Logo Gminy Busko-Zdrój

BAZA WYDARZEŃ

Tańczące Panie na scenie w BSCK
Orkiestra symfoniczna na występach w BSCK
Wywiad z telewizją na tle sanatorium Marconi
Orkiestra symfoniczna grająca w kościele
Zdjęcie wystawy zdjęć BSCK
Występy ludowe w BSCK
previous arrow
next arrow
PlayPause

muzeum na kółkach zdj. ilustracyjne fot. A. Szulc

"Muzeum na kółkach" czyli podróżująca po Polsce wystawa edukacyjna przedstawiająca historię i kulturę Żydów polskich, zawitała do Buska-Zdroju! Pawilon wystawienniczy stanął przy Alei Mickiewicza, między hotelem Bristol ART & Medical SPA a Buskim Samorządowym Centrum Kulttury. Zapraszamy do zwiedzania tej wyjątkowej wystawy w dniach 30 maja - 1 czerwca w godz. 12:00-19:00.

"Muzeum na kółkach" to podróżująca w przeszklonym pawilonie wystawa edukacyjna, która odwiedza miejscowości do 50 000 mieszkańców.

To jedyny w Polsce mobilny projekt edukacyjny, który na tak szeroką skalę przybliża historię polskich Żydów i przywraca pamięć o lokalnej społeczności żydowskiej, angażując przy tym aktywistów i partnerów instytucjonalnych od lat działających na rzecz dialogu polsko-żydowskiego.

Wystawa "Muzeum na kółkach" poprzez nowoczesną formę ekspozycji pozwala "doświadczyć historii". Trójwymiarowa makieta sztetla przybliża miejsca typowego polsko-żydowskiego miasteczka. Kalendarium porządkuje najważniejsze wydarzenia z historii polskich Żydów, a dzięki cytatom z przedwojennych pamiętników odwiedzający dowiadują się więcej o trzech językach polskich Żydów - polskim, jidysz i hebrajskim. Dla najmłodszych odbiorców został przygotowany stół warsztatowy, przy którym dzieci mogą m.in. dotknąć prawdziwych judaików, a także napisać swoje imię po hebrajsku. Dzięki stałej obecności edukatorów podróżujących z "Muzeum na kółkach" odwiedzający otrzymują informacje o kulturze żydowskiej oraz odpowiedzi na pytania o polsko-żydowskie relacje.

Serce wystawy stanowi interaktywna mapa, specjalnie przygotowana dla każdej odwiedzanej miejscowości. Mapa zawiera kilkanaście punktów związanych z żydowską historią z uwzględnieniem instytucji życia społecznego i religijnego, zakładów usługowych, przedsiębiorstw, a także miejsc martyrologii i powojennego upamiętnienia. Dzięki mapie młodsi mieszkańcy lepiej poznają historię swojego miasta, a starsi dzielą się wspomnieniami o dawnych żydowskich sąsiadach. Odkrywaniu historii własnej miejscowości służą również wydarzenia towarzyszące, m.in. spacery, gry miejskie oraz wycieczki rowerowe śladami lokalnego dziedzictwa żydowskiego.

Od 2014 roku "Muzeum na kółkach" odwiedziło 89 miejscowości w całej Polsce.