Zapraszamy do uzdrowiska Busko-Zdrój. Noclegi, restauracje, aktywny wypoczynek, sanatoria, Uzdrowisko na 4 pory roku, Nocleg, w busku, sanatoria, noclegi, kwatery, pensjonaty, hotele, firmy, buskowianka, pokoje, handel, usługi, woda, mineralna, gazowana, niegazowana, kwatery, zabiegi, borowina, reumatyzm, krio, marconi, źródlana, wiadomośći, konkursy, imprezy, firmy, biznes, zdrowie, odnowa, biologiczna, busko, zdroj, zdrój, Busko, uzdrowisko, sanatorium, Busko-Zdrój, pokoje gościnne w Busku-Zdroju, masaż, fizykoterapia, kuracja, wypoczynek, aktualnosci, aktualności, wiadomości, wiadomosci, Ponidzie

LEGENDA

grzyby

runo leśne

zwierzeta

przyjazd ze zwierzętami

jadalnia

wyżywienie

konie

jazda konna

koscioly

zabytki sakralne

namiot

rozbicie namiotu

narty

wyciąg narciarski

nocleg

nocleg

ogniska

ognisko, grill

parking

parking

plywanie

kąpielisko

prysznic

łazienka

rower

wypożyczanie rowerów

ryby

wędkowanie

sady

sad owocowy

sport

rekreacja

wycieczki_piesze

wędrówki piesze

zabytki

zabytki

inwalida

dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych

×

Początki Buska sięgają XII wieku, kiedy to na jego dzisiejszym terenie istniała osada pasterska. Pierwsza wzmianka w kronice krakowskiej bulli papieskiej z 1166 roku, dotyczy kościoła pod wezwaniem św. Leonarda w miejscowości Bugsk.  

Opierając się na kronikach Jana Długosza najbardziej prawdopodobnym założycielem Buska był jego pierwszy właściciel Dzierżko (Dersław z Chodla Rycerskiego). To on w latach 1180-1185 sprowadził tu zakon sióstr Norbertanek, którym ufundował klasztor i kościół a w testamencie pozostawił całą resztę swojego majątku.

Istotnym elementem, który przyczynił się do rozwoju osady były solanki. Immunitet na ich eksploatację i ważenie soli wydał w 1252 roku książę sandomierski Bolesław Wstydliwy. Wkrótce potem, głównie dzięki staraniom Norbertanek, książę Leszek Czarny nadał miejscowości prawa miejskie (1287). W tym czasie Busko dzieliło się na 2 części: miejską z prawem niemieckim oraz drugą, zorganizowaną na prawie polskim.

Dzięki królowi Władysławowi Jagiełło, który wraz z żoną aż 4-krotnie gościł w mieście zaczęto tu organizować jarmarki. Królowa Jadwiga uważana jest nawet za pierwszą kuracjuszkę buskiego kurortu. Wzmianki o przygotowywanych dla niej kąpielach można napotkać w zapiskach zakonnic.

W 1655 roku najazd szwedzki niemal doszczętnie zniszczył miasto, którego odbudowa trwała bardzo długo. Swoją świetność odzyskało na krótko w 1776 roku,  dzięki odkrytym tu źródłom solankowym. Ten naturalny środek po raz pierwszy wykorzystał w celach leczniczych miejscowy lekarz Jan Winterfeld. Co prawda jego pacjentami byli jedynie miejscowi żebracy, ale sukces w terapii zaczął ściągać do Buska coraz więcej kuracjuszy i w 1828 roku przebywało tu już 202 pacjentów.

Wreszcie o leczniczych właściwościach wód przekonał się ówczesny właściciel miasta Feliks Rzewuski. Dzięki jego staraniom 1 czerwca 1836 roku nastąpiło oficjalne otwarcie uzdrowiska, z przepięknym gmachem Łazienek (zaprojektowanych przez samego Henryka Marconiego, polskiego architekta włoskiego pochodzenia) oraz rozległym ogrodem autorstwa Ignacego Hanusza.  Wkrótce dołączyły do niego nowe obiekty sanatoryjne.
Dużą rolę w rozwoju uzdrowiska odegrali lekarze, m.in. Aleksander Dobrzański, który jako pierwszy rozpoczął terapię mułami mineralnymi a także Szymon Starkiewicz, który rozpoczął tu leczenie chorych dzieci. To z jego inicjatywy wybudowano pierwsze sanatorium dziecięce, zwane „Górką” - obecnie funkcjonujące jako Specjalistyczny Szpital Ortopedyczno-Rehabilitacyjny „Górka" im. dr Szymona Starkiewicza.

Jeszcze przed wybuchem II wojny światowej do użytku oddano Wojskowy Szpital Sezonowy Busko-Zdrój, dziś znany jako 21 Wojskowy Szpital Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjny. Po zakończeniu działań wojennych baza uzdrowiskowa przeżywała prawdziwy rozkwit. Do użytku oddano m.in.: Sanatorium „Nida-Zdrój”, Szpital Uzdrowiskowy „Krystyna”, Sanatorium „Włókniarz” w 1973 roku, Sanatorium „Rafał” w 1978 roku, a także Radek - dziś działający jako hotel „Gromada”. W późniejszym czasie powstało Sanatorium „Willa Zielona” a w 1960 roku rozpoczęto w Busku-Zdroju produkcję uzdrowiskowej wody mineralnej „Buskowianka”.


Teksty źródłowe:
Leszek Marciniec, „Spacerkiem po Busku-Zdroju i okolicy”, Busko-Zdrój 2009
Leszek Marciniec, „Kurortu czar”, Busko-Zdrój 2009.
Michał Jurecki, „Ponidzie w świętokrzyskim stepie”, Kraków 2009
Stanisław Rogala, „Spacerkiem po Busku i Solcu”, Kielce 2003
http://busko.travel 

© Copyright 2011 Urząd Miasta i Gminy w Busku-Zdroju Projekt i realizacja Crafton    |    Korekta: Norbert Garecki

...dla rozwoju Województwa Świętokrzyskiego...

Projekt: "Kampania promocyjna Miasta i Gminy Busko-Zdrój oraz utworzenie centrum informacji
turystycznej" współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2007-2013