Koło Gospodyń Wiejskich w BroninieKoło Gospodyń Wiejskich w Broninie powstało 5 lipca 2006 roku z inicjatywy Małgorzaty Donoch. Zarząd Koła tworzą: Barbara Jastrząb, Mirosława Kopińska, Anna Gajda ,Jolanta Cierlik oraz Wanda Budzyńska.

W sierpniu tego samego roku do Koła, jako jedne z pierwszych, przystąpiły Krystyna Kozioł, Helena Jastrząb, Leokadia Styrna, Mirosława Szczepańska, Maria Zięba, Anna Czekaj, Małgorzata Służalska. Na początku istnienia Koła, tworzące je Panie spotkały się w swoich domach, przy herbatce. Tematem spotkań były i są do dnia dzisiejszego sprawy związane z kiermaszami świątecznymi czy dożynkami.

Do chwil spędzanych razem Gospodynie powracają we wspomnieniach z sentymentem. W pamięci Pań pozostają „ wspólne przygotowywania wieńców na podwórku u Basi. Zbieranie kwiatów i zbóż po polach, gdzie zawsze woziła je Ania „maluchem"- taki osobisty kierowca „kołowy" na żądanie".

W dniu, 31 sierpnia 2006r. Koło zostało zarejestrowane w Świętokrzyskim Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Kielcach na ul. Mickiewicza 5 pod numerem 269/08/2006 w dniu. Koło Gospodyń Wiejskich z Broniny jest jednym z prężnie działających Kół na terenie Gminy Busko- Zdrój.

Przysmaki wykonane przez Panie własnoręcznie, wśród których króluje szarlotka można spotkać na dorocznych kiermaszach, dożynkach, festynach czy imprezach okolicznościowych..

Wysiłek i praca Gospodyń ukierunkowane na poprawę wizerunku wsi odniosły sukces z chwilą otwarcia świetlicy środowiskowej ( 1 lutego 2009r.), która stała się jednocześnie siedzibą Koła Gospodyń Wiejskich z Broniny. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu Gospodyń i wsparciu Burmistrza Piotra Wąsowicza, generalny remont budynku był możliwy. Kwota 4 000,00 zł, którą Członkinie Koła pozyskały od licznych sponsorów, stała się wkładem własnym Koła przeznaczonym na remont świetlicy oraz przyczyniła się do otrzymania dofinansowania w wysokości 20 000,00 zł z od Marszałka Województwa Świętokrzyskiego Adama Jarubasa. Dobra organizacja pracy Pań z Koła oraz współpraca z prezesem Stowarzyszenia Ziemia Buska Jackiem Strzeleckim w kwestii sporządzenia właściwego wniosku o dofinansowanie przyniosła wymierny efekt. Pozyskane pieniądze zostały wykorzystane na zakup mebli kuchennych, lodówki, kuchni elektryczno – gazowej, komputera, drukarki, krzeseł i stołów oraz kuchenki mikrofalowej.

Za pracę i serce Panie z Koła zostały doceniane nie tylko przez sąsiadów, ale również przez wojewódzkie i lokalne władze samorządowe oraz sponsorów, którzy przyjęli zaproszenia na to wielkie wydarzenie.

W trakcje niedzielnych uroczystości zaproszeni goście i mieszkańcy mogli skosztować swojskich wyrobów (przygotowanych przez mężów Gospodyń z Broniny), sałatek, barszczu z krokietami i ciast. Gospodynie przygotowały „strawę" nie tylko dla ciała , ale również dla ducha. Występy artystyczne, których bohaterkami były Panie z Koła rozpoczęły zabawę do białego rana.

Charakterystycznym symbolem Koła jest jabłuszko. Ten wspaniały owoc przyczynił się do zorganizowania „Święta Jabłuszka" Gospodynie serdecznie zapraszają wszystkich na to wydarzenie pod koniec września. Na gości będą czekać, przepyszna szarlotka i inne ciasta oraz wyroby na suto zastawionych stołach a potem tańce i zabawa do białego rana.

Koło Gospodyń Wiejskich w BroninieKoło Gospodyń Wiejskich w BroninieKoło Gospodyń Wiejskich w Broninie