Zapraszamy do uzdrowiska Busko-Zdrój. Noclegi, restauracje, aktywny wypoczynek, sanatoria, Uzdrowisko na 4 pory roku, Nocleg, w busku, sanatoria, noclegi, kwatery, pensjonaty, hotele, firmy, buskowianka, pokoje, handel, usługi, woda, mineralna, gazowana, niegazowana, kwatery, zabiegi, borowina, reumatyzm, krio, marconi, źródlana, wiadomośći, konkursy, imprezy, firmy, biznes, zdrowie, odnowa, biologiczna, busko, zdroj, zdrój, Busko, uzdrowisko, sanatorium, Busko-Zdrój, pokoje gościnne w Busku-Zdroju, masaż, fizykoterapia, kuracja, wypoczynek, aktualnosci, aktualności, wiadomości, wiadomosci, Ponidzie

LEGENDA

grzyby

runo leśne

zwierzeta

przyjazd ze zwierzętami

jadalnia

wyżywienie

konie

jazda konna

koscioly

zabytki sakralne

namiot

rozbicie namiotu

narty

wyciąg narciarski

nocleg

nocleg

ogniska

ognisko, grill

parking

parking

plywanie

kąpielisko

prysznic

łazienka

rower

wypożyczanie rowerów

ryby

wędkowanie

sady

sad owocowy

sport

rekreacja

wycieczki_piesze

wędrówki piesze

zabytki

zabytki

inwalida

dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych

×

Początki Buska sięgają XII wieku, kiedy to na jego dzisiejszym terenie istniała osada pasterska. Pierwsza wzmianka w kronice krakowskiej bulli papieskiej z 1166 roku, dotyczy kościoła pod wezwaniem św. Leonarda w miejscowości Bugsk.  

Opierając się na kronikach Jana Długosza najbardziej prawdopodobnym założycielem Buska był jego pierwszy właściciel Dzierżko (Dersław z Chodla Rycerskiego). To on w latach 1180-1185 sprowadził tu zakon sióstr Norbertanek, którym ufundował klasztor i kościół a w testamencie pozostawił całą resztę swojego majątku.

Istotnym elementem, który przyczynił się do rozwoju osady były solanki. Immunitet na ich eksploatację i ważenie soli wydał w 1252 roku książę sandomierski Bolesław Wstydliwy. Wkrótce potem, głównie dzięki staraniom Norbertanek, książę Leszek Czarny nadał miejscowości prawa miejskie (1287). W tym czasie Busko dzieliło się na 2 części: miejską z prawem niemieckim oraz drugą, zorganizowaną na prawie polskim.

Dzięki królowi Władysławowi Jagiełło, który wraz z żoną aż 4-krotnie gościł w mieście zaczęto tu organizować jarmarki. Królowa Jadwiga uważana jest nawet za pierwszą kuracjuszkę buskiego kurortu. Wzmianki o przygotowywanych dla niej kąpielach można napotkać w zapiskach zakonnic.

Buskie solanki nie od razu służyły celom leczniczym. Pierwszym dokumentem, który o nich wspomina jest przywilej handlowy Bolesława Wstydliwego z 1252 roku, zezwalający na eksploatację ich pokładów i warzenie soli.

Po pierwszym rozbiorze Polski w 1772 roku Polska utraciła żupy solne w Wieliczce i Bochni oraz warzelnie soli w Małopolsce Wschodniej. Prusy i Austria narzuciły wysokie ceny, wręcz rujnujące polską gospodarkę. Król Stanisław August powołał więc państwową służbę geologiczną, której głównym zadaniem było wykrycie złóż soli. Pierwszym badaczem, który opublikował opis geologiczny wypływów solanki w Busku był Jan Filip Carosi. Kilka lat później w 1784 r. warzelnię soli odwiedzili kolejni geolodzy: Jerzy Forster, Jan Jaśkiewicz, Franciszek Scheidt i Berniard, którzy stwierdzili, że buska solanka zawiera: "dwie kwinty soli w pincie wody", co w przeliczeniu na miary dziś obowiązujące wynosiło prawie 6 g soli w 1 l. wody. Była to więc woda bardzo silnie zmineralizowania. Eksploatację solanki przerwano z chwilą włączenia Buska do zaboru austriackiego (gdzie były pokłady soli) w wyniku trzeciego rozbioru Polski.

Bieżący rozdział poświęcony jest postaciom, które w sposób szczególny zapisały się na kartach historii Buska-Zdroju. Jedne znalazły się tu ze względu na swoją ciężką pracę i upór jak np. dr Szymon Starkiewicz czy Feliks Rzewuski, inne za talent, którym warto się pochwalić – jak Krystyna Jamroz czy Wojtek Belon a jeszcze inne wyłącznie za to, że były tu obecne– jak królowa Jadwiga. Łączy ich jednak coś wspólnego. Coś, co współcześnie nazwalibyśmy promocją Miasta.

Dworkowy dom Winnickich przy ul. Bocznej. Tuż za nim góruje istniejąca do dzisiaj czynszowa kamienica tejże samej rodziny. Frontowy dom jako jedyny w Busku został zniszczony przez bombę w styczniu 1945. (rys. Leszek Kurzeja)    Współrzędne GPS: 50° 28' 4.95" N, 20° 43' 8.48" E . Busko jeszcze w latach pięćdziesiątych ub. wieku miało zdecydowanie charakter małomiasteczkowy. W mieście dominowały parterowe domki, przeważnie drewniane. Nieliczne kamienice odznaczały się swoją wielkością i nietypową architekturą. Kamienice budowane były solidnie i z rysem pewnego indywidualizmu, który rzutował na ich wygląd. Te cechy zdecydowały, że większość z nich dotrwała do dziś i spełnia nadal swą pierwotną funkcję mieszkalną. Tylko niektóre opuszczone przez właścicieli, dożywają swych dni, niepewne co się wkrótce z nimi stanie.

PrzytułekOtoczenie kościoła św. Leonarda - jesteśmy w miejscu, które od najdawniejszych czasów było zamieszkałe. Tu zamieszkiwali ludzie w przedlokacyjnym Busku, które usadowiło się w pobliżu kościoła św. Leonarda. Bez większego ryzyka możemy postawić tezę, że jest to centrum wsi Busko, które po lokacji przesunęło się znacznie na wschód. To tutaj rozchodziły się onegdaj drogi do Kielc, Pińczowa, Wiślicy i Nowego Korczyna, to tutaj koncentrowało się życie rycerskiej wsi Dersława, który umierając bezpotomnie diametralnie odmienił losy wsi, osady a potem miasta. Nie zmienili się tylko mieszkańcy tej części Buska, choć z czasem mieli coraz mniej więzi z zawodem rycerskim.

Zajmowali się rolnictwem i hodowlą oraz sporadycznie rzemiosłem i handlem. W XVII wieku tę dzielnicę nazwano dumnie Krakowskim Przedmieściem. Potem Busko straciło na znaczeniu. Ludzie zbiednieli. Po powstaniu styczniowym Busko straciło prawa miejskie. Gospodarstwa uległy rozdrobnieniu. Nie znaczy to, że wszyscy w tej dzielnicy byli biedni.

© Copyright 2011 Urząd Miasta i Gminy w Busku-Zdroju Projekt i realizacja Crafton    |    Korekta: Norbert Garecki

...dla rozwoju Województwa Świętokrzyskiego...

Projekt: "Kampania promocyjna Miasta i Gminy Busko-Zdrój oraz utworzenie centrum informacji
turystycznej" współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2007-2013