Koło Gospodyń Wiejskich w Błońcu i Nowej WsiKoło Gospodyń Wiejskich w Błońcu i Nowej Wsi powstało 9 grudnia 2005 r., a zarejestrowane zostało 7 kwietnia 2006 r. Zarząd Koła tworzą: Zofia Żyła, Marzena Gruszka, Barbara Graca i Agnieszka Durnaś. Ze względu na to, że okolica to słynne zagłębie truskawkowe, logiem Koła stała się truskawka. Stroje Pań również zaprojektowano w formie truskawki.

Dzięki staraniom Gospodyń truskawka – buska faworytka, 3 września 2007 r. została wpisana na Listę Produktów Tradycyjnych prowadzaną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Owoc ten, uprawiany w Nowej Wsi i Błońcu uzyskał również uznanie Rady ds. Produktu Tradycyjnego i Regionalnego Województwa Świętokrzyskiego, za lekko kwaskowy smak, który nie zmienia się nawet po zamrożeniu.

Koło brało udział w otwarciu nowego Wiejskiego Domu Kultury w Błońcu i Nowej Wsi. Otwarcie zostało uwieńczone dożynkami i „Świętem Truskawki", które od tamtej pory organizowane jest co roku i cieszy się dużą popularnością.

W 2007 r. nadarzyła się możliwość wymiany doświadczeń z delegacją z Bośni i Hercegowiny na temat uprawy truskawki. W rejonie truskawkowego zagłębia gościła także, już 2 razy, delegacja z Ukrainy i Chile. W tym samym roku miało również miejsce spotkanie kół gospodyń wiejskich – Koalicja Kół.

2008 r. również przyniósł wiele innowacyjnych niespodzianek. W Wiejskim Domu Kultury w Błońcu i Nowej Wsi dwa razy w tygodniu Panie wytrwale ćwiczyły pod czujnym okiem instruktorki aerobiku. Zajęcia cieszyły się dużym powodzeniem.

Członkinie Koła aktywnie angażują się we wszelkie uroczystości, m.in. brały już udział w wielu świątecznych kiermaszach, dożynkach, kongresach i imprezach promujących kulinarne dziedzictwo.

Koło Gospodyń Wiejskich w Błońcu i Nowej WsiKoło Gospodyń Wiejskich w Błońcu i Nowej WsiKoło Gospodyń Wiejskich w Błońcu i Nowej WsiKoło Gospodyń Wiejskich w Błońcu i Nowej WsiKoło Gospodyń Wiejskich w Błońcu i Nowej WsiKoło Gospodyń Wiejskich w Błońcu i Nowej Wsi