Zapraszamy do uzdrowiska Busko-Zdrój. Noclegi, restauracje, aktywny wypoczynek, sanatoria, Uzdrowisko na 4 pory roku, Nocleg, w busku, sanatoria, noclegi, kwatery, pensjonaty, hotele, firmy, buskowianka, pokoje, handel, usługi, woda, mineralna, gazowana, niegazowana, kwatery, zabiegi, borowina, reumatyzm, krio, marconi, źródlana, wiadomośći, konkursy, imprezy, firmy, biznes, zdrowie, odnowa, biologiczna, busko, zdroj, zdrój, Busko, uzdrowisko, sanatorium, Busko-Zdrój, pokoje gościnne w Busku-Zdroju, masaż, fizykoterapia, kuracja, wypoczynek, aktualnosci, aktualności, wiadomości, wiadomosci, Ponidzie

LEGENDA

grzyby

runo leśne

zwierzeta

przyjazd ze zwierzętami

jadalnia

wyżywienie

konie

jazda konna

koscioly

zabytki sakralne

namiot

rozbicie namiotu

narty

wyciąg narciarski

nocleg

nocleg

ogniska

ognisko, grill

parking

parking

plywanie

kąpielisko

prysznic

łazienka

rower

wypożyczanie rowerów

ryby

wędkowanie

sady

sad owocowy

sport

rekreacja

wycieczki_piesze

wędrówki piesze

zabytki

zabytki

inwalida

dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych

×

Dworkowy dom Winnickich przy ul. Bocznej. Tuż za nim góruje istniejąca do dzisiaj czynszowa kamienica tejże samej rodziny. Frontowy dom jako jedyny w Busku został zniszczony przez bombę w styczniu 1945. (rys. Leszek Kurzeja)    Współrzędne GPS: 50° 28' 4.95" N, 20° 43' 8.48" E . Busko jeszcze w latach pięćdziesiątych ub. wieku miało zdecydowanie charakter małomiasteczkowy. W mieście dominowały parterowe domki, przeważnie drewniane. Nieliczne kamienice odznaczały się swoją wielkością i nietypową architekturą. Kamienice budowane były solidnie i z rysem pewnego indywidualizmu, który rzutował na ich wygląd. Te cechy zdecydowały, że większość z nich dotrwała do dziś i spełnia nadal swą pierwotną funkcję mieszkalną. Tylko niektóre opuszczone przez właścicieli, dożywają swych dni, niepewne co się wkrótce z nimi stanie.

Dom Winnickich przy ul. Bocznej został zniszczony przez bombę w styczniu 1945, wybudowana na jego tyłach czynszowa kamienica stoi do dziś.  (rys. Leszek Kurzeja)    Współrzędne GPS obiektu: 50° 28' 4.95" N, 20° 43' 8.48" E Naszym zadaniem będzie ukazanie wybranych widoków Buska z pierwszej połowy XX wieku oraz skonfrontowanie ich ze stanem współczesnym, utrwalonym na fotografii.

Autorem widoków dawnego Buska jest znany buski artysta Leszek Kurzeja, który na podstawie młodzieńczych szkiców oraz przechowanych w pamięci obrazów odtworzył w miarę dokładnie świat odległego w czasie Buska, gdzie w centrum hodowano bydło i trzodę chlewną a domy mieszkalne sąsiadowały ze stodołami, oborami i stajniami.

Widok z góry na centrum Buska ze wskazaniem lokalizacji domu Winnickich. (grafika: Wikimapia, link:http://wikimapia.org/#lat=50.4690325&lon=20.7194638&z=17&l=28&m=h) Na zamieszczonym rysunku widać parterowy, dworkowy dom Winnickich. Tuż za nim góruje czynszowa kamienica tejże samej rodziny. Frontowy dom stojący na działce przylegającej do terenu Szkoły Podstawoej nr 1., tuż przy ulicy Bocznej, obecnie nie istnieje. Jako jedyny w Busku został zniszczony przez bombę w styczniu 1945 roku grzebiąc pod gruzami właścicielkę oraz grupę bliżej niezidentyfikowanych osób. Kamienica leżąca kilka metrów na zachód od frontowego dworku szczęśliwie ocalała i jeszcze długo służyła jako dom z mieszkaniami komunalnymi. W okresie okupacji czynszówka Winnickich została zarekwirowana przez Niemców, którzy wprowadzili tu wydział rolny starostwa niemieckiego. Kierownikiem tego wydziału był niejaki Wagner, który dał się poznać rolnikom z jak najgorszej strony. Egzekwował ze szczególną gorliwością nałożone na rolników kontyngenty a opornych lub spóźniających się z dostawami karał osobiście rzemiennym batogiem, którego można obejrzeć w miejscowym muzeum. Jako ciekawostkę podaję, że pracownicą wydziału rolnego w okresie okupacji była młodziutka Krystyna Jamroz, późniejsza artystka operowa i obecna patronka Festiwalu Muzycznego w Busku.

Obecnie nadszedł kres i dla kamienicy Winnickich - rozpoczęła się rozbiórka czynszówki, wraz z którą z panoramy naszego miasta bezpowrotnie znika kolejny element buskiego wczoraj. (foto: Jarosław Kruk) Wracając do zbombardowanej willi Winnickich, której gruzy oraz wyraźny zarys fundamentów były jeszcze widoczne w latach 50-tych, myślę, że została zniszczona pomyłkowo. Prawdopodobnie lotnik radziecki chciał zniszczyć stojącą obok czynszówkę, która była niemieckim biurem. Są to tylko przypuszczenia, ale bardzo prawdopodobne. Po wojnie w czynszówce mieszkało dużo ludzi m. innymi znany dentysta Chrząszcz. Lokatorzy domu się często zmieniali, gdyż dom nie był skanalizowany a opalać go trzeba było węglem zmagazynowanym w komórkach ustawionych wianuszkiem w podwórku.

Kamienica dziś stoi opuszczona i zaniedbana, choć sprawia nadal wrażenie, że trzyma się krzepko. Od nowego właściciela zależy czy ją wyremontuje, czy podda rozbiórce i postawi na tym miejscu nowy dom.

Ulica Boczna, dziś krótka i prawie bez ruchu, spełniała ongiś ważną rolę, bo była alternatywną do nieistniejącej dawniej ulicy Kopernika.

Obecnie nadszedł kres i dla kamienicy Winnickich - rozpoczęła się rozbiórka czynszówki, wraz z którą z panoramy naszego miasta bezpowrotnie zniknie kolejny obiekt buskiego wczoraj. Franciszek Rusak

Dom i kamienica Winnickich - współrzędne GPS: 50° 28' 4.95" N, 20° 43' 8.48" E

źródło: Tygodnik Ponidzia

© Copyright 2011 Urząd Miasta i Gminy w Busku-Zdroju Projekt i realizacja Crafton    |    Korekta: Norbert Garecki

...dla rozwoju Województwa Świętokrzyskiego...

Projekt: "Kampania promocyjna Miasta i Gminy Busko-Zdrój oraz utworzenie centrum informacji
turystycznej" współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2007-2013