Środki terapeutyczne:

wody siarczkowe

Należą one do bardzo rzadko spotykanych wód leczniczych. Zawierają siarczki z uwalniającym się siarkowodorem. Buska woda siarczkowa zawiera także duże ilości jodu, bromu, fluoru, boru oraz wiele innych mikroelementów. Ilość składników mineralnych stanowi w sumie 1,4 %. Stosowane są do kąpieli, kuracji pitnych oraz do płukania jamy ustnej. Działają przeciwzapalnie, przeciwreumatycznie, odtruwająco i regeneracyjnie. Obniżają poziom cholesterolu i cukru we krwi a tym samym zapobiegają miażdżycy.

solanki jodkowo - bromkowe

Buskie solanki zawierają szczególnie cenny dla organizmu jod i selen (2,2%). Kąpiele jodkowo-bromkowe stosuje się w niektórych chorobach układu krążenia oraz układu wegetatywnego. Woda jodkowo-bromkowa zawiera ważne biopierwiastki i mikroelementy, m.in.: sód, potas, magnez, selen, żelazo i inne. Selen zawarty w wodzie jest niezbędny dla zdrowia mięśnia sercowego i naczyń krwionośnych, przeciwdziała powstawaniu nowotworów i powoduje wzrost odporności. Wykazuje także działanie uspokajające oraz relaksacyjne.

borowina

Borowina to rodzaj torfu leczniczego o specyficznych właściwościach fizykochemicznych. Ma ona szerokie zastosowanie w tzw. zabiegach bodźcowych, szczególnie istotnych przy leczeniu reumatyzmu. Stosuje się ją m.in. w postaci zawijań termicznych, które służą do głębokiego podgrzewania organizmu lub też kąpieli z zawiesiną w postaci pasty, jako środek przeciwbólowy i rozkurczowy. W trakcie zabiegów borowina oczyszcza organizm z ubocznych produktów przemiany materii a dzięki zawartym w niej związkom humusowym działanie również przeciwzapalne, ściągajaco, regenerująco i bakteriobójcze.

Zabiegi wspomagające leczenie

Leczenie wodami i borowinami wspomagane jest gamą ponad 60-ciu nowoczesnych zabiegów fizjoterapeutycznych z zakresu:

 • Elektrolecznictwa
 • Masaży
 • Światłolecznictwa
 • Krioterapii
 • Wodolecznictwa, hydroterapii
 • Kinezyterapii
 • Zabiegów parafinowych
 • Zabiegów przyrodoleczniczych z podziałem na:
 • -zabiegi borowinowe
  -kąpiele mineralne
  -wziewanie (inhalacje)
  -kąpiele CO2
 • inne np. muzykoterapia czy ultradźwięki

Polecane są również zabiegi dodatkowe wykonywane pod nadzorem wykwalifikowanej kadry lekarskiej i rehabilitantów oraz przy użyciu specjalistycznej aparatury medycznej takie jak np. kąpiele piwne, mini tężnie solankowe, pilates, aerobik, platformy wibracyjne czy power slim

Nasze uzdrowisko posiada ponadto rzadko spotykany w Europie mikroklimat. Jest to klimat nizinny z cechami kontynentalnymi posiadający lecznicze właściwości w przypadku chorób: narządu ruchu i stanów pourazowych, reumatycznych, niedokrwiennej serca oraz nadciśnienia tętniczego. Klimat posiada także walory hartujące układ termoregulacyjny.