Zapraszamy do uzdrowiska Busko-Zdrój. Noclegi, restauracje, aktywny wypoczynek, sanatoria, Uzdrowisko na 4 pory roku, Nocleg, w busku, sanatoria, noclegi, kwatery, pensjonaty, hotele, firmy, buskowianka, pokoje, handel, usługi, woda, mineralna, gazowana, niegazowana, kwatery, zabiegi, borowina, reumatyzm, krio, marconi, źródlana, wiadomośći, konkursy, imprezy, firmy, biznes, zdrowie, odnowa, biologiczna, busko, zdroj, zdrój, Busko, uzdrowisko, sanatorium, Busko-Zdrój, pokoje gościnne w Busku-Zdroju, masaż, fizykoterapia, kuracja, wypoczynek, aktualnosci, aktualności, wiadomości, wiadomosci, Ponidzie

LEGENDA

grzyby

runo leśne

zwierzeta

przyjazd ze zwierzętami

jadalnia

wyżywienie

konie

jazda konna

koscioly

zabytki sakralne

namiot

rozbicie namiotu

narty

wyciąg narciarski

nocleg

nocleg

ogniska

ognisko, grill

parking

parking

plywanie

kąpielisko

prysznic

łazienka

rower

wypożyczanie rowerów

ryby

wędkowanie

sady

sad owocowy

sport

rekreacja

wycieczki_piesze

wędrówki piesze

zabytki

zabytki

inwalida

dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych

×

Tytuł Buskowianina Roku jest wyróżnieniem Burmistrza Miasta i Gminy Busko-Zdrój dla osób, które aktywnie działają na rzecz lokalnej społeczności oraz, których postawa moralna jest wzorem do naśladowania. Corocznie przyznaje go Kapituła Nagrody, która z kolejną edycją plebiscytu powiększa się o laureatów z lat poprzednich.

O nadanie tytułu może wnioskować sam Burmistrz a także organizacje społeczne, gospodarcze, stowarzyszenia, kościoły i inne związki wyznaniowe działające na terenie miasta i Gminy. Swoich kandydatów mogą proponować również mieszkańcy, przy czym liczba podpisów nie może być mniejsza niż pięćdziesiąt.

Każdego roku przyznaniu tego cennego wyróżnienia towarzyszy uroczysta Gala z udziałem znamienitych gości, podczas której zwycięzca edycji otrzymuje statuetkę Siewcy Roku. Uroczystość organizowana jest przez Buskie Samorządowe Centrum Kultury.

UCHWAŁA NR XXXVI/505/2017
RADY MIEJSKIEJ W BUSKU-ZDROJU
z dnia 28 grudnia 2017 r.

w sprawie ustanowienia nagrody - tytułu "Buskowianin Roku"

Laureaci:

2007 - Mieczysław Sas

Mieczysław SasPrzedsiębiorca, właściciel Zakładu Metalowo-Kotlarskiego „Sas”, ale przede wszystkim prawdziwy społecznik, filantrop i mecenas kultury. Od lat finansowo wspiera organizacje społeczne, szkoły, kluby sportowe i wydarzenia kulturalne. W 2005 roku uhonorowany „Srebrnym Krzyżem za Zasługi dla ZHP” i najwyższym harcerskim wyróżnieniem- „Laską skautową”.

 

2008 - Bożentyna Pałka-Koruba

Bożentyna Pałka-KorubaSocjolog, urodzona i od lat związana zawodowo z Buskiem-Zdrojem. Od 2007 roku piastuje funkcję Wojewody Świętokrzyskiego. Jest pierwszą w historii kobietą na tym stanowisku. Ambasadorka Buska-Zdroju, społecznik, mecenas artystów, promotor działań propagujących zdrowy styl życia i wielu kampanii społecznych m.in. cytologicznych i mammograficznych badań kobiet oraz kampanii na rzecz przeszczepów szpiku kostnego i innych narządów.

 

2009 - Siostra Angela (Maria Handzel)

Siostra Angela (Maria Handzel)Związana z Buskiem od 1963 roku. Śluby zakonne złożyła w Zgromadzeniu Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego w Krakowie. Wielka społeczniczka, opiekunka najmłodszych, chorych i bezrobotnych, organizatorka ruchu pomocy sąsiedzkiej dla rodzin potrzebujących. Wywarła ogromny wpływ na rozwój dzieci poprzez organizacje wycieczek, zajęć i pielgrzymek. Siostra Angela tworzyła grupy ministrantów oraz prowadziła chór przy parafii św. Brata Alberta w Busku-Zdroju. Z największym oddaniem poświęca się chorym. Nazywana w Busku i okolicy „Dobrym Aniołem Pomocy”, który nigdy nie odmawia wsparcia drugiemu człowiekowi.

 

2010 - Piotr Kaleta

Piotr KaletaNauczyciel, od wielu lat zajmuje się fotografią artystyczną, filmem i fotografią reportażową. Jego twórczość zaliczona została do tzw. Kieleckiej Szkoły Krajobrazu. Jako członek Związku Polskich Artystów Fotografików był wielokrotnie nagradzany i wyróżniany a swoje prace prezentował na licznych wystawach polskich i zagranicznych. Twórczość Piotra Kalety związana z Ponidziem od wielu lat jest doskonałą promocją całego regionu. Jest on także inicjatorem i komisarzem Ogólnopolskiego Przeglądu Fotograficznego „Ponidzie” oraz Pleneru Fotograficznego dla amatorów i artystów z całego powiatu buskiego. Jego twórczość, znana każdemu mieszkańcowi Buska-Zdroju, pozwala ocalić od zapomnienia wiele niepowtarzalnych zjawisk, ludzi i wydarzeń. Został odznaczony m.in. „Złotym Krzyżem Zasługi” oraz tytułem „Zasłużony dla Kultury”.

 

2011 - Bogdan Panhirsz

Bogdan PanhirszPrzedsiębiorca, współzałożyciel i dyrektor zarządu Grupy Polskie Składy Budowlane S.A., marki rozpoznawanej zarówno w Polsce jak i na rynkach europejskich. Zainicjowana przez niego budowa 4-gwiazdkowego hotelu „Słoneczny Zdrój Medical Spa & Wellnes" to inwestycja niezwykle korzystna dla całej Gminy, która niesie za sobą nowe miejsca pracy a także znakomitą promocję miasta i jego uzdrowiskowych walorów.

Bogdan Panhirsz nigdy nie zapomniał o społecznej roli biznesu udzielając wsparcia lokalnym wydarzeniom artystycznym i kulturalnym. Jego firma od lat jest mecenasem Festiwalu Muzycznego im. Krystyny Jamroz i Festiwalu Piosenki im. Wojtka Belona oraz wiele mniejszych inicjatyw kulturalnych, które bez wsparcia finansowego nie byłyby możliwe do zrealizowania.

 

2012 - Leszek Gadawski

Leszek GadawskiPan Leszek Gadawski od 16 lat jest Prezesem Towarzystwa Miłośników Buska - Zdroju oraz członkiem Zarządu Stowarzyszenia Regionalistów Województwa Świętokrzyskiego. Funkcje te pełni społecznie. Jest pomysłodawcą kwest na cmentarzu parafialnym w Busku – Zdroju. Zebrane podczas kwest środki finansowe są przeznaczane corocznie na odnowę, renowację i remonty zabytkowych nagrobków na cmentarzu parafialnym. Do tej pory wyremontowano m.in. grobowiec pierwszego, po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 r., Burmistrza Buska - Zdroju Kazimierza Gałdzińskiego, grobowiec rodziny Rzewuskich - gdzie spoczywa zmarły w 1841 r. założyciel Uzdrowiska - generał Feliks Rzewuski, obelisk dr Leopolda Byrkowskiego, który ofiarował na cele społeczne na rzecz miasta Willę „Polonia”, grobowiec rodziny Honowskich, a także grobowiec Andrzeja Brzuchala – Sikorskiego - kapelmistrza orkiestry Legionów Józefa Piłsudskiego i założyciela orkiestry strażackiej w Busku-Zdroju. W ubiegłym roku ustanowionym przez Radę Miejską w Busku-Zdroju „Rokiem Doktora Szymona Starkiewicza” z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Buska-Zdroju wykonano fasadę grobowca rodziny Starkiewiczów oraz fotografie Wandy i Szymona Starkiewiczów.

Pan Leszek Gadawski jest twórcą pierwszej w Polsce „Alei Wielkich” z drzewami znanych osobistości przebywających w naszym kurorcie. Swoje drzewa posadzili już m.in.: Prymas Polski Kardynał Józef Glemp, Wiesław Ochman, Małgorzata Walewska, prof. Barbara Hesse – Bukowska, Krzysztof Krawczyk, Artur Jaroń, Bogusław Kaczyński, czy Barbara Wachowicz. Był inicjatorem budowy pomnika Leszka Czarnego, który uroczyście odsłonięto w tym roku oraz pomysłodawcą honorowych znaczków Towarzystwa Miłośników Buska – Zdroju nadawanych przez Zarząd TMB-Z zasłużonym dla miasta osobom. Złote znaczki Towarzystwa otrzymali m.in. Pani Prezydentowa Jolanta Kwaśniewska, Małgorzata Żak, Mieczysław Sas. Upamiętniając 20- lecie śmierci wybitnego piewcy Ponidzia Wojciecha Belona Pan Leszek Gadawski zorganizował z tej okazji wielki koncert, który dał początek corocznie odbywającemu się już w naszym mieście Ogólnopolskiemu Festiwalowi Piosenki im. Wojtka Belona.

Jako jeden z trzech osób, obok Marszałka Województwa Świętokrzyskiego Adama Jarubasa i Dyrektora Szkoły Muzycznej w Kielcach - Artura Jaronia, otrzymał w 2010 r. nagrodę Redakcji „ Echa Dnia” dla osób, które zasłużyły na pochwałę. Za długoletnią pracę społeczną Pan Leszek Gadawski został wyróżniony Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Kandydaturę Pana Leszka Gadawskiego do tytułu „Buskowianin Roku 2012” zgłosił Związek Harcerstwa Polskiego Chorągiew Kielecka Hufiec Busko-Zdrój.

2013 - Pan Michał Konstanty Imosa

Pan Michał Konstanty ImosaPan Michał Konstanty Imosa jest dziennikarzem, publicystą, z zamiłowania malarzem obrazów. Od blisko 40 lat trwa Jego „przygoda z pędzelkami". W swoim domu w Nowym Folwarku koło Buska, od wielu lat tworzy unikatową galerię portretów ludzi, które umieszcza w starych, odrestaurowanych końskich chomątach. Autorska galeria, która nosi nazwę" Imosowa pecyna" składa się już z ponad 43 prac, na których widnieją wizerunki ludzi umieszczonych w końskich chomątach, wykorzystywanych jako ramy owych obrazów.

Osobliwy charakter tworzonych prac, jedynego w regionie chomątysty został zauważony w ogólnopolskich mediach gdzie wielokrotnie prezentowano Jego galerię w programie „Prosto z Polski", w TVP Info jako nowy kierunek we współczesnym malarstwie, wzorowany na niezwykle popularnym w XX wieku hiperrealizmie. W gronie sportretowanych osób znaleźli się ludzie różnych profesji, m.in. sąsiedzi artysty, których twarze upamiętnił w ten sposób, w dowód podziękowania za serdeczność, życzliwość i wzajemną pomoc. Galeria w Nowym Folwarku często odwiedzana jest przez wycieczkowiczów i kuracjuszy.

Obrazy Pana Michała Imosy cieszą się nieustannym zainteresowaniem, a lista chętnych i oczekujących na sportretowanie wydłuża się. Wykonał portrety wielu bardzo znanych osobistości. Aż czterokrotnie portretował swego przyjaciela Wojciecha Belona – patrona Buskiego Samorządowego Centrum Kultury a jedna z tych prac, zdobi wnętrze Schroniska na Połoninie Wetlińskiej w Bieszczadach. Jest również autorem portretu Henryka Marconiego zdobiącego buskie sanatorium.

W roku 2010 w Buskim Samorządowym Centrum Kultury odbyła się wystawa obrazów Pana Michała Imosy pt.: „Dwunastu Gniewnych Błaznów", przedstawiających twarze artystów, ludzi myślących, ale też targanych problemami. Prezentacja ta została ciepło przyjęta i cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców naszego miasta. Pan Michał Imosa ponad ćwierć wieku wykonuje zawód dziennikarza - reportera. Jest autorem V tomu Przygód Koziołka Matołka pod tytułem „Królewskie Ponidzie".

W 2010 roku „W uznaniu dokonań wzbogacających dorobek kulturalny województwa świętokrzyskiego" uhonorowano Go Świętokrzyską Nagrodą Kultury. Sam z uporem powtarza, że jest „obraźnikiem", założycielem i prezesem nieformalnego ZPOCIP - u, czyli Związku Polskich Obraźników Chomątystów i Portkistów. Pan Michał Imosa, napisał kilka tysięcy wierszy, których nie publikuje. Pan Michał Konstanty Imosa poprzez swoje prace autorskie przyczynia się do promocji gminy Busko-Zdrój i regionu Ponidzia.

2014 - Pan Bogdan Ptak

2013 - Pan Bogdan PtakBogdan Ptak - artysta malarz, rysownik i fotografik, którego prace doczekały się 38 wystaw indywidualnych i 117 zbiorowych. Od 25 lat opiekuje się Galerią „Zielona" - buską filią Biura Wystaw Artystycznych w Kielcach. Jest także członkiem Towarzystwa Miłośników Buska.

Jako popularyzator różnych kierunków sztuki jest zaangażowany w najważniejsze wydarzenia artystyczne regionu organizując m.in. plenery malarskie oraz wystawy z cyklu „Ponidzie".

Działania społeczne pana Bogdana Ptaka obejmują m.in. wykonywanie projektów graficznych, znaczków, banerów i kartek okolicznościowych a także projektów i doradztwa przy odnawianiu starych grobowców i pomników.

Jest też stałym darczyńcą prac plastycznych, m.in. na rzecz akcji Świętokrzyskiej Regionalnej Kasy Chorych „Podaruj nam szansę" , akcji Pomoc Dzieciom z Domu Dziecka w Nagłowicach wspieranej przez WOŚP czy też „Bali charytatywnych" organizowanych przez Starostwo Powiatowe w Busku-Zdroju.

Za swoją działalność p. Bogdan Ptak był wielokrotnie nagradzany. M.in. przez Wojewodę Świętokrzyskiego, Prezydenta Kielc a także Burmistrza Miasta i Gminy Busko-Zdrój. W ubiegłym roku został odznaczony Srebrnym Medalem Zasłużony kulturze – Gloria Artis 2014.

2015 - Bernard Solecki

2015 - Bernard SoleckiBernard Solecki - Płk w stanie spoczynku dr Bernard Solecki, dyrektor 21 Wojskowego Szpitala Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjnego. Z Buskiem oraz szpitalem wojskowym związany od ponad 30 lat.

W swojej pracy doktorskiej udowodnił lecznicze działanie tutejszych wód siarczkowych, których zastosowanie u chorych na reumatoidalne zapalenie stawów korzystnie wpływa na stan obrony antyoksydacyjnej.

Orędownik wspólnej marki uzdrowiskowej buskich podmiotów sanatoryjnych. Pomysłodawca połączenia leczenia uzdrowiskowego z rehabilitacją, dzięki czemu 21 WSzU, jako pierwszy w Polsce został przemianowany na 21 WSzUR zyskując 2 nowe oddziały rehabilitacyjne. Szczególną troską darzy mieszkańców Buska-Zdroju, dla których stworzył ośrodek rehabilitacji dziennej i gabinety POZ.

Warto zauważyć, że w czasie jego kierowania placówką liczba miejsc noclegowych wzrosła z 220 do 360 a liczba przyjmowanych rocznie kuracjuszy zwiększyła się ponad dwukrotnie i wynosi obecnie ok. 7 tys. osób. 21 WSzUR jest ponadto jednym z najlepiej wyposażonych kompleksów leczniczych w kraju, przyciągając do Buska najznamienitszych gości: polityków, sportowców, artystów. Od lat leczą się tutaj również weterani Stowarzyszenia Klubu Kawalerów Orderu Wojennego Virtuti Militari.

Sam Bernard Solecki także jest kawalerem wielu odznaczeń państwowych, m.in. Złotego Krzyża Zasługi za osiągnięcia na rzecz ochrony zdrowia (marzec 2010) oraz Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla obronności kraju oraz za osiągnięcia w działalności na rzecz rozwoju medycyny wojskowej i ochrony zdrowia (sierpień 2014).

Znany z działalności filantropijnej, jest jednym z mecenasów Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. K. Jamroz. Wspiera także buskich harcerzy i sportowców KS Słoneczko.

2016 - Roma Owsińska

2016 - Roma OwsińskaRoma Owsińska jest jedną z najwybitniejszych polskich i światowych artystek związanych ze sceną operową. Od najmłodszych lat rozwijała się w kręgu muzyki, ucząc się gry na fortepianie i flecie. Ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną im. Ludomira Różyckiego na wydziałach instrumentalnym (flet) oraz wokalnym a także Wydział Wokalno-Aktorski Akademii Muzycznej w Łodzi.

Zawodowo związana ze scenami operowymi: Teatru Wielkiego w Łodzi, Opery Narodowej w Warszawie, Opery Śląskiej w Bytomiu oraz Opery Krakowskiej.

Debiutowała partią Heleny Trojańskiej w operze „Mefistofeles" A. Boito. Do jej popisowych ról należą: Violetta, Rozyna, Norina, Lucia di Lammermoor, Gilda czy Madame Herz. Kolejne lata przyniosły jej m.in. role Mimi, Amelii, Liu, Leonory, Madame Butterfly, Santuzzy, Adriany Lecouvreur, Lukrecji Borgii i inn.

Zapraszana do współpracy przez znaczące teatry operowe jak Comische Opera w Berlinie, Semperoper w Dreźnie, Teatro Vittorio Emanuele na Sycylii czy Gloria Opera Company w Seulu (Korea) a także opery w Sofii, Hadze, Amsterdamie, Lille i inn.

Miała zaszczyt wystąpić ze sławnymi orkiestrami, m.in. Jeruzalem Symphony Orchestra, Artur Rubinstein Philharmonic Orchestra, Orquesta Sinfonica de Bilbao czy rodzime: Sinfonia Varsovia oraz Wielka Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia i Telewizji.

Oprócz działalności operowej znana z wykonań muzyki symfonicznej, oratoryjnej, kameralnej a także operetkowej. Zaśpiewała 50 partii operowych i 60 dzieł oratoryjnych.

Wielokrotnie nagradzana i wyróżniana. M.in. otrzymała „Grand Prix" Konkursu Wokalnego im. Jana Kiepury w Krynicy, Srebrny Pierścień za rolę Violetty w „Traviacie", Świętokrzyską Nagrodę Kultury za dokonania wzbogacające dorobek kulturalny województwa. Otrzymała medal Zasłużony Kulturze „Gloria Artis".

Przez całe artystyczne życie związana z ziemią buską (również ze względu na pochodzenie męża – muzyka wywodzącego się z Buska-Zdroju). Jest pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym Świętokrzyskich Warsztatów Wokalistyki i Plastyki Ruchu w Busku-Zdroju, gdzie uczniowie i absolwenci szkół muzycznych oraz studenci akademii muzycznych mogą doskonalić swoje umiejętności pod okiem zawodowych muzyków. Przedsięwzięcie, oprócz wymiaru pedagogicznego, służy też promocji gminy i regionu.

Niemała jest rola Romy Owsińskiej jako przewodnika młodych talentów artystycznych w drodze na światowe sceny muzyczne. Prowadzi klasę śpiewu solowego w zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Ludomira Różyckiego w Kielcach. Należy do Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów Śpiewu. W 2014 roku Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku nadała jej tytuł Doktora Sztuk Muzycznych.

Roma Owsińska od samego początku związana jest z Międzynarodowym Festiwalem Muzycznym im. Krystyny Jamroz. W 1987 roku odsłoniła pamiątkową tablicę poświęconą „Buskiemu Słowikowi", a w 2013 roku mieszkańcy gminy uhonorowali artystkę za wkładu w polską sztukę muzyczną pamiątkową tablicą w „Buskiej Alei Gwiazd". 

2017 - Bogusława Majcherczak

Majcherczak Boguslawa Drogę zawodową p. Bogusława rozpoczęła od pracy nauczyciela w Liceum Ekonomicznym w Busku-Zdroju, została opiekunem szkolnego koła Związku Młodzieży Wiejskiej, a z czasem przewodniczącą Zarządu Miejsko-Gminnego ZMW w Busku-Zdroju, wiceprzewodniczącą Zarządu Wojewódzkiego ZMW oraz członkiem Zarządu Krajowego ZMW w Warszawie. Była radną Rady Miasta i Gminy oraz radną i przewodniczącą Rady Powiatu w Busku-Zdroju.

W 2003 r. założyła Stowarzyszenie „Pokolenia", które organizuje wyjazdy autokarowe dla członków koła i jego sympatyków. W latach 2004-2010 p. Bogusława organizowała wyjazdy kobiet z powiatu buskiego, pińczowskiego i kazimierskiego do Centrum Onkologii w Kielcach na badania mammograficzne, z których skorzystało ok. 5500 kobiet. Przez blisko 2 lata przewodniczyła akcji „Mam haka na raka" propagującej ideę badań profilaktycznych. Jest inicjatorką Buskiego Marszu Różowej Wstążeczki, który ma na celu zachęcić kobiety do badań z zakresu mammografii i cytologii. W ubiegłorocznym VI marszu uczestniczyło ponad 200 kobiet.

Pani Bogusława przewodniczy Stowarzyszeniu „Razem Dzieciom", którego członkowie organizują dobroczynne bale, a dochód z nich przeznaczony jest na wypoczynek letni i zimowy dla dzieci. Do tej pory z wyjazdów skorzystało 1 076 dzieci. Stowarzyszenie realizuje projekt „Poznaj swój kraj" w ramach którego organizuje wyjazdy pokoleniowe „od wnuczka do dziadka". W ubiegłym roku wzięło w nich udział 321 osób, a łącznie od 2013 r. 838 osób.

Rok 2017 był dla p. Bogusławy Majcherczak szczególnie intensywny. Fundacja której przewodniczy uruchomiła dodatkowo program stypendialny dla dzieci i młodzieży szczególnie uzdolnionej artystycznie i sportowo, w ramach którego przyznano 11 stypendiów.

Kandydatka do tytułu „Buskowianin Roku" organizuje również zbiórki darów, które przekazywane są na Ukrainę do parafii Przemyślany i do miasta Żółkiew, a także zbiórkę mebli i przedmiotów domowego użytku dla rodzin potrzebujących.

Wspaniałym projektem realizowanym od ubiegłego roku są również „Rowerki marzeń". Sfinansowano 8 rowerków trójkołowych dla niepełnosprawnych dzieci. Najnowszym projektem Stowarzyszenia jest „Adopcja dzieci" realizowana przy współpracy z Fundacją Kasisi Szymona Hołowni. Stowarzyszenie „Razem Dzieciom" zaadoptowało trójkę dzieci
z Zambii.

Pani Bogusława działa głównie na rzecz kobiet i dzieci. Sama jest matką i babcią, stąd wie jak ważną rolę do spełnienia mają kobiety i jak wiele spoczywa na nich obowiązków
i wyzwań. Za działalność społeczną otrzymała Złoty Krzyż Zasługi, odznaczenie „Za zasługi dla Kielecczyzny" oraz Stalowy Goździk przyznany za pomoc na rzecz kobiet.

© Copyright 2011 Urząd Miasta i Gminy w Busku-Zdroju Projekt i realizacja Crafton    |    Korekta: Norbert Garecki

...dla rozwoju Województwa Świętokrzyskiego...

Projekt: "Kampania promocyjna Miasta i Gminy Busko-Zdrój oraz utworzenie centrum informacji
turystycznej" współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2007-2013