Występy ludowe w BSCK
previous arrow
next arrow
PlayPause

Zdjęcie przedstawia reprezentację pływaków z klubu UNIA 30 medali Zimowych Mistrzostw Okręgu Świętokrzyskiego zdobyli zawodnicy MUKS UNIA w rozgrywających się w połowie listopada zawodach na olimpijskiej Pływalni Rawszczyzna w Ostrowcu Świętokrzyskim. To najwięcej medali uzyskanych przez naszych pływaków podczas jednych zawodów i doskonały prezent na 16 urodziny klubu.

Do mistrzostw zgłoszonych było 123 zawodników z 13 klubów pływackich: KS KSZO Ostrowiec Św, KS OLIMPIA Lublin, MUKP Korona-Swim Kielce, MUKP MOSiR Orka Kielce, MUKS UNIA Busko Zdrój, Barakuda Starachowice, Salos Cortile Kielce, Centrum Staszów, Towarzystwo Sportowe w Połańcu, UKP Fala Kraśnik, UKS Olimpic Warka, UKS Tri-Team Rumia i UKS Ósemka Toruń

Buską UNIĘ reprezentowali pływacy 12 letni i starsi trenowani przez Adriana Szumilasa: Magdalena Grochowina, Ewa Sroka, Anna Kawecka, Milena Skoczylas, Michalina Kuc, Angelika Brutkowska, Jakub Bisikiewicz, Mieszko Papier, Amelia Kwiatkowska, Weronika Kuc, Igor Litwiński oraz Franciszek Gawlik.

Zawody podzielone były na trzy bloki startowe (dwa w sobotę 14 listopada i jeden w niedzielę 15 listopada), podczas których odbywały się wyścigi praktycznie we wszystkich stylach i dystansach.

W odróżnieniu od zasad w Świętokrzyskiej Lidze Pływackiej, w trakcie Mistrzostw Okręgu zawodnicy rywalizują jedynie w dwóch kategoriach wiekowych: młodzik (12-13 lat) i Open ( 14 lat i więcej). Rozgrywki te stawiały o tyle wysoką poprzeczkę, że najstarsi, 14 letni pływacy MUKS UNIA ścigali się z pływakami o wiele starszymi od siebie w trakcie jednego wyścigu. Nie zmniejszyło to jednak determinacji i woli walki, wręcz przeciwnie, ponieważ w kategorii open na naszym koncie pojawiły się trzy medale.

Srebrny medal w kategorii Open za dystans 400 m stylem zmiennym zdobyła Michalina Kuc, oprócz tego zawodniczka zajęła 4 miejsce w wyścigu na 800 m stylem dowolnym, 7 na 400 m stylem dowolnym i 10 w konkurencji na 200 m stylem klasycznym. Były to czołowe miejsca pośród zawodników z rocznika 2006.

Milena Skoczylas ukończyła spektakularny wyścig na dystansie 200 m stylem motylkowym zdobywając brązowy medal. Przed nią na podium stanęły starsze od niej zawodniczki z Barakudy Starachowice
i Korony Swim Kielce. Milena w delfinie była również 4 na 100 m i 7 na 50 m.

Angelika Brutkowska startowała w stylu klasycznym. Bez medali, jednak z 4 miejscem ukończyła wyścig na dystansie 200 m (1 miejsce w roczniku) i z miejscem 9 na dystansie 100 m(3 miejsce w roczniku)

Mieszko Papier zdobył dwa 6 miejsca w wyścigach w stylu grzbietowym (200 i 100m) - zdobyte czasy były najlepsze na tych dystansach spośród zawodników z rocznika 2006.

Trzeci medal w kategorii Open zdobyła 13 letnia Amelia Kwiatkowska, która za jednym zamachem wywalczyła mistrzostwo okręgu w kategorii młodzik i srebro w kategorii Open za dystans 200 m stylem klasycznym. Poza tym Amelia stanęła na podium w kategorii młodzik zdobyła:
medale złote - za 50 i 100 m stylem klasycznym
medale srebrne - za 200, 100 i 50 m stylem grzbietowym.
W rankingu "najlepszych zawodniczek mistrzostw" Amelia uplasowała się na 3 pozycji oraz na 6 w rankingu multimedalistek.

brązowy medal - za 100 m stylem grzbietowym

Dwa złote medale w kategorii młodzik zdobyła również drużyna sztafetowa (dystanse 4 x 100 m stylem dowolnym oraz 4 x 100 m stylem zmiennym) w składzie: Amelia Kwiatkowska, Ewa Sroka, Magdalena Grochowina i Weronika Kuc.

W statystyce medalowej w kategorii młodzik MUKS UNIA zajmuje drugie miejsce zaraz za Koroną Swim Kielce. Trzecie miejsce należy do Orki MOSiR Kielce. Kategoria Open mieści na podium KSZO Ostrowiec Świętokrzyski, Salos cortile Kielce i Barakudę Starachowice. Unia zajmuje miejsce piąte.

Zimowe Mistrzostwa Okręgu były najważniejszymi zawodami w województwie w tym roku, ponieważ zdobyte czasy były swoistą kwalifikacją Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych 14 lat, do których przygotowywanych jest aż czworo zawodników MUKS UNIA pod czujnym okiem trenera Adriana Szumilasa.

Zadanie publiczne "Wspieranie i upowszechnianie kultury fizycznej w dyscyplinie sportowej pływanie" jest współfinansowane ze środków Gminy Busko-Zdrój. Za nawodnienie zawodników Unii Busko-Zdrój odpowiada Buskowianka - naturalna woda mineralna z Uzdrowiska. Sponsorem Buskich pływaków jest Dolina Nidy i Realnet Nieruchomości.