Koło Gospodyń Wiejskich w MłynachKoło Gospodyń Wiejskich w Młynach zawiązało się w listopadzie 2008r. Zrzesza obecnie 28 kobiet i 3 mężczyzn. Zarząd Koła stanowią: Wioletta Kozbiał, Małgorzata Płatek, Mariola Powroźnik oraz Izabella Gręda.

Przewodnim celem Koła jest kultywowanie i pielęgnowanie tradycji ludowych. W Kole tym jednak nie zobaczymy kobiet w tradycyjnych kolorowych spódnicach w kwiaty i haftowanych fartuszkach przypominających kobiety opisane przez Władysława Reymonta w „Chłopach". Gospodynie wiejskie z Młynów to głównie młode mężatki, kobiety nowoczesne, silne i zaradne. Realizujące się zawodowo, otwarte na zmiany i z optymizmem patrzące w przyszłość, a jednocześnie znające i z łatwością potrafiące odtworzyć zwyczaje i tradycje panujące na dawnej polskiej wsi. Potrafią doskonale przygotować tradycyjne potrawy i zaśpiewać ludowe przyśpiewki. Nawiązaniem do tradycji ludowej i jednocześnie znakiem rozpoznawczym Koła są pomarańczowe korale.

Niezmiernie ważne jest dla nich wspieranie rozwoju miejscowości w której mieszkają, a także rozwój przedsiębiorczości kobiet oraz wychowywanie młodego pokolenia w duchu tolerancji, patriotyzmu i poszanowania tradycyjnych wartości. Cele te, Koło realizuje organizując szereg imprez dla dzieci, młodzieży i mieszkańców Młynów. Były to m.in. „Andrzejki", „Sylwester", „Majówka", czy akcja sadzenia Dębu Katyńskiego. W kalendarz miejscowych imprez wpisała się już dwukrotnie organizowana akcja sprzątania wsi pn. „Czysta wieś".

Choć Koło istnieje niecałe 2 lata może odnotować na swoim koncie wiele sukcesów. Najważniejszym z nich jest poprawa wizerunku wsi. Przejeżdżając przez Młyny nie sposób nie zauważyć odnowionej remizy strażackiej, którą dzięki wsparciu Marszałka Województwa Świętokrzyskiego i Burmistrza Miasta i Gminy Busko-Zdrój mieszkańcy wspólnie wyremontowali w ciągu ostatniego roku. W wielu strategicznych miejscach wsi założono ogródki. Tam, gdzie niegdyś rosły krzaki dziś kwitną i zachwycają swoimi kolorami kwiaty. Młyny pięknieją z dnia na dzień i to właśnie w dużej mierze zasługa lokalnego Koła.

Kobiety z Koła co rusz zaskakują pomysłowością i umiejętnościami kulinarnymi. Ich popisowej kapusty z kaszą, kapuśniaczków i serników można zasmakować na licznych kiermaszach i imprezach lokalnych. Popis swoich umiejętności kulinarnych, artystycznych i organizacyjnych dały podczas ostatnich Dożynek Gminnych, które 15 sierpnia 2010 r. odbyły się właśnie w Młynach. Tego dnia nikt z Młynów głodny nie wyjechał, zabawa taneczna trwała do późnych godzin nocnych, a pochwałom nie było końca, bo kobiety z KGW w Młynach, to takie dziewczyny, jak z powiedzenia „do tańca i do różańca".

Koło Gospodyń Wiejskich w MłynachKoło Gospodyń Wiejskich w MłynachKoło Gospodyń Wiejskich w Młynach