Historia uprawy

Fasola jest roślina uprawną jednoroczna znaną na terenie Ponidzia, zwłaszcza w Nowym Korczynie, od XVI wieku, zanim jeszcze popularność zdobył ziemniak. O powodzeniu tej uprawy w okolicach Korczyna zadecydowały sprzyjające warunki klimatyczne.
Słoneczne stanowiska, osłonięte od wiatru, żyzna gleba o odczynie zbliżonym do obojętnego. Fasola najlepiej rozwija się w temperaturze 20 – 25 0 C i te warunki region Ponidzia doskonale spełnia.

Zastosowanie lecznicze

Związki odżywcze, sole mineralne i witaminy zadecydowały o dynamicznym rozwoju uprawy tej rośliny. Znane są również od dawna właściwości lecznicze fasoli. Proszkiem z wysuszonych strąków posypywano chore miejsca na skórze ( świeże oparzenia, egzemy i rany), odwary i wyciągi stosowano przeciwko cukrzycy. W lecznictwie ludowym stosuje się ją w chorobach nerek, pęcherza, nadciśnieniu i gośćcu. Obecnie w użyciu są odwary z rozdrobnionych strąków fasoli stosowane pomocniczo w kamicy nerkowej, chorobie reumatycznej i schorzeniach skórnych, co podnosi jej atrakcyjność leczniczą biorąc pod uwagę bliskość Uzdrowiska w Busku-Zdroju.

Tradycyjna kuchnia

Począwszy od XVI wieku fasola, podobnie jak mięso, należała do potraw odświętnych. Podawano ją w prostej postaci bezpośrednio po ugotowaniu, a później zaczęto ją przetwarzać, m.in. w postaci farszów do chleba i ciast. Ten drugi sposób wykorzystania fasoli na słodko do ciast stał się popularny w XIX wieku.
Obecnie powrócono do tradycyjnej uprawy i przypomniano je bogate walory kulinarne poprzez udostępnienie najciekawszych potraw z fasoli w gospodarstwach agroturystycznych Buskiego Stowarzyszenia Agroturystycznego „Relax" i Restauracji „Gościniec" w Zamku Dersława w Busku-Zdroju.

Nagrodzone potrawy

Tradycyjna kuchnia regionalna cieszy się popularnością wśród kuracjuszy i turystów. Sposób przygotowania i podawania potraw jest zachowany wg tradycyjnych regionalnych receptur. Staranność zachowania regionalizmu naszych potraw doceniono również w konkursach na kulinarne dziedzictwo regionu.
Tarta fasolowa prezentowana przez Klub 4H Gimnazjum w Nowym Korczynie oraz naleśniki fasolowe otrzymały II nagrodę w kategorii produktu roślinnego w III edycji konkursu „Nasze kulinarne dziedzictwo" we wrześniu 2003 r. w Modliszewicach. w IV edycji konkursu I nagrodę w kategorii produktów mieszanych otrzymały farsze fasolowe: z ziołami, grzybami i marcepanowy na słodko przyrządzane w Restauracji „Gościniec" w Zamku Dersława.
Natomiast fasola korczyńska zdobyła w 2004 roku nagrodę PERŁY na Targach POLAGRA w Poznaniu

P.P.H. U. „Fasolex"
Stefan Jasiak
ul. Rzeźnicza 22
28-136 Nowy Korczyn
tel./fax: +48 41 377 10 34
www.fasolex.pl
W konkursie p.n. "Nasze Kulinarne Dziedzictwo" na najlepszy polski regionalny produkt żywnościowy otrzymała nagrodę "Perła 2004"
W konkursie p.n. "Nasze Kulinarne Dziedzictwo"
na najlepszy polski regionalny produkt żywnościowy otrzymała nagrodę "Perła 2004"