Zapraszamy do uzdrowiska Busko-Zdrój. Noclegi, restauracje, aktywny wypoczynek, sanatoria, Uzdrowisko na 4 pory roku, Nocleg, w busku, sanatoria, noclegi, kwatery, pensjonaty, hotele, firmy, buskowianka, pokoje, handel, usługi, woda, mineralna, gazowana, niegazowana, kwatery, zabiegi, borowina, reumatyzm, krio, marconi, źródlana, wiadomośći, konkursy, imprezy, firmy, biznes, zdrowie, odnowa, biologiczna, busko, zdroj, zdrój, Busko, uzdrowisko, sanatorium, Busko-Zdrój, pokoje gościnne w Busku-Zdroju, masaż, fizykoterapia, kuracja, wypoczynek, aktualnosci, aktualności, wiadomości, wiadomosci, Ponidzie

LEGENDA

grzyby

runo leśne

zwierzeta

przyjazd ze zwierzętami

jadalnia

wyżywienie

konie

jazda konna

koscioly

zabytki sakralne

namiot

rozbicie namiotu

narty

wyciąg narciarski

nocleg

nocleg

ogniska

ognisko, grill

parking

parking

plywanie

kąpielisko

prysznic

łazienka

rower

wypożyczanie rowerów

ryby

wędkowanie

sady

sad owocowy

sport

rekreacja

wycieczki_piesze

wędrówki piesze

zabytki

zabytki

inwalida

dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych

×

Historia uprawy

Fasola jest roślina uprawną jednoroczna znaną na terenie Ponidzia, zwłaszcza w Nowym Korczynie, od XVI wieku, zanim jeszcze popularność zdobył ziemniak. O powodzeniu tej uprawy w okolicach Korczyna zadecydowały sprzyjające warunki klimatyczne.
Słoneczne stanowiska, osłonięte od wiatru, żyzna gleba o odczynie zbliżonym do obojętnego. Fasola najlepiej rozwija się w temperaturze 20 – 25 0 C i te warunki region Ponidzia doskonale spełnia.

Zastosowanie lecznicze

Związki odżywcze, sole mineralne i witaminy zadecydowały o dynamicznym rozwoju uprawy tej rośliny. Znane są również od dawna właściwości lecznicze fasoli. Proszkiem z wysuszonych strąków posypywano chore miejsca na skórze ( świeże oparzenia, egzemy i rany), odwary i wyciągi stosowano przeciwko cukrzycy. W lecznictwie ludowym stosuje się ją w chorobach nerek, pęcherza, nadciśnieniu i gośćcu. Obecnie w użyciu są odwary z rozdrobnionych strąków fasoli stosowane pomocniczo w kamicy nerkowej, chorobie reumatycznej i schorzeniach skórnych, co podnosi jej atrakcyjność leczniczą biorąc pod uwagę bliskość Uzdrowiska w Busku-Zdroju.

Tradycyjna kuchnia

Począwszy od XVI wieku fasola, podobnie jak mięso, należała do potraw odświętnych. Podawano ją w prostej postaci bezpośrednio po ugotowaniu, a później zaczęto ją przetwarzać, m.in. w postaci farszów do chleba i ciast. Ten drugi sposób wykorzystania fasoli na słodko do ciast stał się popularny w XIX wieku.
Obecnie powrócono do tradycyjnej uprawy i przypomniano je bogate walory kulinarne poprzez udostępnienie najciekawszych potraw z fasoli w gospodarstwach agroturystycznych Buskiego Stowarzyszenia Agroturystycznego „Relax" i Restauracji „Gościniec" w Zamku Dersława w Busku-Zdroju.

Nagrodzone potrawy

Tradycyjna kuchnia regionalna cieszy się popularnością wśród kuracjuszy i turystów. Sposób przygotowania i podawania potraw jest zachowany wg tradycyjnych regionalnych receptur. Staranność zachowania regionalizmu naszych potraw doceniono również w konkursach na kulinarne dziedzictwo regionu.
Tarta fasolowa prezentowana przez Klub 4H Gimnazjum w Nowym Korczynie oraz naleśniki fasolowe otrzymały II nagrodę w kategorii produktu roślinnego w III edycji konkursu „Nasze kulinarne dziedzictwo" we wrześniu 2003 r. w Modliszewicach. w IV edycji konkursu I nagrodę w kategorii produktów mieszanych otrzymały farsze fasolowe: z ziołami, grzybami i marcepanowy na słodko przyrządzane w Restauracji „Gościniec" w Zamku Dersława.
Natomiast fasola korczyńska zdobyła w 2004 roku nagrodę PERŁY na Targach POLAGRA w Poznaniu

P.P.H. U. „Fasolex"
Stefan Jasiak
ul. Rzeźnicza 22
28-136 Nowy Korczyn
tel./fax: +48 41 377 10 34
www.fasolex.pl
W konkursie p.n. "Nasze Kulinarne Dziedzictwo" na najlepszy polski regionalny produkt żywnościowy otrzymała nagrodę "Perła 2004"
W konkursie p.n. "Nasze Kulinarne Dziedzictwo"
na najlepszy polski regionalny produkt żywnościowy otrzymała nagrodę "Perła 2004"
© Copyright 2011 Urząd Miasta i Gminy w Busku-Zdroju Projekt i realizacja Crafton    |    Korekta: Norbert Garecki

...dla rozwoju Województwa Świętokrzyskiego...

Projekt: "Kampania promocyjna Miasta i Gminy Busko-Zdrój oraz utworzenie centrum informacji
turystycznej" współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2007-2013