Koło Gospodyń Wiejskich w OwczarachKoło Gospodyń Wiejskich w Owczarach powstało w latach 1950-55, jego założycielami byli miejscowi nauczyciele. W latach 60-tych Koło posiadało aż 60 członków. Jego początkowa działalność opierała się głównie na pozyskiwaniu pieniędzy z wiejskich zabaw, które były przeznaczane na wycieczki w takie miejsca, jak chociażby: Kraków czy Oświęcim. W latach 60-tych organizowano kursy kroju i szycia, brały w nich udział wszystkie mieszkanki Owczar, ponadto odbywały się kursy gotowania, pieczenia, haftowania, cieszyły się one bardzo dużym zainteresowaniem.

Aby się rozwijać, mieć kontakt z literaturą - szczególnie narodową, utworzono punkt biblioteczny u Pani Ireny Kosińskiej, dzięki temu czytelnictwo w Owczarach nie zaginęło. Inna Członkini Koła - Pani Wiesława Wąsik ( emerytowana nauczycielka) założyła zespół teatralny występujący przed miejscową publicznością, ale nie tylko. Swoje pierwsze zyski Koło Gospodyń Wiejskich w Owczarach przeznaczyło na zakup garnków, talerzy i innych naczyń, jakże przydatnych podczas różnych przyjęć. Nie rzadko były one wypożyczane na różne okolicznościowe uroczystości. Ten wartościowy zakup do dnia dzisiejszego służy mieszkańcom sołectwa.

Koło Gospodyń Wiejskich w OwczarachZ czasem Koło połączyło się z kółkami rolniczym. Wspólna działalność prowadzona była dość owocnie np. udało się przeprowadzić „małe inwestycje" - w dużych ilościach organizowano zakup piskląt, gdyż na terenie Owczar nie było wylęgarni drobiu. W latach późniejszych koła rolnicze zaczęły upadać, stawały się mało aktywne, a tym samym działalność Koła Gospodyń Wiejskich również gdzieś zanikła. Reaktywowano je w 2007 r., a już rok później – 14 kwietnia Koło zostało zarejestrowane. Obecnie liczy 25 Członkiń. Zarząd Koła tworzą: Janina Borto, Janina Lis, Małgorzata Fabiańska, Teresa Judasz oraz Wiesława Kasza. Stroje ludowe, w których prezentują się Panie są ich wielką chlubą, ponieważ wykonały je własnoręcznie. Uszyte zostały w ramach własnych środków Koła, doskonale prezentują się na gminnych dożynkach. Środki pozyskane z nagród i wyróżnień Gospodynie przeznaczają na dalszy rozwój swojego Koła.

Koło Gospodyń Wiejskich w OwczarachKoło Gospodyń Wiejskich w OwczarachKoło Gospodyń Wiejskich w Owczarach