Koło Gospodyń Wiejskich w Nowym FolwarkuPrekursorem kół gospodyń wiejskich w gminie Busko-Zdrój jest Koło Gospodyń Wiejskich z Nowego Folwarku. Rozpoczęło ono swoją działalność w sierpniu 2003 r. 29 lipca 2004 r. zostało oficjalnie zarejestrowane i widnieje w Związku Kółek i Organizacji Rolniczych w Kielcach. Koło tworzą 24 osoby, jego założycielką jest Pani Anna Słowak. Zarząd Koła tworzą: Anna Słowak, Krystyna Majcher, Bożena Krupa, Wanda Walęzak.

Logo Koła to słonecznik, stąd stroje jego członków ozdobione są w te piękne kwiaty, będące dziełem Aleksandry Imosy.

Funkcjonowanie Koła nierozerwalnie łączy się z cyklem pór roku i świąt obchodzonych na wsi: Świąt Bożonarodzeniowych, zabawy sylwestrowej, Wielkiej Nocy, majówek, w czasie których Gospodynie czuwają nad odświeżaniem wiejskiej figury Matki Boskiej Różańcowej, przy której odbywają się modlitwy. Zanim nadejdą żniwa przygotowywane są snopki zboża z przeznaczeniem na wieniec dożynkowy. Gdy ten jest już gotowy, Gospodynie ubrane w jednakowe stroje jadą na dożynki parafialne w Szańcu, później na dożynki gminne, a nawet na powiatowe. Z roku na rok wieniec jest inny. Jego metalową konstrukcję przygotowuje Zbigniew Świąder, który od lat wspiera Koło swoim kowalskim talentem.

Żadne dożynki, w których bierze udział Koło Gospodyń Wiejskich z Nowego Folwarku nie obyłyby się bez chleba wypiekanego przez Panią Annę Słowak. Pieczywo to powstaje według receptury przekazywanej w jej rodzinie z pokolenia na pokolenie. Ten słynny chleb brał udział w konkursie „Nasze Kulinarne Dziedzictwo", który odbył się 23 września 2006 r. w Busku -Zdroju. Na dożynki Gospodynie przygotowują ponadto oponki, całuski, pączki, jagodzianki, ciastka, serniki i chleb ze smalcem. Wszystkie te specjały cieszą się ogromnym powodzeniem.

Tradycją stały się obchody Dnia Kobiet we wsi, połączone z występami dzieci i młodzieży. Każda z Pań w tym dniu otrzymuje prezenty wykonane przez Koło.

W dniu, 2 września 2007 r. Nowy Folwark stał się gospodarzem gminnego Święta Plonów. Koło Gospodyń urządziło biesiadę w świetlicy wiejskiej. Były to pierwsze dożynki, podczas których sołectwa Gminy Busko-Zdrój, oprócz wieńców, przygotowały również i stoiska. Zwyczaj ten przyjął się i jest kultywowany na kolejnych dożynkowych uroczystościach.

Dzięki uprzejmości sponsorów Członkinie zrzeszone w Koalicji Kół Gospodyń Gminy Busko-Zdrój wyjeżdżają na wycieczki, m.in. do Bałtowa, na Kaszuby, do Krynicy - Zdroju, Warszawy oraz do Krakowa. Dzięki tak zaradnym Gospodyniom Nowy Folwark żyje i ciągle się rozwija.

Wszystkie wydarzenia z działalności Koła Gospodyń i sołectwa Nowy Folwark udokumentowane są w kronice. Zawiera ona opisy, zdjęcia oraz informacje prasowe.

Koło Gospodyń Wiejskich w Nowym FolwarkuKoło Gospodyń Wiejskich w Nowym Folwarku 

Miejscowy poeta Michał Imosa postanowił uwiecznić wszystkie zalety wsi i napisał Balladę o Nowym Folwarku:

Jest taki punkcik na mapie, gdzie życie nie pędzi, lecz człapie.
Gdzie krowie, świni czy żabie, marzenia spełniają się - prawie.
Tyle, że rankiem o świcie, ptactwo tam mordy drze,
niesamowicie.
I może dlatego domy budują tam ludzie i psie wiążą przy budzie.
I patrzą wzrokiem sowim jak słońce wyłazi z Mikułowic.
A potem w Kamedułach do snu się kładzie
i już po Balladzie.