Osiemnastka z Ukrainy i tyle samo uczniów z gminnych podstawówek i gimnazjów uczestniczyło w tegorocznych koloniach integrujących młodzież z Buska oraz miasta partnerskiego Chmielnika w Obwodzie Winnickim na Ukrainie. W piątek 1.08.2014 młodzież wróciła do swoich domów.

Niełatwo się było pożegnać, bo wspólne chwile łączą a tych w ciągu trzech kolonijnych tygodni nie brakowało. Oprócz wycieczek dzieci uczestniczyły w licznych warsztatach, grach terenowych, wspólnych wyjściach i dyskotekach. Było też wiele innych atrakcji a wśród nich ta najbardziej ulubiona czyli buska pływalnia, z której ani Polacy ani Ukraińscy nie rezygnowali nawet jeśli trzeba było tam dotrzeć w strugach deszczu.

Niekwestionowaną popularnością cieszyły się w tym roku zajęcia sportowe pana Grzegorza Owsińskiego, na co dzień nauczyciela Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Busku-Zdroju, a także warsztaty przygotowane przez Harcerską Grupę Ratowniczą, która pokazała uczestnikom jak należy udzielać pierwszej pomocy i przeprowadziła kilka gier terenowych.

Wśród młodzieży na szczególne wyróżnienie zasługują śpiewające dziewczęta: Alina Raczyńska, Ukrainka, która przepięknym wykonaniem utworu „Ave Maria" zgromadziła w muszli koncertowej Parku Zdrojowego komplet publiczności oraz Wiktoria Witczak i Magda Skwark z Gminy Busko-Zdrój.

Trudno nie wspomnieć tańczącego Kozaka, Romana Symoniana z Chmielnika i Oleny Poliszczuk – kruszynki, trenującej sztuki walki a także naszych rodzimych „supermanów" Damiana Krawczyka oraz Arka Jurkowskiego. Każdy z nich zostawił tu cząstkę siebie za którą na pewno ktoś inny będzie tęsknił.

Choć w dniu wyjazdu wylano morze łez, mamy nadzieję, że uczestnicy wymiany zabrali z Buska same miłe wspomnienia a przede wszystkim, że będą chcieli wrócić tu znów za rok.