Logo Gminy Busko-Zdrój

BAZA WYDARZEŃ

Tańczące Panie na scenie w BSCK
Orkiestra symfoniczna na występach w BSCK
Wywiad z telewizją na tle sanatorium Marconi
Orkiestra symfoniczna grająca w kościele
Zdjęcie wystawy zdjęć BSCK
Występy ludowe w BSCK
previous arrow
next arrow
PlayPause

Plenerowa wystawa zorganizowana z okazji 160. rocznicy Powstania Styczniowego będzie prezentowana na terenach zielonych przy Buskim Samorządowym Centrum Kultury w Busku- Zdroju.

plakat promujący wystawę multimedialną

Czy kosa była lepsza od karabinu? Dlaczego dyktatura Mariana Langiewicza trwała zaledwie kilka dni? Jaki był udział kobiet w Powstaniu Styczniowym? Co wspólnego z insurekcją 1863 roku ma kwiat nieśmiertelnika? Odpowiedzi na te inne pytania związane z największym zrywem niepodległościowym w historii Polski XIX wieku można odnaleźć na wystawie plenerowej Muzeum Historii Polski „Powstali 1863–64”, poświęconej Powstaniu Styczniowemu.

Ekspozycja w polskiej i angielskiej wersji językowej składa się z dwóch części. Pierwsza z nich, to faktograficzna opowieść o insurekcji 1863–1864 przedstawiona na szesnastu stanowiskach. Począwszy od przedstyczniowych manifestacji, przez przebieg walk, udział w nich wybranych postaci oraz różnych grup społecznych, po doniesienia światowej prasy o wydarzeniach, powstańczą modę z epoki i pamięć o zrywie. Ta część ma charakter analogowo-multimedialny − dzięki wykonywaniu zadań zwiedzający mogą samodzielnie odkrywać treści historyczne.

Kolejnym − największym i najbardziej spektakularnym − elementem wystawy jest rotunda, w multimedialnej formie prezentującą wybrane zagadnienia z okresu Powstania Styczniowego oraz opowieści o ludziach związanych z ruchem insurekcyjnym. Pasjonujące opowieści oparte są o wspomnienia, relacje, źródła archiwalne, dokumenty.

Podczas zwiedzania widzowie – zwłaszcza ci najmłodsi – mają okazję ułożyć wielkoformatowe puzzle czy zebrać komplet odbitek powstańczych pieczęci. Wystawie towarzyszy pakiet edukacyjny oraz wiele innych form aktywności.

Bezpłatne materiały edukacyjne oraz szczegóły dostępne na stronie www.powstanie1863-64.pl

WYSTAWA „POWSTALI 1863-64”

Zapraszamy na wernisaż wystawy 12 lipca o godzinie 14:00, na terenach zielonych przy Buskim Samorządowym Centrum Kultury, al. Mickiewicza 22, 28-100 Busko- Zdrój.

Na wernisażu obecny będzie kurator wystawy: Pan Wojciech Kalwat.

Wystawa czynna w dniach 12 – 22 lipca 2024 r. w godzinach: 10:00 – 18:00.

Kuratorzy wystawy: Wojciech Kalwat, Sebastian Pawlina
Realizacja: Studio projektowe Sowa-Szenk
Projekt graficzny: Marta Maria Madej
Organizator: Muzeum Historii Polski, Buskie Samorządowe Centrum Kultury
Darczyńca: Bank Pekao S.A

Wystawa dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Patroni medialni: busko.com.pl, TV Ponidzie, Halo Busko.

Wydarzenie realizowane jest w ramach projektu „Za Honor i Wolność dla Niepodległej Ojczyzny – Powstanie Styczniowe 1863 – 1864” dofinansowanego z Programu Dotacyjnego Biura „Niepodległa”.