Logo Gminy Busko-Zdrój

TĘŻNIA

Tężnia o poranku
Tężnia przy pięknej pogodzie z lotu ptaka
Rowerek obok Tężni Solankowej w Busku-Zdroju
Oświetlona Tężnia nocą z lotu ptaka
Tężnia przy pięknej pogodzie z lotu ptaka
Plac zabaw - piracki statek
Fontanna
previous arrow
next arrow
PlayPause

W południowej części Buska-Zdroju, na terenie nowego parku zdrojowego, powstała jedna z największych i najnowocześniejszych tężni solankowych w Polsce.

Zachwycający swoją konstrukcją obiekt ma kształt okręgu o średnicy około 72 m i obwodzie około 226 m, a ściany sięgają blisko 10 m wysokości. Tężnię stanowią dwa pierścienie z tarniny, które oddzielone są przejściami przypominającymi labirynt. Prowadzą one na dziedziniec, w sercu którego znajduje się fontanna mgielna. Może on pełnić dodatkowe funkcje, gdyż jego rozmiary umożliwiają organizację wydarzeń i imprez kulturalnych. Na szczycie tężni znajduje się taras widokowy, z którego można podziwiać przepiękna panoramę uzdrowiska.

Tuż obok wyżej opisanego obiektu usytuowany jest dom zdrojowy z pijalnią wód i całoroczną mini tężnią. W budynku utworzono ponadto oranżerię, która kusi nie tylko swoją roślinnością, ale także egzotycznym klimatem. Na zewnątrz znajduje się również multimedialna fontanna, a wkrótce będzie można korzystać z nowoczesnego placu zabaw dla dzieci. Całość kompleksu położona jest pośród parkowej zieleni, która zachęca do długich spacerów, a malowniczo zaaranżowane tereny tworzą niepowtarzalną atmosferę wyciszenia i spokoju.

Z tego imponującego obiektu będzie można korzystać już wiosną 2021 roku.

Przyroda

Tężnia solankowa położona jest na terenie malowniczego, bogato zadrzewionego parku zdrojowego liczącego dziś 11,5 hektara. Rośnie w nim ponad 130 gatunków drzew, m.in. cisy, klony, dęby, jesiony, kasztanowce, lipy, sosny. Latem można zobaczyć starannie komponowane dywany kwiatowe. Park sprzyja nie tylko spacerom, bowiem na jego terenie nie brakuje też ścieżek dla miłośników Nordic Wolking.

 

Regulamin tężni [ pdf ]