Logo Gminy Busko-Zdrój

BAZA WYDARZEŃ

Tańczące Panie na scenie w BSCK
Orkiestra symfoniczna na występach w BSCK
Wywiad z telewizją na tle sanatorium Marconi
Orkiestra symfoniczna grająca w kościele
Zdjęcie wystawy zdjęć BSCK
Występy ludowe w BSCK
previous arrow
next arrow
PlayPause

Wyjątkowe spotkanie z Januszem Leonem Wiśniewskim, pisarzem o bogatym dorobku literackim. Autor powieści, zbiorów opowiadań i książek zaprezentuje swoje dzieła w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w dniu 8 marca 2024 o godzinie 16:30.

Janusz Leon Wiśniewski

To świetna okazja, aby poznać twórczość i myśli tego utalentowanego pisarza, szczególnie w dniu dedykowanym kobietom. Niezapomniane chwile literatury i inspiracji są pewnie na wyciągnięcie ręki!

Zapraszamy!

Janusz Leon Wiśniewski (ur.18 sierpnia 1954 w Toruniu) – naukowiec i pisarz. Magister fizyki (Uniwersytet Mikołaja Kopernika), magister ekonomii (także UMK), doktor informatyki (Politechnika Warszawska) oraz doktor habilitowany chemii (Politechnika Łódzka). Od 1987 do 2018 roku, pracował we Frankfurcie nad Menem w międzynarodowej firmie informatycznej zajmującej się tworzeniem oprogramowania dla chemików. Jest projektantem i autorem pierwszego w świecie programu do automatycznej translacji struktur w nomenklaturę chemiczną. 

Jako pisarz zadebiutował w roku 2001 powieścią Samotność w Sieci, na podstawie której powstał film oraz serial telewizyjny wyprodukowany przez TVP. Teatr „Baltijskij Dom” w St. Petersburgu w Rosji zaadaptował i wystawił spektakl na podstawie Samotności w Sieci (premiera 2009 rok). Jest autorem wielu powieści (międy innymi: Los powtórzony, Bikini, Grand, Na Fejsie z moim synem), zbiorów opowiadań (międy innymi: Zespoły napięć, Moje historie prawdziwe) esejów (Czy mężczyźni są światu potrzebni? Intymna teoria względności, Sceny życia za ścianą), a także rozpraw popularno-naukowych. Jest także autorem książek dla dzieci takich jak Marcelinka rusza w Kosmos. Bajka trochę naukowa, Marcelinka Cecylka i pan Genomek. Bajka mocno genetyczna, Uczucia. Jego ostatnia książka to zbiór poruszających opowiadań pt. Stany splątane.

Tłumaczenia jego książek ukazały się w 19 krajach. Między innymi we Włoszech, Rosji, Chinach, Turcji, Holandii, Belgii, Rumuni, Ukrainie, w Bułgarii, Albanii, Wietnamie, na Litwie, na Łotwie i w Armenii.

Ojciec dwóch córek: Joanny oraz Adrianny. Obecnie mieszka we Frankfurcie nad Menem oraz w Gdańsku.