczadów. Przyroda była często pretekstem do poruszania innych tematów takich jak potrzeba bliskości czy przyjaźni z drugim człowiekiem oraz ucieczka od rutyny i monotonnej codzienności. Taki sposób postrzegania świata sprawił, że jego utwory zadomowiły się w świadomości wielu rówieśników i młodszych pokoleń.

„Teksty Wojtka Belona...są jak szklane, przezroczyste kule...mieniące się kolorami tęczy…lekkie i delikatne jak bańki mydlane choć trwałe i niezniszczalne.”

Wojciech Belon zmarł 3 maja 1985 r. w Krakowie, grób tego cenionego polskiego artysty znajduje się na cmentarzu w Busku – Zdroju.

Pozostaje nam wszystkim nadzieja, że odnalazł gdzieś tam swoją wymarzoną Bukowinę.