Zapraszamy do uzdrowiska Busko-Zdrój. Noclegi, restauracje, aktywny wypoczynek, sanatoria, Uzdrowisko na 4 pory roku, Nocleg, w busku, sanatoria, noclegi, kwatery, pensjonaty, hotele, firmy, buskowianka, pokoje, handel, usługi, woda, mineralna, gazowana, niegazowana, kwatery, zabiegi, borowina, reumatyzm, krio, marconi, źródlana, wiadomośći, konkursy, imprezy, firmy, biznes, zdrowie, odnowa, biologiczna, busko, zdroj, zdrój, Busko, uzdrowisko, sanatorium, Busko-Zdrój, pokoje gościnne w Busku-Zdroju, masaż, fizykoterapia, kuracja, wypoczynek, aktualnosci, aktualności, wiadomości, wiadomosci, Ponidzie

LEGENDA

grzyby

runo leśne

zwierzeta

przyjazd ze zwierzętami

jadalnia

wyżywienie

konie

jazda konna

koscioly

zabytki sakralne

namiot

rozbicie namiotu

narty

wyciąg narciarski

nocleg

nocleg

ogniska

ognisko, grill

parking

parking

plywanie

kąpielisko

prysznic

łazienka

rower

wypożyczanie rowerów

ryby

wędkowanie

sady

sad owocowy

sport

rekreacja

wycieczki_piesze

wędrówki piesze

zabytki

zabytki

inwalida

dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych

×

Koło Gospodyń Wiejskich w ZbludowicachKoło Gospodyń Wiejskich w Zbludowicach powstało w 2006r. Liczy 16 członkiń. Przewodniczącą koła jest Stanisława Musiał. Od chwili powstania Koło stara się zaktywizować społeczność Zbludowic. Jego siedzibą jest świetlica przy Samorządowym Gimnazjum w Zbludowicach. Zarząd Koła tworzą: Stanisława Musiał, Urszula Strzelecka, Lidia Pałka i Urszula Wacławik.

W tym celu jest współorganizatorem corocznych „Pikników przy remizie". Współpraca ze strażakami pozwoliła zorganizować już 4 takie imprezy. Pikniki są okazją nie tylko do wspólnej zabawy, ale również prezentacji talentów. Przede wszystkim na scenie prezentują się dzieci, rywalizując o nagrody ufundowane przez naszych sponsorów. Koło organizuje również spotkania Pań przy okazji świąt, Andrzejek i Dnia Kobiet. W przygotowaniu programów imprez Panie współpracują ze szkołami.

Wspólnie z dziećmi przygotowują tradycyjne potrawy i wykonują ozdoby świąteczne na kiermasze. Członkinie Koła pozyskały środki i wykonały 15 strojów regionalnych, w których prezentują się na imprezach szkolnych i środowiskowych gimnazjalistki.

 Koło Gospodyń Wiejskich w ZbludowicachKoło Gospodyń Wiejskich w ZbludowicachKoło Gospodyń Wiejskich w Zbludowicach

Koło Gospodyń Wiejskich w WiduchowieKoło Gospodyń Wiejskich w Widuchowie powstało wiosną 2007 r. Siedzibą Koła stał się budynek dawnej szkoły podstawowej. Po likwidacji tej placówki zrodził się pomysł powstania w Widuchowie Wiejskiego Domu Kultury i Sztuki Ludowej.

W części pomieszczeń urządzono ekspozycję zebranych we wsi zabytkowych eksponatów, które tworzą wyjątkową Izbę Regionalną, przypominającą wiejskie mieszkanie sprzed dziesięcioleci. Pozostałe pomieszczenia szkoły służą społeczności Widuchowy. Dla dzieci i młodzieży są sale świetlicowe, które opieką otoczyło Buskie Samorządowe Centrum Kultury, dla dorosłych jest sala spotkań wraz z aneksem kuchennym. Koło Gospodyń Wiejskich dba aby wszyscy tutaj czuli się dobrze.

Od początku swego istnienia Gospodynie z Widuchowy prężnie uczestniczyły w wielu wydarzeniach nie tylko w Busku – Zdroju. Debiutem Koła był udział w Forum Kobiet w Kielcach w 2007 r., od tamtej pory wielobarwne stoiska z charakterystycznymi pączkami są ozdobą wielu imprez nawet poza świętokrzyskim regionem. Pączki, których wyjątkowość została podkreślona na arenie międzynarodowej podczas Konferencji na Węgrzech w 2009 r. przygotowuje Pani Teresa Wrona. Mimo, że przepis na jej pączki jest powszechnie znany – to tylko te przez nią przygotowywane mają w sobie „to coś".

Widuchowa, to miejsce bardzo gościnne. W pierwszy weekend sierpnia Koło Gospodyń Wiejskich zaprasza na odpust i „Święto Ogórka". Rodzinna zabawa pozwala w pełni cieszyć się latem i wakacjami. Tradycją stały się również spotkania ostatkowe w świetlicy wiejskiej w Widuchowie. Wtedy do późna rozbrzmiewa muzyka, w rytm której bawią się goście.

 Koło Gospodyń Wiejskich w WiduchowieFestyn Święto Ogórka 2009 (fot. T. Sępioł)

Koło Gospodyń Wiejskich w WełczuKoło Gospodyń Wiejskich w Wełczu zostało założone w kwietniu 2007 roku przez Małgorzatę Donoch. Koło zrzesza 13 osób. Jego zarząd tworzą Janina Kula , Barbara Cieplińska, Danuta Lechowska i Lidia Jurzysta.

Gospodynie z Koła są organizatorkami licznych wydarzeń kulturalnych. Dzięki zaangażowaniu członkiń koła mieszkańcy Gminy Busko – Zdrój mają możliwość uczestniczyć w kiermaszach przedświątecznych, festynach lokalnych, dożynkach gminnych czy cyklicznych zabawach, na których Panie prezentują swoje wyroby i zachęcają do degustacji przygotowanych przez siebie potraw i słodkości. Z inicjatywy Koła Gospodyń Wiejskich od 2009 roku w Wełczu organizowane jest Święto Czosnku .

Gospodynie z aprobatą przyjmują zaproszenia do udziału w konkursach i zawodach. Liczne nagrody zdobyte przez panie podczas imprez lokalnych świadczą o ich pozytywnym podejściu i zaangażowaniu w sprawy wsi i jej promocji. Koło otrzymało szereg wyróżnień i podziękowań za swoją pracę. Wyobraźnia Pań z Koła zaowocowała zdobyciem pierwszego miejsca w konkursie na najciekawszą formę wikliniarską w 2007 r. oraz na oryginalną potrawę z truskawek. W 2008 r. stoisko dożynkowe wykonane przez Gospodynie zajęło również zaszczytne pierwsze miejsce podczas dożynek w Zwierzyńcu. Ponadto Koło Gospodyń Wiejskich stale rozszerza swoją działalność, uczestniczy w nowych przedsięwzięciach.

Podczas tegorocznych dożynek zorganizowanych w Młynach trud i wysiłek Koła został także dostrzeżony przez społeczeństwo i nagrodzony w kategoriach stoisko dożynkowe( miejsce III) oraz najpiękniejszy wieniec dożynkowy (miejsce II).

 Koło Gospodyń Wiejskich w WełczuKoło Gospodyń Wiejskich w WełczuKoło Gospodyń Wiejskich w Wełczu

Koło Gospodyń Wiejskich w SzańcuKoło Gospodyń Wiejskich w Szańcu rozpoczęło swoją działalność 1 lipca 2008 r. W skład Koła wchodzi 9 Członkiń: Magdalena Cygan, Urszula Ciba, Mariola Prędka, Maria Prędka, Aneta Prucnal, Zdzisława Sady, Krystyna Lasia, Maria Górka, Anna Cieplińska. Od sierpnia 2010 r. działalność Koła chętnie wspiera młodzież z Szańca. Są to: Justyna Prędka, Agata Kułaga, Katarzyna Łaganowska oraz Damian Mrożek.

Działalność Gospodyń w Szańcu ma na celu zjednoczenie mieszkańców wsi, kultywowanie i pielęgnowanie tradycji wiejskich, a przede wszystkim reprezentowanie miejscowości w różnego rodzaju imprezach okolicznościowych.

Do wspomnianych imprez należy zaliczyć przede wszystkim: dożynki parafialne, dożynki gminne, kiermasze świąteczne (bożonarodzeniowy oraz wielkanocny). Członkinie również bardzo chętnie uczestniczą w spotkaniach Koalicji Kół Gospodyń Wiejskich. We wrześniu 2010 r. Koło Gospodyń Wiejskich z Szańca promowało Powiat Buski podczas trwających w Stopnicy Dni Województwa Świętokrzyskiego. Gospodynie serwowały gorące dania, pyszne ciasta oraz tradycyjnie chleb ze smalcem.

Dotychczasowe osiągnięcia Koła to m.in.:
- I miejsce w konkursie na najpiękniejszy dożynkowy stół – dożynki gminne w Zwierzyńcu (2008 r.)
- II miejsce w konkursie na najlepsze dożynkowe stoisko – dożynki gminne w Młynach, wyróżnienie za wieniec dożynkowy (2010 r.).

Koło Gospodyń Wiejskich w SzańcuKoło Gospodyń Wiejskich w SzańcuKoło Gospodyń Wiejskich w Szańcu

Koło Gospodyń Wiejskich w PodgajachDziś również mieszkańcy wsi Podgaje mogą poszczycić się wspaniale działającym Kołem Gospodyń Wiejskich, które tworzy 15 Gospodyń. Koło powstało w lutym 2008r. Zarząd Koła tworzą: Magdalena Baran, Iwona Kwiecień, Dorota Drożdż i Halina Siemieniec.

Po raz pierwszy Gospodynie zaprezentowały swoje umiejętności podczas Dożynek Gminnych w Zwierzyńcu. Panie z Koła za działalność na rzecz promocji sołectwa zdobyły liczne wyróżnienia, nagrody i dyplomy.

Mieszkańcy Podgaja byli również gospodarzami sierpniowych uroczystości dożynkowych w 2009 roku, podczas organizacji których Panie z Koła brały czynny udział w przygotowaniach tego wspaniałego święta. Wszystkich przybyłych gości witali Starostowie Dożynek Magdalena Baran i Marek Wojciechowski.

Koło Gospodyń Wiejskich w PodgajachKulinarny talent Pań mogli poznać nie tylko uczestnicy dożynek, ale również osoby przybyłe na Piknik Rodzinny 2010. Zabawę na świerzym powietrzu poprowadzili Jacek Strzelecki i Janusz Ciba. Podczas trwania Pikniku królowały naleśniki z różnorodnym nadzieniem.

Gospodynie bardzo chętnie podejmują liczne działania promujące swoje siedlisko. Są również inicjatorkami i uczestniczkami wydarzeń kulturalnych. Karty kroniki Koła w ostatnich dniach września 2010r. wzbogaciły się o nowe informacje i fotografie dotyczącego zjazdu kombatantów, który został zorganizowany w sołectwie, podczas którego Gospodynie podjęły gości dobrym słowem i poczęstunkiem.

© Copyright 2011 Urząd Miasta i Gminy w Busku-Zdroju Projekt i realizacja Crafton    |    Korekta: Norbert Garecki

...dla rozwoju Województwa Świętokrzyskiego...

Projekt: "Kampania promocyjna Miasta i Gminy Busko-Zdrój oraz utworzenie centrum informacji
turystycznej" współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2007-2013