Zapraszamy do uzdrowiska Busko-Zdrój. Noclegi, restauracje, aktywny wypoczynek, sanatoria, Uzdrowisko na 4 pory roku, Nocleg, w busku, sanatoria, noclegi, kwatery, pensjonaty, hotele, firmy, buskowianka, pokoje, handel, usługi, woda, mineralna, gazowana, niegazowana, kwatery, zabiegi, borowina, reumatyzm, krio, marconi, źródlana, wiadomośći, konkursy, imprezy, firmy, biznes, zdrowie, odnowa, biologiczna, busko, zdroj, zdrój, Busko, uzdrowisko, sanatorium, Busko-Zdrój, pokoje gościnne w Busku-Zdroju, masaż, fizykoterapia, kuracja, wypoczynek, aktualnosci, aktualności, wiadomości, wiadomosci, Ponidzie

LEGENDA

grzyby

runo leśne

zwierzeta

przyjazd ze zwierzętami

jadalnia

wyżywienie

konie

jazda konna

koscioly

zabytki sakralne

namiot

rozbicie namiotu

narty

wyciąg narciarski

nocleg

nocleg

ogniska

ognisko, grill

parking

parking

plywanie

kąpielisko

prysznic

łazienka

rower

wypożyczanie rowerów

ryby

wędkowanie

sady

sad owocowy

sport

rekreacja

wycieczki_piesze

wędrówki piesze

zabytki

zabytki

inwalida

dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych

×

Zgodnie z ewidencją prowadzoną przez Naczelnego Lekarza Uzdrowiska z dnia 3 października 2013 r. na terenie uzdrowiska Busko-Zdrój funkcjonują następujące zakłady lecznictwa uzdrowiskowego:

Uzdrowisko Busko–Zdrój S.A.

Jednostki wchodzące w skład „Uzdrowiska Busko-Zdrój" S.A.

 • Sanatorium „Marconi" z Zakładem Przyrodoleczniczym
 • Sanatorium „Mikołaj" z Zakładem Przyrodoleczniczym
 • Sanatorium Uzdrowiskowe „Oblęgorek"
 • Sanatorium Uzdrowiskowe „Oblęgorek" II
 • Sanatorium Uzdrowiskowe „Willa Zielona"
 • Szpital Uzdrowiskowy „Krystyna" z Zakładem Przyrodoleczniczym
 • Szpital Ortopedyczno-Rehabilitacyjny „Górka" z Zakładem Przyrodoleczniczym
 • Zakład Przyrodoleczniczy nr II, III, IV
 • Przychodnia Uzdrowiskowa

Uzdrowisko Busko-Zdrój S.A. to największy podmiot leczniczy na terenie buskiego kurortu.

Spółka „Uzdrowisko Busko-Zdrój" S.A. powstała 1 stycznia 1999 r. jako jednoosobowa Spółka Skarbu Państwa w wyniku komercjalizacji Przedsiębiorstwa państwowego „Uzdrowisko Busko-Solec". 16 stycznia 2013 r. podpisana została umowa komunalizacji Uzdrowiska Busko-Zdrój S.A. pomiędzy Samorządem Województwa Świętokrzyskiego i Ministerstwem Skarbu Państwa. W dniu 24 kwietnia 2013 r. Skarb Państwa przekazał Województwu Świętokrzyskiemu 100% akcji „Uzdrowisko Busko-Zdrój" Spółka Akcyjna.

Uzdrowisko Busko-Zdrój od ponad 200 lat skutecznie leczy swoich kuracjuszy oferując leczenie uzdrowiskowe sanatoryjne, szpitalne, ambulatoryjne pacjentów skierowanych przez NFZ oraz leczenie i pobyty pełnopłatne. Zawdzięcza to wyposażeniu w nowoczesny sprzęt, dostępowi do aparatury diagnostycznej, odpowiednio dobranym zabiegom balneologicznym, fizjoterapeutycznym i relaksacyjnym oraz opiece wysokowykwalifikowanej kadry medycznej. Uzdrowisko Busko-Zdrój S.A. oferuje także niezwykle bogaty program artystyczny. Podczas pobytu korzystać można m.in. z biblioteki, koncertów, imprez rozrywkowych czy kortów tenisowych. Spółka jest także producentem naturalnej wody mineralnej „Buskowianka". Zakłady udzielają również świadczeń zdrowotnych dla ludności miejscowej i okolic w zakresie m.in. badań diagnostycznych, diagnostyki RTG, diagnostyki densytometrycznej oraz kardiologicznej.

Więcej informacji o Uzdrowisku Busko-Zdrój S.A. na stronie: www.uzdrowisko-busko-zdroj.com.pl

Sanatorium "Marconi" z Zakładem Przyrodoleczniczym

Sanatorium MarconiMiejsce gdzie nowoczesność miesza się z tradycją. Jest to obiekt, w którym mieściły się dawne „Łazienki". Budynek został oddany do użytku w 1836 roku. Sanatorium „Marconi" wzorowane jest na starorzymskich budowlach użyteczności publicznej, zbudowane według projektu polskiego architekta włoskiego pochodzenia Henryka Marconiego. Sanatorium dysponuje nowoczesną bazą sanatoryjną oraz komfortową bazą noclegową. Obiekt przystosowany jest także do potrzeb osób niepełnosprawnych. Sanatorium dysponuje nowoczesną stołówką oraz salą konferencyjną. Nie lada atrakcją dla wszystkich przybyłych gości są odbywające się w gmachu sanatorium czwartkowe koncerty Salonowej Orkiestry Zdrojowej, propozycje wycieczek krajoznawczych czy możliwość skorzystania z kortu tenisowego. Gmach „Łazienek" stał się symbolem Uzdrowiska Busko i wizytówką miasta Busko-Zdrój.

 

Sanatorium "Mikołaj" z Zakładem Przyrodoleczniczym

Sanatorium "Mikołaj" z Zakładem PrzyrodoleczniczymJeden z najstarszych obiektów sanatoryjnych w Busku-Zdroju. Budynek zaprojektowany przez Jakuba Gaya został oddany do użytku w 1837 roku. Sanatorium zostało ufundowane przez cara Mikołaja I jako szpital dla ubogich. Jego budowę wsparły dodatkowo składki społeczeństwa oraz środki ze sprzedaży broszury „Wiadomości o użyciu wód buskich w leczeniu różnych chorób". Budynek dostosowany jest do potrzeb osób niepełnosprawnych ruchowo. Na miejscu wykonywane są różnorodne zabiegi lecznicze z zakresu fizykoterapii, kinezyterapii, balneoterapii, hydroterapii oraz masaże.

 

 

Sanatorium Uzdrowiskowe "Oblęgorek"

Sanatorium OblęgorekOkazały gmach wzniesiony w 1903 roku przez rodzinę Honowskich położony przy głównym deptaku w centralnej części Uzdrowiska, z pięknym widokiem na Park Zdrojowy. Nazwa obiektu miała upamiętniać fakt ofiarowania przez naród Henrykowi Sienkiewiczowi majątku ziemskiego w Oblęgorku. Obecnie Sanatorium dysponuje około 50 miejscami noclegowymi dla gości. Na uwagę zasługuje baza zabiegowa z najnowocześniejszym sprzętem i aparaturą do fototerapii.

 

Sanatorium Uzdrowiskowe "Oblęgorek" II

Sanatorium „Oblęgorek II" to nowoczesny obiekt pensjonatowo-sanatoryjny o wysokim standardzie, położony w spokojnej dzielnicy uzdrowiskowej, w bliskim sąsiedztwie pięknego, XIX-wiecznego Parku Zdrojowego. Do dyspozycji gości komfortowe pokoje dwu- i trzyosobowe, w pełni wyposażone, z węzłem sanitarnym i balkonem. Obiekt został przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Na miejscu goście mogą korzystać z różnorodnych zabiegów m.in.: kąpieli ozonowo - perełkowych, masaży: klasycznego, wibracyjnego, oraz innych jak: magnetronic, laser, prądy Traberta, Tenskrioterapia miejscowa. Do dyspozycji jest też sala restauracyjna oraz całodobowo monitorowanego parking. Obiekt został oddany do użytku w 2009 roku.

Więcej informacji o Uzdrowisku Busko-Zdrój S. A. na: www.uzdrowisko-busko-zdroj.com.pl

 

Sanatorium Uzdrowiskowe "Willa Zielona"

Sanatorium Willa ZielonaSanatorium znajdujące się w samym centrum dzielnicy zdrojowej. Pochodzący z I połowy XX w. budynek został całkowicie odrestaurowany w 1995 roku. Dziś zachwyca swoją architekturą nieodłącznie kojarząc się z miejscem uzdrowiskowym. W obiekcie nowoczesne pokoje 1 i 2 osobowe. W „Willi Zielonej" znajduje się Studio Wellness, które proponuje pobyt łączący aktywny wypoczynek i pielęgnację urody z odnową biologiczną. W obiekcie dostępna jest także stołówka i sala konferencyjna.

 

Szpital Uzdrowiskowy "Krystyna" z Zakładem Przyrodoleczniczym

Szpital Uzdrowiskowy KrystynaRozległy kompleks szpitalny, mogący jednocześnie leczyć ponad 320 chorych. W szpitalu funkcjonują 4 oddziały: reumatologiczny, neurologiczny, oddział rehabilitacji narządu ruchu i kardiologiczny. Oddział kardiologiczny ściśle współpracuje ze Świętokrzyskim Centrum Kardiologii, Kliniką Chirurgii Serca i Naczyń Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II, którego jest filią a także z innymi klinikami oraz szpitalami rejonowymi. Przy sanatorium „Krystyna" funkcjonuje zakład przyrodoleczniczy oferujący ponad 30 rodzajów zabiegów, basen rehabilitacyjny i najnowszy w regionie zabieg - kriosaunę ogólnoustrojową. Szpital oferuje również unikalny wyciąg podwodny Gieczewa - pomocny w leczeniu dyskopatii lędźwiowej.

 

Szpital Ortopedyczno-Rehabilitacyjny "Górka" z Zakładem Przyrodoleczniczym

Specjalistyczny Szpital Ortopedyczno–Rehabilitacyjny „GórkaSzpital specjalizuje się w leczeniu porażenia mózgowego dzieci oraz bardzo skomplikowanych operacjach ortopedycznych zarówno u dzieci jak i dorosłych. To najstarsze w Polsce sanatorium dla dzieci zostało utworzone z inicjatywy pediatry Szymona Starkiewicza, który ideę jego powstania opisał w swoich pamiętnikach [...] „Wyruszyłem do źródeł siarczano-słonych w Busku w Kieleckim. Albowiem ciągła myśl, więcej idea natrętna, aby szukać ratunku dla tych ginących w Zagłębiu dzieci, nie dawała mi spokoju.... Wtedy pełen współczucia dla losu chorego dziecka, powiedziałem sobie: „Dzieci tu muszą mieć własną placówkę. I rozpocząłem latem 1918 roku kwestę na rzecz Górki." [...] Pierwsi mali pacjenci rozpoczęli leczenie w 1926 roku.

Do 2007 r. Szpital „Górka" był szpitalem dziecięcym. Od października 2007 r. udziela również świadczeń dla dorosłych w zakresie ortopedii i rehabilitacji. Placówka leczy ambulatoryjnie, przeprowadza operacje a także posiada bazę rehabilitacyjną. Szpital często podejmuje się leczenia przypadków bardzo skomplikowanych. Największe osiągnięcia odnosi w leczeniu dziecięcego porażenia mózgowego. Z pewnością pomocne w leczeniu jest piękne położenie obiektu, na terenie parku w sąsiedztwie malowniczego stawu i boiska sportowego. Szpital współpracuje ściśle z wieloma ośrodkami medycznymi w kraju i na świecie. Dla przewlekle chorych prowadzone są tu zajęcia szkolne i przedszkolne. W obiekcie działa także „Szkoła Życia" dla upośledzonych dzieci oraz „Szkoła Rodziców", gdzie prowadzone są zajęcia dla dorosłych ułatwiające m.in. rehabilitacje małych pacjentów po ich powrocie ze szpitala. O idei działania szpitala najlepiej świadczą słowa samego Szymona Starkiewicza: „Na tym kończę dzieje Górki [...]. Wierzę, że Górka w dalszym ciągu będzie służyć dziecku przewlekle choremu, że zaszczepione tam idee będą żyć i pobudzać ludzi myślących i czujących do dalszego działania".

Więcej informacji na stronie: www.szpitalgorka.pl

 

Zakład Przyrodoleczniczy nr II, III, IV

Szeroka gama usług leczniczych i rehabilitacyjnych w formie ambulatoryjnej świadczona jest w Zakładach Przyrodoleczniczych i wspierana przez zakłady działające w sanatoriach. W ich skład wchodzą m.in. kąpiele mineralne, masaże, światłolecznictwo, parafinoterapia, krioterapia i kinezyterapia czy usługi elektroterapeutyczne.

Zakład Przyrodoleczniczy nr II, III, IV

Federacja Niezależnych Samorządnych Związków Zawodowych Przemysłu Lekkiego Sanatorium "Włókniarz" z Zakładem Przyrodoleczniczym.

W skład podmiotu wchodzi:

 • Sanatorium Uzdrowiskowe z Zakładem Przyrodoleczniczym
 • Szpitalny Oddział Uzdrowiskowy
 • Przychodnia Uzdrowiskowa

Sanatorium Włókniarz

„Włókniarz" jest największym obiektem sanatoryjnym w Busku-Zdroju, dysponującym ponad 470 miejscami noclegowymi w pokojach jedno, dwu i trzyosobowych. Sanatorium położone jest na terenie o powierzchni ponad 8 ha. Obiekt całkowicie przystosowany jest dla potrzeb osób niepełnosprawnych. Znajdują się tu m.in.: salon odnowy biologicznej SPA, salon kosmetyczny, salon fryzjerski, dwie kawiarnie, sklep spożywczo-przemysłowy, sklep ortopedyczny, wypożyczalnia rowerów, sala konferencyjna, korty tenisowe, bankomat, biblioteka.. W sanatorium leczone są choroby: reumatologiczne i ortopedczno-urazowe, układu nerwowego, osteoporoza. Sanatorium „Włókniarz" oferuje leczenie pełnopłatne, ambulatoryjne, usługi hotelowe, leczenie ze skierowaniami NFZ. Wszystkie zabiegi wykonywane są na miejscu. Obiekt oferuje zabiegi typowo lecznicze wykorzystując zasoby naturalnej wody siarczkowo-siarkowodorowej słonej oraz borowiny. Na terenie obiektu funkcjonuje również Aqua Salon proponujący szeroką gamę zabiegów typu wellness i MEDI-Spa.

Więcej informacji na stronie: www.wlokniarz.pl

21 Wojskowy Szpital Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjny SP ZOZ z Zakładem Przyrodoleczniczym

21 Wojskowy Szpital Uzdrowiskowo–RehabilitacyjnyJest to nowoczesny szpital stanowiący kompleks kilku zmodernizowanych budynków, w których wykonywane są wszystkie zabiegi z wykorzystaniem unikalnych właściwości buskich wód mineralnych oraz wszystkie zabiegi fizykoterapeutyczne i rehabilitacyjne. Do dyspozycji pacjentów jest 360 miejsc noclegowych w apartamentach oraz w pełni wyposażonych pokojach jedno i dwuosobowych. Przybyli na leczenie goście mogą korzystać także z parkingu, własnego parku ze ścieżką zdrowia, terenu plenerowo-rekreacyjnego, wypożyczalni rowerów oraz sprzętu do nordic-walking. Na miejscu istnieje także możliwość skorzystania z solarium, biblioteki, kaplicy, kawiarni i gabinetu kosmetyczno-fryzjerskiego. Szpital prowadzi ścisłą współpracę z Wydziałem Fizjoterapii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, czego efektem jest utworzenie na bazie szpitala Oddziału Klinicznego Balneologii, Medycyny Fizykalnej i Fizjoterapii UM w Łodzi.

Więcej informacji na stronie: www.21wszur.pl

 

Sanatorium Uzdrowiskowe "Nida-Zdrój" z Zakładem Przyrodoleczniczym.

Sanatorium Nida-ZdrójNowoczesny, zmodernizowany obiekt, oferujący swoim gościom wszystkie zabiegi balneologiczne, fizykoterapię i kompleksową rehabilitację. Do dyspozycji kuracjuszy oddane są nowoczesne i w pełni wyposażone pokoje jedno i dwuosobowe. Sanatorium zlokalizowane w samym Parku Zdrojowym, wyposażone jest we własny ponad 3-hektarowy park wypoczynkowo-rekreacyjny. Uzupełnieniem nowoczesnej bazy leczniczej jest równie nowoczesna baza hotelowa obiektu. Przybyli goście mają do dyspozycji stołówkę serwującą odpowiednią do potrzeb kuracjuszy dietę, duży parking, kort tenisowy oraz klubokawiarnię, gdzie każdego wieczora można wybrać się na wieczorek taneczny. Obiekt posiada rozwiązania architektoniczne oraz infrastrukturę pozwalającą na samodzielny pobyt osób niepełnosprawnych- zdolnych do samoobsługi. Więcej informacji na stronie: www.sanatorium-nida.pl

 

Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Sanatorium Uzdrowiskowe "Rafał" z Zakładem Przyrodoleczniczym

Sanatorium RafałSanatorium położone jest na terenie Parku Zdrojowego. Sam obiekt otoczony jest własnym malowniczym parkiem „Rafał", na terenie, którego znajduje się m.in. źródło wody mineralnej „Aleksander". Nazwa Sanatorium została nadana na cześć głównego bohatera powieści Stefana Żeromskiego pt. „Popioły". Autor książki kilkakrotnie odwiedził Busko-Zdrój. Wszystkie zabiegi wykonywane są na miejscu z wykorzystaniem surowców balneologicznych. Ćwiczenia z zakresu kinezyterapii odbywają się w nowocześnie wyposażonej sali gimnastycznej. Sanatorium dysponuje 178 miejscami noclegowymi w wyposażonych pokojach jedno i dwuosobowych z pełnym węzłem sanitarnym. Budynek przystosowany jest całkowicie dla potrzeb osób niepełnosprawnych. Więcej informacji na stronie: www.rafal.busko.com.pl

 

Sanatorium „Słowacki” z Zakładem Przyrodoleczniczym.

Sanatorium Słowacki SPASanatorium położone jest w dzielnicy uzdrowiskowej, przy malowniczym buskim Parku Zdrojowym, w otoczeniu własnego kompleksu parkowego. Jest to komfortowy obiekt hotelowo-sanatoryjny oferujących pełną rehabilitację w zakresie: chorób reumatycznych, neurologicznych, pourazowych zmian w narządach ruchu. Wszystkie zabiegi wykonywane są na miejscu i dobierane indywidualnie do potrzeb każdego pacjenta z wykorzystaniem naturalnych buskich surowców leczniczych i nowoczesnej aparatury medycznej. Przybyli do sanatorium kuracjusze całodobowo pozostają pod opieką lekarską i pielęgniarską. Do dyspozycji gości oddano komfortowo wyposażone apartamenty, pokoje jedno i dwuosobowe. Kuracjusze korzystać mogą także z pięknego ogrodu, altany do grilla, Studia Pielęgnacji Urody i zabiegów SPA. Na terenie sanatorium znajduje się także: basen, restauracja z dancingiem i kawiarnia. Sanatorium jest w pełni przystosowane dla osób niepełnosprawnych, z bogatą ofertą zabiegów przyrodoleczniczych. Więcej na stronie: www.slowacki.busko.pl

 

Sanatorium Uzdrowiskowe "Astoria" z Zakładem Przyrodoleczniczym.

Sanatorium AstoriaSanatorium położone w południowej części uzdrowiska. Jest to nowoczesny obiekt sanatoryjny, mogący przyjąć jednocześnie 130 gości w pełni wyposażonych pokojach 2 i 3 osobowych. Na miejscu pacjenci skorzystać mogą z szerokiej gamy zabiegów. Budynek w pełni przystosowany jest do potrzeb osób niepełnosprawnych. Dodatkowymi atrakcjami dla przybyłych gości są: wypożyczalnia rowerów, organizowane wycieczki oraz możliwość skorzystania z grilla. Więcej informacji na stronie: www.astoria.tbu.pl

 

Sanatorium "Zbyszko" z Zakładem Przyrodoleczniczym.

Sanatorium ZbyszkoSanatorium „Zbyszko” jest nowoczesnym, monitorowanym, przystosowanym również dla osób niepełnosprawnych obiektem, oddanym do użytku w 2008 roku. W skład kompleksu, zlokalizowanego w samym centrum dzielnicy zdrojowej, wchodzą dwa pensjonaty Willa „Zbyszko" oraz Willa „Ormuzd". Na terenie Sanatorium znajduje się nowoczesny zakład przyrodoleczniczy, oferujący bardzo szeroki zakres zabiegów leczniczych i rehabilitacyjnych jak: hydroterapia, krioterapia, balneoterapia, kinezyterapia, fizykoterapia i masaże.Dla gości przygotowano pokoje jedno, dwu, trzyosobowe oraz rodzinne o wysokim standardzie, w pełni wyposażone, z balkonami i bezpłatnym dostępem do internetu. Znajduje się tutaj stołówka oferująca całodzienne wyżywienie (kuchnia polska z możliwością wyboru posiłków dietetycznych oraz dań dla cukrzyków), monitorowany parking, panoramiczne windy, gabinet masażu (masaże: klasyczny, limfatyczny, wirowy kończyn dolnych i górnych, mechaniczny - aquamed, wibracyjny, gorącymi kamieniami), ogród letni – patio, grill, wypożyczalnia rowerów, kijków do nordic walking, biblioteka, świetlica, sala gimnastyczna. Więcej informacji na stronie: www.sanatoriumzbyszko.pl

 

Sanatorium Uzdrowiskowe „Bristol” z Zakładem Przyrodoleczniczym.

Sanatorium BristolSanatorium Uzdrowiskowe „Bristol" z Zakładem Przyrodoleczniczym usytuowane jest w bezpośrednim sąsiedztwie parku zdrojowego w Busku-Zdroju.

Secesyjny budynek „Bristolu" wzniesiono w Busku - Zdroju pod koniec XIX wieku.

Po odrestaurowaniu dawnej willi „Bristol" i dobudowaniu nowej części sanatoryjno – leczniczej w 2014 roku rozpoczęło swoją działalność Sanatorium Uzdrowiskowe „Bristol" z Zakładem Przyrodoleczniczym.

Bristol**** wykorzystuje zarówno najnowsze technologie pielęgnacji zdrowia i urody, naturalne złoża mineralne Buska-Zdroju, jak i arteterapię, czyli terapię poprzez kontakt ze sztuką. To jeden z nielicznych obiektów w Polsce, gdzie basen oczyszczany jest nanosrebrem o działaniu bakteriobójczym i antyseptycznym a powietrze jest krystalicznie czyste, dzięki zainstalowanym urządzeniom, które elektrostatycznie oczyszczają, nawilżają i jonizują przestrzeń hotelową.

W 4-gwiazdkowym kompleksie znajduje się 71 pokoi i 42 gabinety zabiegowe. Do dyspozycji gości, oprócz basenu i saun, jest również kawiarnia, restauracja, Boutique Cafe, winiarnia, salon kominkowy z biblioteką, ogród rzeźby, taras w koronach drzew oraz parking podziemny.

Bristol**** to nowe, unikalne miejsce na mapie polskich obiektów kategorii medical SPA. Więcej informacji na stronie: www.bristolbusko.pl

Teksty źródłowe:
Foldery reklamowe buskich sanatoriów.
Materiały promocyjne Gminy Busko-Zdrój.
P. Potasz, Janusz M. Dobrowolski, 75 lat działalności Specjalistycznego Szpitala Kompleksowej Rehabilitacji i Ortopedii Dziecięcej „Górka" w Busku-Zdroju, Ortopedia, Traumatologia, Rehabilitacja, nr 1/2002.
Strony internetowe zakładów lecznictwa uzdrowiskowego.

© Copyright 2011 Urząd Miasta i Gminy w Busku-Zdroju Projekt i realizacja Crafton    |    Korekta: Norbert Garecki

...dla rozwoju Województwa Świętokrzyskiego...

Projekt: "Kampania promocyjna Miasta i Gminy Busko-Zdrój oraz utworzenie centrum informacji
turystycznej" współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2007-2013