Zapraszamy do uzdrowiska Busko-Zdrój. Noclegi, restauracje, aktywny wypoczynek, sanatoria, Uzdrowisko na 4 pory roku, Nocleg, w busku, sanatoria, noclegi, kwatery, pensjonaty, hotele, firmy, buskowianka, pokoje, handel, usługi, woda, mineralna, gazowana, niegazowana, kwatery, zabiegi, borowina, reumatyzm, krio, marconi, źródlana, wiadomośći, konkursy, imprezy, firmy, biznes, zdrowie, odnowa, biologiczna, busko, zdroj, zdrój, Busko, uzdrowisko, sanatorium, Busko-Zdrój, pokoje gościnne w Busku-Zdroju, masaż, fizykoterapia, kuracja, wypoczynek, aktualnosci, aktualności, wiadomości, wiadomosci, Ponidzie

LEGENDA

grzyby

runo leśne

zwierzeta

przyjazd ze zwierzętami

jadalnia

wyżywienie

konie

jazda konna

koscioly

zabytki sakralne

namiot

rozbicie namiotu

narty

wyciąg narciarski

nocleg

nocleg

ogniska

ognisko, grill

parking

parking

plywanie

kąpielisko

prysznic

łazienka

rower

wypożyczanie rowerów

ryby

wędkowanie

sady

sad owocowy

sport

rekreacja

wycieczki_piesze

wędrówki piesze

zabytki

zabytki

inwalida

dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych

×

Koalicja Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich w partnerstwie z Gminą Busko-Zdrój oraz Buskim Samorządowym Centrum Kultury podjęła działania w zakresie pozyskania funduszy z Lokalnej Grupy Działania „Królewskie Ponidzie"na realizację projektu pt. Zakup kobiecych strojów Krakowiaków wschodnich z terenów obecnego powiatu buskiego z przełomu XIX/XX wieku.

Stroje ludowe Stroje ludowe Stroje ludowe

Projekt polega na powieleniu stworzonego prototypu stroju ludowego, który został opisany przez kustosza Muzeum Wsi Kieleckiej jako kobiecy strój Krakowiaków wschodnich obecnego powiatu buskiego. Zadanie to sprzyja upowszechnianiu tradycji i regionalnego dziedzictwa kulturowego. Jest to działanie w kierunku pokazania stroju charakterystycznego dla tego regionu, udokumentowanego etnograficznie na większą skalę.

Zadanie to zostało realizowane w październiku 2018r. Od wielu lat zarówno Koalicja Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich jak też Lokalna Organizacja Turystyczna „Moc Ponidzia" podejmowała próby odtworzenia oraz opisania stroju jak i jego wykonania, który byłby charakterystyczny dla tego regionu. Możliwość pozyskania dofinansowania pozwoliła na rzetelną realizację zamówienia 8 kompletów kobiecych strojów ludowych w oparciu o historyczny, udokumentowany opis. Komplet składa się z bluzki, spódnicy, halki, fartucha, gorsetu, chustki, butów oraz korali.

Poprzez realizacje tego zadania podjęliśmy się edukacji społeczeństwa w kierunku historycznym, poszerzając zakres wiedzy o terenach wschodnich obecnego powiatu buskiego i wpływach w zakresie ubioru.

Promocja zakupionych kobiecych strojów mamy nadzieję będzie wykorzystana do stworzenia pamiątek regionalnych charakterystycznych, udokumentowanych dla tego regionu np. lalka Ponidzianka w stroju ludowym oraz np. wycinanki, naklejanki, zakładki, podstawki itp.

zorganozowano przy wsparciu gminy busko

© Copyright 2011 Urząd Miasta i Gminy w Busku-Zdroju Projekt i realizacja Crafton    |    Korekta: Norbert Garecki

...dla rozwoju Województwa Świętokrzyskiego...

Projekt: "Kampania promocyjna Miasta i Gminy Busko-Zdrój oraz utworzenie centrum informacji
turystycznej" współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2007-2013