Zapraszamy do uzdrowiska Busko-Zdrój. Noclegi, restauracje, aktywny wypoczynek, sanatoria, Uzdrowisko na 4 pory roku, Nocleg, w busku, sanatoria, noclegi, kwatery, pensjonaty, hotele, firmy, buskowianka, pokoje, handel, usługi, woda, mineralna, gazowana, niegazowana, kwatery, zabiegi, borowina, reumatyzm, krio, marconi, źródlana, wiadomośći, konkursy, imprezy, firmy, biznes, zdrowie, odnowa, biologiczna, busko, zdroj, zdrój, Busko, uzdrowisko, sanatorium, Busko-Zdrój, pokoje gościnne w Busku-Zdroju, masaż, fizykoterapia, kuracja, wypoczynek, aktualnosci, aktualności, wiadomości, wiadomosci, Ponidzie

LEGENDA

grzyby

runo leśne

zwierzeta

przyjazd ze zwierzętami

jadalnia

wyżywienie

konie

jazda konna

koscioly

zabytki sakralne

namiot

rozbicie namiotu

narty

wyciąg narciarski

nocleg

nocleg

ogniska

ognisko, grill

parking

parking

plywanie

kąpielisko

prysznic

łazienka

rower

wypożyczanie rowerów

ryby

wędkowanie

sady

sad owocowy

sport

rekreacja

wycieczki_piesze

wędrówki piesze

zabytki

zabytki

inwalida

dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych

×

Koło Gospodyń Wiejskich w Nowym FolwarkuPrekursorem kół gospodyń wiejskich w gminie Busko-Zdrój jest Koło Gospodyń Wiejskich z Nowego Folwarku. Rozpoczęło ono swoją działalność w sierpniu 2003 r. 29 lipca 2004 r. zostało oficjalnie zarejestrowane i widnieje w Związku Kółek i Organizacji Rolniczych w Kielcach. Koło tworzą 24 osoby, jego założycielką jest Pani Anna Słowak. Zarząd Koła tworzą: Anna Słowak, Krystyna Majcher, Bożena Krupa, Wanda Walęzak.

Logo Koła to słonecznik, stąd stroje jego członków ozdobione są w te piękne kwiaty, będące dziełem Aleksandry Imosy.

Funkcjonowanie Koła nierozerwalnie łączy się z cyklem pór roku i świąt obchodzonych na wsi: Świąt Bożonarodzeniowych, zabawy sylwestrowej, Wielkiej Nocy, majówek, w czasie których Gospodynie czuwają nad odświeżaniem wiejskiej figury Matki Boskiej Różańcowej, przy której odbywają się modlitwy. Zanim nadejdą żniwa przygotowywane są snopki zboża z przeznaczeniem na wieniec dożynkowy. Gdy ten jest już gotowy, Gospodynie ubrane w jednakowe stroje jadą na dożynki parafialne w Szańcu, później na dożynki gminne, a nawet na powiatowe. Z roku na rok wieniec jest inny. Jego metalową konstrukcję przygotowuje Zbigniew Świąder, który od lat wspiera Koło swoim kowalskim talentem.

Żadne dożynki, w których bierze udział Koło Gospodyń Wiejskich z Nowego Folwarku nie obyłyby się bez chleba wypiekanego przez Panią Annę Słowak. Pieczywo to powstaje według receptury przekazywanej w jej rodzinie z pokolenia na pokolenie. Ten słynny chleb brał udział w konkursie „Nasze Kulinarne Dziedzictwo", który odbył się 23 września 2006 r. w Busku -Zdroju. Na dożynki Gospodynie przygotowują ponadto oponki, całuski, pączki, jagodzianki, ciastka, serniki i chleb ze smalcem. Wszystkie te specjały cieszą się ogromnym powodzeniem.

Tradycją stały się obchody Dnia Kobiet we wsi, połączone z występami dzieci i młodzieży. Każda z Pań w tym dniu otrzymuje prezenty wykonane przez Koło.

W dniu, 2 września 2007 r. Nowy Folwark stał się gospodarzem gminnego Święta Plonów. Koło Gospodyń urządziło biesiadę w świetlicy wiejskiej. Były to pierwsze dożynki, podczas których sołectwa Gminy Busko-Zdrój, oprócz wieńców, przygotowały również i stoiska. Zwyczaj ten przyjął się i jest kultywowany na kolejnych dożynkowych uroczystościach.

Dzięki uprzejmości sponsorów Członkinie zrzeszone w Koalicji Kół Gospodyń Gminy Busko-Zdrój wyjeżdżają na wycieczki, m.in. do Bałtowa, na Kaszuby, do Krynicy - Zdroju, Warszawy oraz do Krakowa. Dzięki tak zaradnym Gospodyniom Nowy Folwark żyje i ciągle się rozwija.

Wszystkie wydarzenia z działalności Koła Gospodyń i sołectwa Nowy Folwark udokumentowane są w kronice. Zawiera ona opisy, zdjęcia oraz informacje prasowe.

Koło Gospodyń Wiejskich w Nowym FolwarkuKoło Gospodyń Wiejskich w Nowym Folwarku 

Miejscowy poeta Michał Imosa postanowił uwiecznić wszystkie zalety wsi i napisał Balladę o Nowym Folwarku:

Jest taki punkcik na mapie, gdzie życie nie pędzi, lecz człapie.
Gdzie krowie, świni czy żabie, marzenia spełniają się - prawie.
Tyle, że rankiem o świcie, ptactwo tam mordy drze,
niesamowicie.
I może dlatego domy budują tam ludzie i psie wiążą przy budzie.
I patrzą wzrokiem sowim jak słońce wyłazi z Mikułowic.
A potem w Kamedułach do snu się kładzie
i już po Balladzie.

© Copyright 2011 Urząd Miasta i Gminy w Busku-Zdroju Projekt i realizacja Crafton    |    Korekta: Norbert Garecki

...dla rozwoju Województwa Świętokrzyskiego...

Projekt: "Kampania promocyjna Miasta i Gminy Busko-Zdrój oraz utworzenie centrum informacji
turystycznej" współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2007-2013