Zapraszamy do uzdrowiska Busko-Zdrój. Noclegi, restauracje, aktywny wypoczynek, sanatoria, Uzdrowisko na 4 pory roku, Nocleg, w busku, sanatoria, noclegi, kwatery, pensjonaty, hotele, firmy, buskowianka, pokoje, handel, usługi, woda, mineralna, gazowana, niegazowana, kwatery, zabiegi, borowina, reumatyzm, krio, marconi, źródlana, wiadomośći, konkursy, imprezy, firmy, biznes, zdrowie, odnowa, biologiczna, busko, zdroj, zdrój, Busko, uzdrowisko, sanatorium, Busko-Zdrój, pokoje gościnne w Busku-Zdroju, masaż, fizykoterapia, kuracja, wypoczynek, aktualnosci, aktualności, wiadomości, wiadomosci, Ponidzie

LEGENDA

grzyby

runo leśne

zwierzeta

przyjazd ze zwierzętami

jadalnia

wyżywienie

konie

jazda konna

koscioly

zabytki sakralne

namiot

rozbicie namiotu

narty

wyciąg narciarski

nocleg

nocleg

ogniska

ognisko, grill

parking

parking

plywanie

kąpielisko

prysznic

łazienka

rower

wypożyczanie rowerów

ryby

wędkowanie

sady

sad owocowy

sport

rekreacja

wycieczki_piesze

wędrówki piesze

zabytki

zabytki

inwalida

dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych

×

Bieżący rozdział poświęcony jest postaciom, które w sposób szczególny zapisały się na kartach historii Buska-Zdroju. Jedne znalazły się tu ze względu na swoją ciężką pracę i upór jak np. dr Szymon Starkiewicz czy Feliks Rzewuski, inne za talent, którym warto się pochwalić – jak Krystyna Jamroz czy Wojtek Belon a jeszcze inne wyłącznie za to, że były tu obecne– jak królowa Jadwiga. Łączy ich jednak coś wspólnego. Coś, co współcześnie nazwalibyśmy promocją Miasta.

Królowa Jadwiga

pierwsza kuracjuszka buskiego kurortu

Jadwiga AndegawenskaZnana ze swojej działalności charytatywnej, otaczała opieką kościoły, szpitale i instytucje opieki społecznej. Fundatorka Akademii Krakowskiej. 8 czerwca 1997 roku została ogłoszona świętą. Wraz ze swoim mężem królem Jagiełłą odwiedziła Busko-Zdrój aż czterokrotnie. W kronice sióstr norbertanek znaleźć można wzmiankę o kąpieli leczniczej, którą dla niej przygotowywały. Para królewska zaopatrywała się tu także w produkty żywnościowe. W Muzeum Buskim – Izbie Zbiorów Regionalnych znajduje się piękna rzeźba królowej leczącej się w buskich wodach leczniczych. Jej imieniem nazwano także jedną z buskich ulic.

Feliks Rzewuski

Założyciel uzdrowiska

Dzierżawca Buska-Zdroju. Odkrył potencjał leczniczy Miasta lecząc się tu na reumatyzm. To on założył ogród spacerowy i zbudował pierwszą pijalnię wód mineralnych. W 1824 roku podjął starania budowy Łazienek i Parku Zdrojowego. W 1830 roku zlecił analizę składu chemicznego buskich wód, co tylko potwierdziło ich unikatowe właściwości. Dzięki jego staraniom 1 czerwca 1836 roku nastąpiło oficjalne otwarcie uzdrowiska, a leczenie chorych przeniesiono do zdroju. Do dyspozycji gości oddano piękny Park Zdrojowy zaprojektowany przez Ignacego Hanusza oraz neoklasycystyczne Łazienki projektu Henryka Marconiego. To wszystko wpłynęło na dalszy rozwój miasta. Feliks Rzewuski zmarł w 1841 roku. Spoczywa w rodzinnym grobowcu na cmentarzu przy kościółku św. Leonarda.

Szymon Starkiewicz

założyciel sanatorium dziecięcego „Górka”

Szymon StarkiewiczLekarz pediatra. Od 1918 roku zawodowo związany z Buskiem-Zdrojem. Największym dowodem jego bezinteresownego poświęcenia w leczeniu dzieci, był fakt, że już za życia nazywano go „doktorem Judymem”. Inicjator budowy pierwszego w Polsce Sanatorium Dziecięcego „Górka” w Busku-Zdroju, gdzie od 1927 roku nieprzerwanie leczeni są mali pacjenci z całej Polski. Jego społeczna działalność sięgała jednak znacznie dalej. Okoliczną ludność uczył zasad higieny i organizował życie kulturalne a oprócz leczniczej bazy na „Górce” starał się tworzyć filie szpitala w różnych częściach kraju. Szymon Starkiewicz zmarł 1 stycznia 1962 r. Pochowany został w rodzinnym grobowcu na cmentarzu parafialnym w Busku-Zdroju. Jego imieniem została nazwana jedna z ulic oraz Specjalistyczny Szpital Ortopedyczno-Rehabilitacyjny „Górka” w Busku-Zdroju.

Krystyna Jamroz

solistka operowa

Krystyna JamrozRodowita Buszczanka, solistka największych narodowych scen: Opery Wrocławskiej, Poznańskiej i Warszawskiej (późniejszego Teatru Wielkiego). Odtwórczyni 45 ról pierwszoplanowych m.in. Aidy w operze Giuseppe Verdiego, Matki Joanny od Aniołów w „Diabłach z Loudun” Pendereckiego, Donny Elwiry w „Don Giovannim” Mozarta. Występowała na scenach całego świata. Swoją wielką karierę zakończyła rolą Hekuby w „Trojakach” Joanny Bruzdowicz. Wyróżniona licznymi nagrodami m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Od 1994 roku na jej cześć organizowany jest w naszym mieście Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, na który co roku zjeżdżają artyści i goście z całego świata. Jej imię nosi także jedna z alejek w Parku Zdrojowym.

Wojciech Bellon

bard Ponidzia

Wojciech BelonPoeta, kompozytor, pieśniarz, legenda niezależnej sceny artystycznej. Od dzieciństwa związany z Buskiem-Zdrojem. Twórca znanego w całym kraju zespołu Wolna Grupa Bukowina. Zadebiutował wraz z zespołem w 1971 roku podczas IV Giełdy Piosenki Turystycznej w Szklarskiej Porębie, gdzie od razu zdobył jedną z głównych nagród. Od tego czasu na koncie zespołu odnotować można wiele sukcesów. Wojciech Belon to autor wielu znanych utworów, m.in.: Nocnej piosenki o mieście, Sielanki o domu czy Pejzaży harasymowiczowskich. Swoje utwory wielokrotnie poświęcał rodzinnemu miastu, ale i Busko nie zapomniało o swoim bardzie. W Izbie Zbiorów Regionalnych można znaleźć pamiątki po artyście. Jego osobie poświęcona jest tablica pamiątkowa w I Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki, do którego uczęszczał. Imię Bellona nosi Buskie Samorządowe Centrum Kultury a od 2008 roku przed jego budynkiem znajduje się także pomnik w formie ławeczki na której siedzi artysta. Jednak najważniejszym, żywym dziedzictwem pieśniarza jest organizowany corocznie w Busku-Zdroju Ogólnopolski Festiwal Piosenki „Niechaj zabrzmi Bukowina”. Młodzież śpiewająca jego utwory byłaby z pewnością największa radością dla „wiecznego wędrowcy” i „piewcy Ponidzia”. Więcej informacji na stronie: www.wolnagrupabukowina.pl.Teksty źródłowe:
Leszek Marciniec, „Kurortu czar”, Busko-Zdrój 2009
http://konkurs.eduseek.interklasa.pl
www.wikipedia.org
www.opoka.org.pl
www.jamroz.busko.pl
www.culture.pl

© Copyright 2011 Urząd Miasta i Gminy w Busku-Zdroju Projekt i realizacja Crafton    |    Korekta: Norbert Garecki

...dla rozwoju Województwa Świętokrzyskiego...

Projekt: "Kampania promocyjna Miasta i Gminy Busko-Zdrój oraz utworzenie centrum informacji
turystycznej" współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2007-2013