Zapraszamy do uzdrowiska Busko-Zdrój. Noclegi, restauracje, aktywny wypoczynek, sanatoria, Uzdrowisko na 4 pory roku, Nocleg, w busku, sanatoria, noclegi, kwatery, pensjonaty, hotele, firmy, buskowianka, pokoje, handel, usługi, woda, mineralna, gazowana, niegazowana, kwatery, zabiegi, borowina, reumatyzm, krio, marconi, źródlana, wiadomośći, konkursy, imprezy, firmy, biznes, zdrowie, odnowa, biologiczna, busko, zdroj, zdrój, Busko, uzdrowisko, sanatorium, Busko-Zdrój, pokoje gościnne w Busku-Zdroju, masaż, fizykoterapia, kuracja, wypoczynek, aktualnosci, aktualności, wiadomości, wiadomosci, Ponidzie

LEGENDA

grzyby

runo leśne

zwierzeta

przyjazd ze zwierzętami

jadalnia

wyżywienie

konie

jazda konna

koscioly

zabytki sakralne

namiot

rozbicie namiotu

narty

wyciąg narciarski

nocleg

nocleg

ogniska

ognisko, grill

parking

parking

plywanie

kąpielisko

prysznic

łazienka

rower

wypożyczanie rowerów

ryby

wędkowanie

sady

sad owocowy

sport

rekreacja

wycieczki_piesze

wędrówki piesze

zabytki

zabytki

inwalida

dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych

×

Powstanie Alei Gwiazd związane jest z kulturalną perełką Buska-Zdroju czyli Międzynarodowym Festiwalem Muzycznym im. Krystyny Jamroz. Tworzą ją płyty z zatopionymi weń odlanymi z brązu „Słoneczkami” autorstwa rzeźbiarza artysty Jacka Kucaby z Tarnowa. Każde „Słoneczko” upamiętnia inną znaną postać związaną z tym wyjątkowym świętem muzyki. Każdego roku przybyłe do kurortu gwiazdy osobiście odsłaniają buskie wyróżnienia a wydarzenie to gromadzi zawsze szeroką publiczność i na stałe już wpisało się w festiwalową tradycję. Do tej pory wyróżnienie w postaci buskiego „Słoneczka” otrzymali:

Barbara Hesse–Bukowska Bogusław Kaczyński Wiesław Ochman Małgorzata Walewska

Grażyna Brodzińska

Grażyna BrodzińskaWybitna, polska śpiewaczka operowa, operetkowa i musicalowa, aktorka. Występuje na krajowych i zagranicznych scenach (Kanada, Stany Zjednoczone Francja, Anglia, Włochy, Austria, Belgia, Holandia i Australia). Początki jej muzycznej kariery były związane z Teatrem Muzycznym w Gdyni. Współpracowała także z Teatrem Muzycznym w Szczecinie, Operą Warszawską i warszawskim Teatrem Muzycznym Roma. Od kilku lat współpracuje z Gliwickim Teatrem Muzycznym. Odtwórczyni wielu niezapomnianych ról muzycznych. W 2006 roku artystka uhonorowana została „Złotą Myślą” -nagrodą przyznawaną zasłużonym w dziedzinie kultury i nauki. Z Międzynarodowym Festiwalem Muzycznym im. Krystyny Jamroz związana od jego pierwszych edycji. Jej „Słoneczko” zabłysło w Buskiej Alei Gwiazd w 2011 roku. Oficjalna strona internetowa artystki: www.grazynabrodzinska.pl

Barbara Hesse–Bukowska

Wybitna polska pianistka, pedagog. Rozgłos na świecie artystka zyskała dzięki zdobyciu II nagrody w IV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w 1949 roku. Od tej pory jej artystyczna twórczość to ciągłe pasmo sukcesów. W 1962 roku jako pianistka uhonorowana została medalem Fundacji Harriet Cohen w Londynie. Koncertowała na całym świecie. W 1963 rok zajęła się działalnością pedagogiczną. Członkini wielu międzynarodowych konkursów pianistycznych. Autorka licznych nagrań płytowych i radiowych. Profesor Barbara Hesse-Bukowska jest dobrze znana w Busku-Zdroju. Jest inicjatorką i organizatorką festiwalu „Lato z Chopinem”, który odbywa się w Busku-Zdroju, nieprzerwanie od 1994 roku. Uczestniczą w nim młodzi pianiści zjeżdżający do uzdrowiska z całego świata.

Krystyna Jamroz

Krystyna JamrozPolska śpiewaczka operowa. Solistka największych narodowych scen-Opery Wrocławskiej, Opery Poznańskiej i Opery Warszawskiej, późniejszego Teatru Wielkiego. Odtwórczyni 45 ról pierwszoplanowych m.in. Aidy w operze Giuseppe Verdiego, Matki Joanny od Aniołów w „Diabłach z Loudun” Pendereckiego, Donny Elwiry w „Don Giovannim” Mozarta. Występowała na scenach całego świata. Swoją wielką karierę zakończyła rolą Hekuby w „Trojakach” Joanny Bruzdowicz. Wyróżniona licznymi nagrodami m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Od 1994 r. na cześć Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju, jej rodzinnym mieście organizowany jest Międzynarodowy Festiwal Muzyczny jej imienia, na który co roku zjeżdżają się artyści i goście z całego świata. Słoneczko Krystyny Jamroz odsłoniła córka wraz z mężem Henrykiem Kuźniakiem. Sama artystka zmarła w 1986 r.

Bogusław Kaczyński

Bogusław KaczyńskiPublicysta i krytyk muzyczny, muzykolog, dziennikarz i prezenter. Autor wielu publikacji i recenzji muzycznych w czasopismach takich jak: „Ruch Muzyczny”, „Teatr” i „Kultura”. Twórca wielu telewizyjnych i radiowych programów w Polsce i na całym świecie m.in. „Zaczarowany świat operetki” i „Rewelacje miesiąca”. Uznawany za największego popularyzatora muzyki poważnej w Polsce. Twórca Festiwalu Muzyki w Łańcucie i dyrektor Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy. Autor serii płyt „Bogusław Kaczyński- Złota Kolekcja”. Wyróżniony wieloma prestiżowymi nagrodami i odznaczeniami.

Oficjalna strona internetowa: www.boguslaw-kaczynski.pl

Leopold Kozłowski

Jeden z największych polskich pianistów, kompozytorów i dyrygentów, wielki propagator piosenki i kultury żydowskiej. Autor niezapomnianej muzyki do wielu znanych teatralnych i filmowych dzieł (m.in. „Austerii”, „Wichrów wojny”), konsultant muzyki gettowej i obozowej w słynnej „Liście Schindlera”, gdzie wystąpił także w jednej z ról filmowych. Wielokrotnie gościł na muzycznych scenach w Izraelu, Stanach Zjednoczonych i całej Europie. Autor sześciu opracowań muzycznych musicalu „Skrzypek na dachu”. Nie bez przyczyny zyskał miano „ostatniego klezmera Galicji”. Muzyka jest miłością – tymi słowami ten wielki artysta odsłonił swoje „Słoneczko” podczas XVII edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju.

Konstanty Andrzej Kulka

Konstanty Andrzej KulkaJeden z najwybitniejszych polskich wirtuozów skrzypiec. Drogę do międzynarodowej sławy otworzyło mu w 1964 roku zwycięstwo w międzynarodowym konkursie radiowym ARD w Monachium. O tego czasu koncertował na obu półkulach. Występował m.in. z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej, Symhony Orchestra i Londyn Symphony Orchestra. Dokonał wielu nagrań radiowych, telewizyjnych i płytowych. Ma na swoim koncie wiele audycji dla Polskiego Radia i Telewizji Polskiej. Ważne miejsce w jego artystycznym dorobku zajmuje muzyka współczesna. Laureat wielu nagród i wyróżnień jak np. Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski czy Nagroda Ministra Spraw Zagranicznych „Za wybitne zasługi w propagowaniu kultury polskiej za granicą”.

Wiesław Ochman

Wiesław OchmanPolski śpiewak operowy. Jeden z największych propagatorów polskiej kultury i sztuki w świecie. Karierę rozpoczął od występów w Operze Śląskiej. Występował także w Operze Krakowskiej i w Teatrze Wielkim w Warszawie. Doceniany na największych estradach świata. m.in. La Scali w Mediolanie, Madrycie, Barcelonie, Moskwie i wielu innych miastach. Od 1972 roku występował w Operze Paryskiej, w Chicago i San Francisco. W 1975 roku po raz pierwszy wystąpił na scenie nowojorskiej Metropolitan Opera. Zajmuje się także reżyserowaniem i swoją drugą wielką pasją - malarstwem. Znany także ze swojej działalności charytatywnej. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród krajowych i zagranicznych.

Roma Owsińska

Roma OwsińskaPani Roma Owsińska jest absolwentką Łódzkiej Akademii Muzycznej na Wydziale Wokalno-Aktorskim. Związana była ze sceną operową Teatru Wielkiego w Łodzi, z Operą Narodową w Warszawie, Operą Śląską i Operą Krakowską. Do popisowych ról Pani Romy Owsińskiej należą miedzy innymi: Violetta Rozyna, Gilda, Norina, Madam Butterflay (czyt. Baterflaj). Jest laureatką Grand Prix Konkursu Wokalnego im. Jana Kiepury w Krynicy i I nagrody specjalnej kompozytorów Bułgarskich na Międzynarodowym Konkursie Śpiewaków Operowych w Sofii. Rola Violetty w Traviacie uznana została za najciekawsze osiągnięcie artystyczne na scenach teatrów muzycznych, Pani Roma Owsińska otrzymała za nią najwyższą nagrodę - Srebrny Pierścień.

W swojej dotychczasowej karierze muzycznej Pani Roma Owsińska wystąpiła z wieloma sławnymi orkiestrami, takimi jak: Jeruzalem Symphony Orchestra, Artur Rubinstein Philharmonic Orchestra, Orkiestra Kameralna Rzeczpospolitej Polskiej Amadeus i Sinfonia Varsovia.

Obok działalności operowej z powodzeniem występuje na scenach estradowych, wykonując muzykę symfoniczną, oratoryjną, kameralną i operetkę. Pani Roma Owsińska występowała w europejskich teatrach operowych m.in. w Niemczech, Dreźnie, Sycylii, Korei i Hadze. Ma na swoim koncie wiele płyt z muzyką Szymanowskiego, Góreckiego, Mozarta, Rossiniego. Nagrała też arie operowe, za co uhonorowana została przez Polskie Nagrania Złotą Muzą.

Obok działalności artystycznej Pani Roma Owsińska zajmuje się także promocją i rozwojem młodych talentów. Prowadzi klasę śpiewu solowego w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Ludomira Różyckiego w Kielcach. Oficjalna strona internetowa: www.romaowsinska.pl

Piotr Paleczny

Znakomity polski pianista, laureat wielu międzynarodowych konkursów pianistycznych, absolwent Akademii Muzycznej w Warszawie, której obecnie jest profesorem. Międzynarodową sławę przyniosła mu III nagroda zdobyta w VIII Konkursie im. Fryderyka Chopina. Koncertował z najbardziej prestiżowymi orkiestrami na świecie, jak np. Chicago Symphony, American Symphony, Royal Philharmonic, Suntory Hall w Tokio, Berlina Philharmonie, Royal Festiwal Hall w Londynie i wielu innych. Jest także dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy, a także najstarszego polskiego festiwalu muzycznego Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach Zdroju. Wielokrotnie uhonorowany prestiżowymi odznaczeniami krajowymi i zagranicznymi m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, meksykańskim orderem „Aquila Azteca” czy Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze-Gloria Artis”. Swoje „Słoneczko” odsłonił podczas XVI Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Krystyny Jamroz w 2010 r.

Krzysztof Penderecki

Znany na całym świecie, współczesny polski kompozytor, pedagog i dyrygent muzyczny. Były profesor i rektor PWSM w Krakowie. Doctor honoris causa m.in. Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Yale oraz Akademii Muzycznej w Krakowie.

Wybrane utwory: Tren ofiarom Hiroszimy I kwartet smyczkowy Pasja wg św. Łukasza (Jutrznia), Kosmogonia Magnificat, Koncert skrzypcowy, Raj utracony wg J. Miliona, II Symfonia Bożonarodzeniowa, Te Deum- dedykowane Janowi Pawłowi II, Polskie Requiem, opera Czarna maska wg G. Hauptmanna, opera buffa Król Ubu i wiele innych. Z Buskiem-Zdrojem związany poprzez Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. K. Jamroz, na którym kilkakrotnie wystąpił. Swoje „Słoneczko” odsłonił osobiście w 2007 roku.

Oficjalna strona internetowa: www.krzysztofpenderecki.eu

Małgorzata Walewska

Małgorzata WalewskaPolska śpiewaczka, mezzosopranistka. Od 1991 roku związana z Teatrem Wielkim w Warszawie. Zadebiutowała rolą Azy w „Manru” K. Pendereckiego. Na deskach Wiedeńskiej Stadtoper występowała obok takich sław jak Luciano Pavarotti. Placido Domingo czy Luis Lima. Oklaskiwana na największych scenach Europy i Stanów Zjednoczonych. W zestawieniu brytyjskiego tygodnika „Time” w 1999 roku została zaliczona do grona dziesięciu najsławniejszych Polaków, jako „jedna z gwiazd, które oświetlą Polsce drogę w następne tysiąclecie.“. Odtwórczyni wielu ważnych ról: m.in. tytułowej "Carmen" Georgesa Bizeta i Dalili z „Samsona i Dalili" Camille'a Saint-Saënsa.

Oficjalna strona internetowa: www.walewska.netTeksty źródłowe:
http://maestro.net.pl

http://www.jamroz.busko.pl

http://portalwiedzy.onet.pl/

http://kultura.wp.pl

http://www.grazynabrodzinska.pl/

www.echodnia.eu

www.klezmer.pl

www.lastfm.pl

www.wikipedia.org

www.krzysztofpenderecki.eu

www.boguslaw-kaczynski.pl

www.culture.pl

www.teatrwielki.pl

www.walewska.net

www.kazimierz-dolny.pl

© Copyright 2011 Urząd Miasta i Gminy w Busku-Zdroju Projekt i realizacja Crafton    |    Korekta: Norbert Garecki

...dla rozwoju Województwa Świętokrzyskiego...

Projekt: "Kampania promocyjna Miasta i Gminy Busko-Zdrój oraz utworzenie centrum informacji
turystycznej" współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2007-2013