Zapraszamy do uzdrowiska Busko-Zdrój. Noclegi, restauracje, aktywny wypoczynek, sanatoria, Uzdrowisko na 4 pory roku, Nocleg, w busku, sanatoria, noclegi, kwatery, pensjonaty, hotele, firmy, buskowianka, pokoje, handel, usługi, woda, mineralna, gazowana, niegazowana, kwatery, zabiegi, borowina, reumatyzm, krio, marconi, źródlana, wiadomośći, konkursy, imprezy, firmy, biznes, zdrowie, odnowa, biologiczna, busko, zdroj, zdrój, Busko, uzdrowisko, sanatorium, Busko-Zdrój, pokoje gościnne w Busku-Zdroju, masaż, fizykoterapia, kuracja, wypoczynek, aktualnosci, aktualności, wiadomości, wiadomosci, Ponidzie

LEGENDA

grzyby

runo leśne

zwierzeta

przyjazd ze zwierzętami

jadalnia

wyżywienie

konie

jazda konna

koscioly

zabytki sakralne

namiot

rozbicie namiotu

narty

wyciąg narciarski

nocleg

nocleg

ogniska

ognisko, grill

parking

parking

plywanie

kąpielisko

prysznic

łazienka

rower

wypożyczanie rowerów

ryby

wędkowanie

sady

sad owocowy

sport

rekreacja

wycieczki_piesze

wędrówki piesze

zabytki

zabytki

inwalida

dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych

×

REZERWATY

Rezerwat skalno–stepowy Karabosy

KarabosyOsobliwość geologiczno-florystyczna na drodze z Buska-Zdroju w kierunku Chotelka leży w okolicach Siesławic na „Szlaku drewnianego budownictwa sakralnego wzdłuż Maskalisu”. Można tu obserwować unikalne w skali kraju zjawiska krasu gipsowego. Działalność czynników atmosferycznych i wody spowodowały powstanie licznych odsłonięć gipsowych, rynien, wyrw, zapadlisk oraz korytarzy podziemnych. Na terenie położonym na prawo od drogi znajdują się jaskinie i przecięty ścianą kamieniołomu klasyczny lejek krasowy, a w położonym na lewo – zalane wodą jaskinie i podziemne jeziorko. Niekiedy stropy jaskiń były już na tyle cienkie, że zapadały się samorzutnie albo pod ciężarem pasących się zwierząt lub nieostrożnych przechodniów. Te niecodzienne zjawiska stały się powodem powstania wielu legend i opowieści, jak to pewnego grzesznika dosięgła „kara boska”. Stąd nazwa uroczyska. Przy zachowaniu należytej ostrożności można dojść do najefektowniejszego miejsca, aby ujrzeć otwory jaskiń wypełnionych wodą, mostek skalny oraz liczne odsłonięcia kryształów gipsowych.Karabosy Można tu napotkać odcinki gdzie słychać wyraźne dudnienie kroków, co świadczy o tym, że nad nami jest pusta przestrzeń. Należy także zwrócić uwagę na szczególnie bogatą, reliktową roślinność stepową porastającą to miejsce. Bogate i urozmaicone formy geologiczne sprawiły, że teren został wydzielony jako prawem chroniony pomnik przyrody nieożywionej. Po przeciwległej stronie drogi wiodącej do Skorocic znajduje się ogrodzone zagłębienie pokryte gęstym szpalerem drzew modrzewiowych i świerkowych. Na wschodniej stronie zagłębienia widoczne odkrycie geologiczne złożone z kryształów gipsu, na które można wejść po uzyskaniu pozwolenia od właścicieli mieszkających w pobliżu.

Rezerwat Owczary

Rezerwat OwczaryRezerwat został utworzony w 1959 roku na obszarze Szanieckiego Parku Krajobrazowego. Przedmiotem ochrony tego miejsca jest źródło solankowe oraz występujące w pobliżu flora i fauna halofitowa. Warto podkreślić, że rezerwat skupia najbogatszą roślinność na terenie całej Niecki Nidziańskiej. To tutaj znajduje się unikatowa roślinność słonolubna: łoboda oszczepowata, mannica odstająca, sitowiec nadmorski, muchotrzew, solniskowy, koniczyna rozdeta, nozdrzyk ząbkowany, turczyca odległokłosowa oraz komonica szkrzydlatostrakowa. Bardzo interesujące są również niezwykłe okazy halofilów w tym rupi morskiej i zamętnicy trzoneczkowatej. To ten rezerwat upodobał sobie jeden z gatunków chrząszczy pogonuspersicus jako swoją jedyną siedzibę w Polsce. Rezerwat Owczary to doskonałe miejsce wędrówek gdyż na całym jego terenie znajdują się liczne półpieczary, jamy oraz zapadliska. Dodatkowo krajobraz rezerwatu jest urozmaicony przez skałki gipsowe oraz liczne strumyczki i cieki wodne.

Rezerwat Zimne Wody

Rezerwat Zimne WodyTeren położony zaledwie 2 km od Buska-Zdroju. Tworzą go wzgórza i pagórki podzielone ścieżkami i dróżkami przecinanymi źródłami tryskającymi ze skałek gipsowych. Na obszarze „Zimnych Wód” znajdują się dwa pomniki nieożywionej przyrody. Pierwszym z nich są tzw. Gipsowe Kryształy, drugim zaś Źródełko dające początek niewielkiemu strumieniowi. Cały obszar porośnięty jest niezwykle ciekawą roślinnością jak miłek wiosenny, dziewięćsił bezłodygowy czy mikołajek płaskolistny. To idealne miejsce na obcowanie z urzekającą naturą i niecodziennymi krajobrazami. Spacerując po tym terenie można podziwiać Kotlinę Borzykowską i Płaskowyż Szaniecki a nawet pasma Gór Świętokrzyskich.Rezerwat Zimne WodyInne:

Rezerwat Skałki koło Owczar – rezerwat skalny: kryształy gipsu o wielkości 1-1,5 m, zapadliska, pieczary, jamy i źródełka wód siarczano-słonych.

Rezerwat częściowy Ostra Góra - Pęczelice - wzgórze z wapieni kredy z roślinnością ciepłolubną.

Odsłonięcia geologiczne - Łagiewniki – 2 stnowiska, wielkokrystaliczne gipsy, tzw. szklicowe o wysokości ok. 4 m.

POMNIKI PRZYRODY

Sosna na szczudłach koło Wełcza

Sosna na szczudłach - WełeczWe wsi Wełecz, w pobliżu Buska-Zdroju znajduje się prawie stuletnia sosna pospolita z naziemnym systemem korzeniowym. Od 2002 roku to niezwykłe drzewo uznane zostało oficjalnie za pomnik przyrody. Sosna stoi w Miejscu Pamięci Narodowej – to tutaj w czasie II wojny światowej rozstrzelano ponad 200 Polaków.

Trzy dęby w Kamedułach

Trzy dęby w Kamedułach

W niedalekiej okolicy Buska-Zdroju znajduje się niezwykły pomnik przyrody. Są nim 3 dęby szypułkowe, które objęte zostały ochroną w 2002 roku. Korzystając ze ścieżki rowerowej na trasie Busko–Wełecz-Kameduły naprawdę warto je zobaczyć.Teksty źródłowe:
Jerzy Kondracki: Geografia regionalna Polski.
Michał Jurecki: Pondzie. W świętokrzyskim stepie
Centralny Rejestr Form Ochrony Przyrody
www.busko.travel
www.tmb.busko.pl
www.naszlaku.pl
www.jakiecudne.pl

© Copyright 2011 Urząd Miasta i Gminy w Busku-Zdroju Projekt i realizacja Crafton    |    Korekta: Norbert Garecki

...dla rozwoju Województwa Świętokrzyskiego...

Projekt: "Kampania promocyjna Miasta i Gminy Busko-Zdrój oraz utworzenie centrum informacji
turystycznej" współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2007-2013