Zapraszamy do uzdrowiska Busko-Zdrój. Noclegi, restauracje, aktywny wypoczynek, sanatoria, Uzdrowisko na 4 pory roku, Nocleg, w busku, sanatoria, noclegi, kwatery, pensjonaty, hotele, firmy, buskowianka, pokoje, handel, usługi, woda, mineralna, gazowana, niegazowana, kwatery, zabiegi, borowina, reumatyzm, krio, marconi, źródlana, wiadomośći, konkursy, imprezy, firmy, biznes, zdrowie, odnowa, biologiczna, busko, zdroj, zdrój, Busko, uzdrowisko, sanatorium, Busko-Zdrój, pokoje gościnne w Busku-Zdroju, masaż, fizykoterapia, kuracja, wypoczynek, aktualnosci, aktualności, wiadomości, wiadomosci, Ponidzie

LEGENDA

grzyby

runo leśne

zwierzeta

przyjazd ze zwierzętami

jadalnia

wyżywienie

konie

jazda konna

koscioly

zabytki sakralne

namiot

rozbicie namiotu

narty

wyciąg narciarski

nocleg

nocleg

ogniska

ognisko, grill

parking

parking

plywanie

kąpielisko

prysznic

łazienka

rower

wypożyczanie rowerów

ryby

wędkowanie

sady

sad owocowy

sport

rekreacja

wycieczki_piesze

wędrówki piesze

zabytki

zabytki

inwalida

dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych

×

PrzytułekOtoczenie kościoła św. Leonarda - jesteśmy w miejscu, które od najdawniejszych czasów było zamieszkałe. Tu zamieszkiwali ludzie w przedlokacyjnym Busku, które usadowiło się w pobliżu kościoła św. Leonarda. Bez większego ryzyka możemy postawić tezę, że jest to centrum wsi Busko, które po lokacji przesunęło się znacznie na wschód. To tutaj rozchodziły się onegdaj drogi do Kielc, Pińczowa, Wiślicy i Nowego Korczyna, to tutaj koncentrowało się życie rycerskiej wsi Dersława, który umierając bezpotomnie diametralnie odmienił losy wsi, osady a potem miasta. Nie zmienili się tylko mieszkańcy tej części Buska, choć z czasem mieli coraz mniej więzi z zawodem rycerskim.

Zajmowali się rolnictwem i hodowlą oraz sporadycznie rzemiosłem i handlem. W XVII wieku tę dzielnicę nazwano dumnie Krakowskim Przedmieściem. Potem Busko straciło na znaczeniu. Ludzie zbiednieli. Po powstaniu styczniowym Busko straciło prawa miejskie. Gospodarstwa uległy rozdrobnieniu. Nie znaczy to, że wszyscy w tej dzielnicy byli biedni.

Owszem, istniało zróżnicowanie pod względem zamożności. Różnicę można było rozpoznać przede wszystkim po wielkości domów mieszkalnych. Oprócz domów jedno lub dwuizbowych, były też większe - kilkuizbowe. Ich właściciele uchodzili za bogatych.

(rys. Leszek Kurzeja)Na rysunku na pierwszym planie widać dom pani Popławskiej, która uchodziła za majętną, bo stać ją było na zatrudnienie fornala, który - jako stojący na niższym szczeblu drabiny społecznej - spał w stajni razem z końmi. Gospodyni umarła bezpotomnie, a z jej śmiercią uległo likwidacji gospodarstwo. Dziś w tym miejscu przebiega dróżka osiedlowa, która na końcowym odcinku sprawia wrażenie, że nie ma właściciela.

Za domem p. Popławskiej widać istniejący do dziś tzw. przytułek fundacji p. J. Majewskiej. Po wojnie władze rozporządzały nieswoimi nieruchomościami według własnego widzimisię. Tak więc obok prawowitych lokatorek, czyli sióstr albertynek opiekujących się biednymi, dokwaterowano to urząd stanu cywilnego, to sklep spożywczy. Po wyprowadzeniu się sióstr w 1987 r. w budynku urządzono przedszkole a po jego likwidacji zorganizowano Warsztaty Terapii Zajęciowej. Można uznać, że wola fundatorki została w jakiś sposób spełniona.

Od strony wschodniej przybył nowy obiekt w postaci osiedlowego kiosku „Ruchu". Na rysunku widać także fragmenty gęstej zabudowy miejskiej rolniczo-rzemieślniczych rodzin Majów, Wójcikowskich i Wojnakowskich, których posesje obecnie zostały zabudowane innymi budynkami.

Najbliżej nas widać narożnik domu państwa Ząbków, który obecnie zamieszkuje spadkobierczyni - pani Nurek z mężem i bratem. W tej części Buska nie zaszły radykalne zmiany. Tylko czekać jak zginą ostatnie parterowe domki po zachodniej stronie ulicy Bohaterów Warszawy. Biedny Decek nie zachowa się nawet w pamięci, bo kto by chciał pamiętać o ubogiej dzielnicy drobnych rolników, dorabiających do życia przygodnym rzemiosłem. Żal tylko sióstr albertynek, które ze względu na zły stan techniczny przytułku, zmuszone były się wyprowadzić. Szkoda, że nikt nie utrwalił na zdjęciu bardzo pięknie urządzonej kaplicy mieszczącej się na poddaszu budynku od zachodniej strony.

Coś na zawsze uleciało ... Franciszek Rusak

Schronisko fundacji Józefy Majewskiej - Warsztaty Terapii Zajęciowej - współrzędne GPS: 50° 28' 11.22" N, 20° 42' 46.74" E

źródło: Tygodnik Ponidzia

© Copyright 2011 Urząd Miasta i Gminy w Busku-Zdroju Projekt i realizacja Crafton    |    Korekta: Norbert Garecki

...dla rozwoju Województwa Świętokrzyskiego...

Projekt: "Kampania promocyjna Miasta i Gminy Busko-Zdrój oraz utworzenie centrum informacji
turystycznej" współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2007-2013