Salonowa Orkiestra ZdrojowaOrkiestra Zdrojowa istnieje w Busku od ponad pół wieku. Obecnie tworzy ją 7 muzyków grających dla kuracjuszy przebywających w naszym uzdrowisku. Swoje powstanie orkiestra zawdzięcza prof. Janowi Krzesimowskiemu, który powołał ją do życia w 1947 r. Początkowo był to zespół wykonujący koncerty promenadowe w sezonie wiosenno – letnim. Po remoncie Sanatorium „Marconi” od 1952 r. zaczęto przyjmować kuracjuszy przez okrągły rok a dobre warunki finansowe spowodowały, że muzycy osiedlali się w Busku na stałe. O kondycję Orkiestry Zdrojowej troszczyły się także władze Miasta utrzymując ją z pobieranej opłaty klimatycznej. Niestety wszystko co dobre kiedyś się kończy, i gdy przyszły finansowe kłopoty Orkiestrę przejmowały pod swoją opiekę różne instytucje by w1999 roku całkowicie ją rozwiązać. Był to najtrudniejszy moment w historii istnienia zespołu, ale dzięki apelom mieszkańców oraz interwencjom wielu kuracjuszy, władze miasta i uzdrowiska zdecydowały o utrzymaniu i współfinansowaniu Orkiestry. Przy okazji przekształcono ją w spółkę cywilną działającą na własny rachunek.

Obecnie Salonowa Orkiestra Zdrojowa wykonuje rocznie ok. 90 koncertów dla kuracjuszy i mieszkańców Buska-Zdroju. Bierze udział w festiwalach muzycznych oraz koncertach promujących miasto i uzdrowisko. Jest także „ambasadorem” wśród słuchających jej obcokrajowców. Niebywała popularność Salonowej Orkiestry Zdrojowej bierze się z profesjonalizmu muzyków, świetnego repertuaru, znakomitego wykonania i prezencji, co wyrażane jest w opiniach ludzi przybywających zawsze w kompletach na jej koncerty. Dopóki istnieje Uzdrowisko Busko-Zdrój, zawsze towarzyszyć mu będzie muzyka Salonowej Orkiestry Zdrojowej.

Więcej informacji na temat Salonowej Orkiestry Zdrojowej, jej historii i osiągnięć można znaleźć na stronie: http://www.tmb.busko.pl/articles.php?id=111


Tekst źródłowy:

Towarzystwo Miłośników Buska-Zdroju, Piotr Herok