Powstanie Alei Gwiazd związane jest z kulturalną perełką Buska-Zdroju czyli Międzynarodowym Festiwalem Muzycznym im. Krystyny Jamroz. Tworzą ją płyty z zatopionymi weń odlanymi z brązu „Słoneczkami” autorstwa rzeźbiarza artysty Jacka Kucaby z Tarnowa. Każde „Słoneczko” upamiętnia inną znaną postać związaną z tym wyjątkowym świętem muzyki. Każdego roku przybyłe do kurortu gwiazdy osobiście odsłaniają buskie wyróżnienia a wydarzenie to gromadzi zawsze szeroką publiczność i na stałe już wpisało się w festiwalową tradycję. Do tej pory wyróżnienie w postaci buskiego „Słoneczka” otrzymali:

Barbara Hesse–Bukowska Bogusław Kaczyński Wiesław Ochman Małgorzata Walewska

Grażyna Brodzińska

Grażyna BrodzińskaWybitna, polska śpiewaczka operowa, operetkowa i musicalowa, aktorka. Występuje na krajowych i zagranicznych scenach (Kanada, Stany Zjednoczone Francja, Anglia, Włochy, Austria, Belgia, Holandia i Australia). Początki jej muzycznej kariery były związane z Teatrem Muzycznym w Gdyni. Współpracowała także z Teatrem Muzycznym w Szczecinie, Operą Warszawską i warszawskim Teatrem Muzycznym Roma. Od kilku lat współpracuje z Gliwickim Teatrem Muzycznym. Odtwórczyni wielu niezapomnianych ról muzycznych. W 2006 roku artystka uhonorowana została „Złotą Myślą” -nagrodą przyznawaną zasłużonym w dziedzinie kultury i nauki. Z Międzynarodowym Festiwalem Muzycznym im. Krystyny Jamroz związana od jego pierwszych edycji. Jej „Słoneczko” zabłysło w Buskiej Alei Gwiazd w 2011 roku. Oficjalna strona internetowa artystki: www.grazynabrodzinska.pl

Barbara Hesse–Bukowska

Wybitna polska pianistka, pedagog. Rozgłos na świecie artystka zyskała dzięki zdobyciu II nagrody w IV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w 1949 roku. Od tej pory jej artystyczna twórczość to ciągłe pasmo sukcesów. W 1962 roku jako pianistka uhonorowana została medalem Fundacji Harriet Cohen w Londynie. Koncertowała na całym świecie. W 1963 rok zajęła się działalnością pedagogiczną. Członkini wielu międzynarodowych konkursów pianistycznych. Autorka licznych nagrań płytowych i radiowych. Profesor Barbara Hesse-Bukowska jest dobrze znana w Busku-Zdroju. Jest inicjatorką i organizatorką festiwalu „Lato z Chopinem”, który odbywa się w Busku-Zdroju, nieprzerwanie od 1994 roku. Uczestniczą w nim młodzi pianiści zjeżdżający do uzdrowiska z całego świata.

Krystyna Jamroz

Krystyna JamrozPolska śpiewaczka operowa. Solistka największych narodowych scen-Opery Wrocławskiej, Opery Poznańskiej i Opery Warszawskiej, późniejszego Teatru Wielkiego. Odtwórczyni 45 ról pierwszoplanowych m.in. Aidy w operze Giuseppe Verdiego, Matki Joanny od Aniołów w „Diabłach z Loudun” Pendereckiego, Donny Elwiry w „Don Giovannim” Mozarta. Występowała na scenach całego świata. Swoją wielką karierę zakończyła rolą Hekuby w „Trojakach” Joanny Bruzdowicz. Wyróżniona licznymi nagrodami m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Od 1994 r. na cześć Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju, jej rodzinnym mieście organizowany jest Międzynarodowy Festiwal Muzyczny jej imienia, na który co roku zjeżdżają się artyści i goście z całego świata. Słoneczko Krystyny Jamroz odsłoniła córka wraz z mężem Henrykiem Kuźniakiem. Sama artystka zmarła w 1986 r.

Bogusław Kaczyński

Bogusław KaczyńskiPublicysta i krytyk muzyczny, muzykolog, dziennikarz i prezenter. Autor wielu publikacji i recenzji muzycznych w czasopismach takich jak: „Ruch Muzyczny”, „Teatr” i „Kultura”. Twórca wielu telewizyjnych i radiowych programów w Polsce i na całym świecie m.in. „Zaczarowany świat operetki” i „Rewelacje miesiąca”. Uznawany za największego popularyzatora muzyki poważnej w Polsce. Twórca Festiwalu Muzyki w Łańcucie i dyrektor Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy. Autor serii płyt „Bogusław Kaczyński- Złota Kolekcja”. Wyróżniony wieloma prestiżowymi nagrodami i odznaczeniami.

Oficjalna strona internetowa: www.boguslaw-kaczynski.pl

Leopold Kozłowski

Jeden z największych polskich pianistów, kompozytorów i dyrygentów, wielki propagator piosenki i kultury żydowskiej. Autor niezapomnianej muzyki do wielu znanych teatralnych i filmowych dzieł (m.in. „Austerii”, „Wichrów wojny”), konsultant muzyki gettowej i obozowej w słynnej „Liście Schindlera”, gdzie wystąpił także w jednej z ról filmowych. Wielokrotnie gościł na muzycznych scenach w Izraelu, Stanach Zjednoczonych i całej Europie. Autor sześciu opracowań muzycznych musicalu „Skrzypek na dachu”. Nie bez przyczyny zyskał miano „ostatniego klezmera Galicji”. Muzyka jest miłością – tymi słowami ten wielki artysta odsłonił swoje „Słoneczko” podczas XVII edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju.

Konstanty Andrzej Kulka

Konstanty Andrzej KulkaJeden z najwybitniejszych polskich wirtuozów skrzypiec. Drogę do międzynarodowej sławy otworzyło mu w 1964 roku zwycięstwo w międzynarodowym konkursie radiowym ARD w Monachium. O tego czasu koncertował na obu półkulach. Występował m.in. z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej, Symhony Orchestra i Londyn Symphony Orchestra. Dokonał wielu nagrań radiowych, telewizyjnych i płytowych. Ma na swoim koncie wiele audycji dla Polskiego Radia i Telewizji Polskiej. Ważne miejsce w jego artystycznym dorobku zajmuje muzyka współczesna. Laureat wielu nagród i wyróżnień jak np. Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski czy Nagroda Ministra Spraw Zagranicznych „Za wybitne zasługi w propagowaniu kultury polskiej za granicą”.

Wiesław Ochman

Wiesław OchmanPolski śpiewak operowy. Jeden z największych propagatorów polskiej kultury i sztuki w świecie. Karierę rozpoczął od występów w Operze Śląskiej. Występował także w Operze Krakowskiej i w Teatrze Wielkim w Warszawie. Doceniany na największych estradach świata. m.in. La Scali w Mediolanie, Madrycie, Barcelonie, Moskwie i wielu innych miastach. Od 1972 roku występował w Operze Paryskiej, w Chicago i San Francisco. W 1975 roku po raz pierwszy wystąpił na scenie nowojorskiej Metropolitan Opera. Zajmuje się także reżyserowaniem i swoją drugą wielką pasją - malarstwem. Znany także ze swojej działalności charytatywnej. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród krajowych i zagranicznych.

Roma Owsińska

Roma OwsińskaPani Roma Owsińska jest absolwentką Łódzkiej Akademii Muzycznej na Wydziale Wokalno-Aktorskim. Związana była ze sceną operową Teatru Wielkiego w Łodzi, z Operą Narodową w Warszawie, Operą Śląską i Operą Krakowską. Do popisowych ról Pani Romy Owsińskiej należą miedzy innymi: Violetta Rozyna, Gilda, Norina, Madam Butterflay (czyt. Baterflaj). Jest laureatką Grand Prix Konkursu Wokalnego im. Jana Kiepury w Krynicy i I nagrody specjalnej kompozytorów Bułgarskich na Międzynarodowym Konkursie Śpiewaków Operowych w Sofii. Rola Violetty w Traviacie uznana została za najciekawsze osiągnięcie artystyczne na scenach teatrów muzycznych, Pani Roma Owsińska otrzymała za nią najwyższą nagrodę - Srebrny Pierścień.

W swojej dotychczasowej karierze muzycznej Pani Roma Owsińska wystąpiła z wieloma sławnymi orkiestrami, takimi jak: Jeruzalem Symphony Orchestra, Artur Rubinstein Philharmonic Orchestra, Orkiestra Kameralna Rzeczpospolitej Polskiej Amadeus i Sinfonia Varsovia.

Obok działalności operowej z powodzeniem występuje na scenach estradowych, wykonując muzykę symfoniczną, oratoryjną, kameralną i operetkę. Pani Roma Owsińska występowała w europejskich teatrach operowych m.in. w Niemczech, Dreźnie, Sycylii, Korei i Hadze. Ma na swoim koncie wiele płyt z muzyką Szymanowskiego, Góreckiego, Mozarta, Rossiniego. Nagrała też arie operowe, za co uhonorowana została przez Polskie Nagrania Złotą Muzą.

Obok działalności artystycznej Pani Roma Owsińska zajmuje się także promocją i rozwojem młodych talentów. Prowadzi klasę śpiewu solowego w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Ludomira Różyckiego w Kielcach. Oficjalna strona internetowa: www.romaowsinska.pl

Piotr Paleczny

Znakomity polski pianista, laureat wielu międzynarodowych konkursów pianistycznych, absolwent Akademii Muzycznej w Warszawie, której obecnie jest profesorem. Międzynarodową sławę przyniosła mu III nagroda zdobyta w VIII Konkursie im. Fryderyka Chopina. Koncertował z najbardziej prestiżowymi orkiestrami na świecie, jak np. Chicago Symphony, American Symphony, Royal Philharmonic, Suntory Hall w Tokio, Berlina Philharmonie, Royal Festiwal Hall w Londynie i wielu innych. Jest także dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy, a także najstarszego polskiego festiwalu muzycznego Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach Zdroju. Wielokrotnie uhonorowany prestiżowymi odznaczeniami krajowymi i zagranicznymi m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, meksykańskim orderem „Aquila Azteca” czy Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze-Gloria Artis”. Swoje „Słoneczko” odsłonił podczas XVI Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Krystyny Jamroz w 2010 r.

Krzysztof Penderecki

Znany na całym świecie, współczesny polski kompozytor, pedagog i dyrygent muzyczny. Były profesor i rektor PWSM w Krakowie. Doctor honoris causa m.in. Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Yale oraz Akademii Muzycznej w Krakowie.

Wybrane utwory: Tren ofiarom Hiroszimy I kwartet smyczkowy Pasja wg św. Łukasza (Jutrznia), Kosmogonia Magnificat, Koncert skrzypcowy, Raj utracony wg J. Miliona, II Symfonia Bożonarodzeniowa, Te Deum- dedykowane Janowi Pawłowi II, Polskie Requiem, opera Czarna maska wg G. Hauptmanna, opera buffa Król Ubu i wiele innych. Z Buskiem-Zdrojem związany poprzez Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. K. Jamroz, na którym kilkakrotnie wystąpił. Swoje „Słoneczko” odsłonił osobiście w 2007 roku.

Oficjalna strona internetowa: www.krzysztofpenderecki.eu

Małgorzata Walewska

Małgorzata WalewskaPolska śpiewaczka, mezzosopranistka. Od 1991 roku związana z Teatrem Wielkim w Warszawie. Zadebiutowała rolą Azy w „Manru” K. Pendereckiego. Na deskach Wiedeńskiej Stadtoper występowała obok takich sław jak Luciano Pavarotti. Placido Domingo czy Luis Lima. Oklaskiwana na największych scenach Europy i Stanów Zjednoczonych. W zestawieniu brytyjskiego tygodnika „Time” w 1999 roku została zaliczona do grona dziesięciu najsławniejszych Polaków, jako „jedna z gwiazd, które oświetlą Polsce drogę w następne tysiąclecie.“. Odtwórczyni wielu ważnych ról: m.in. tytułowej "Carmen" Georgesa Bizeta i Dalili z „Samsona i Dalili" Camille'a Saint-Saënsa.

Oficjalna strona internetowa: www.walewska.netTeksty źródłowe:
http://maestro.net.pl

http://www.jamroz.busko.pl

http://portalwiedzy.onet.pl/

http://kultura.wp.pl

http://www.grazynabrodzinska.pl/

www.echodnia.eu

www.klezmer.pl

www.lastfm.pl

www.wikipedia.org

www.krzysztofpenderecki.eu

www.boguslaw-kaczynski.pl

www.culture.pl

www.teatrwielki.pl

www.walewska.net

www.kazimierz-dolny.pl