Koło Gospodyń Wiejskich w WiduchowieKoło Gospodyń Wiejskich w Widuchowie powstało wiosną 2007 r. Siedzibą Koła stał się budynek dawnej szkoły podstawowej. Po likwidacji tej placówki zrodził się pomysł powstania w Widuchowie Wiejskiego Domu Kultury i Sztuki Ludowej.

W części pomieszczeń urządzono ekspozycję zebranych we wsi zabytkowych eksponatów, które tworzą wyjątkową Izbę Regionalną, przypominającą wiejskie mieszkanie sprzed dziesięcioleci. Pozostałe pomieszczenia szkoły służą społeczności Widuchowy. Dla dzieci i młodzieży są sale świetlicowe, które opieką otoczyło Buskie Samorządowe Centrum Kultury, dla dorosłych jest sala spotkań wraz z aneksem kuchennym. Koło Gospodyń Wiejskich dba aby wszyscy tutaj czuli się dobrze.

Od początku swego istnienia Gospodynie z Widuchowy prężnie uczestniczyły w wielu wydarzeniach nie tylko w Busku – Zdroju. Debiutem Koła był udział w Forum Kobiet w Kielcach w 2007 r., od tamtej pory wielobarwne stoiska z charakterystycznymi pączkami są ozdobą wielu imprez nawet poza świętokrzyskim regionem. Pączki, których wyjątkowość została podkreślona na arenie międzynarodowej podczas Konferencji na Węgrzech w 2009 r. przygotowuje Pani Teresa Wrona. Mimo, że przepis na jej pączki jest powszechnie znany – to tylko te przez nią przygotowywane mają w sobie „to coś".

Widuchowa, to miejsce bardzo gościnne. W pierwszy weekend sierpnia Koło Gospodyń Wiejskich zaprasza na odpust i „Święto Ogórka". Rodzinna zabawa pozwala w pełni cieszyć się latem i wakacjami. Tradycją stały się również spotkania ostatkowe w świetlicy wiejskiej w Widuchowie. Wtedy do późna rozbrzmiewa muzyka, w rytm której bawią się goście.

 Koło Gospodyń Wiejskich w WiduchowieFestyn Święto Ogórka 2009 (fot. T. Sępioł)