Logo Gminy Busko-Zdrój

TĘŻNIA

Tężnia o poranku
Tężnia przy pięknej pogodzie z lotu ptaka
Rowerek obok Tężni Solankowej w Busku-Zdroju
Oświetlona Tężnia nocą z lotu ptaka
Tężnia przy pięknej pogodzie z lotu ptaka
Plac zabaw - piracki statek
Fontanna
previous arrow
next arrow
PlayPause

Informacja dotycząca funkcjonowania tężni zewnętrznej

 

 

logo RP

Tężnia solankowa w Busku-Zdroju

Tężnia solankowa w Busku-Zdroju

W południowej części Buska-Zdroju, na terenie nowego parku zdrojowego, powstała jedna z największych i najnowocześniejszych tężni solankowych w Polsce.

Zachwycający swoją konstrukcją obiekt ma kształt okręgu o średnicy około 72 m i obwodzie około 226 m, a ściany sięgają blisko 10 m wysokości. Tężnię stanowią dwa pierścienie z tarniny, które oddzielone są przejściami przypominającymi labirynt. Prowadzą one na dziedziniec, w sercu którego znajduje się fontanna mgielna. Pełni on dodatkowe funkcje, gdyż jego rozmiary umożliwiają organizację wydarzeń i imprez kulturalnych. Na szczycie tężni znajduje się taras widokowy, z którego można podziwiać przepiękna panoramę uzdrowiska.

Tuż obok wyżej opisanego obiektu usytuowany jest dom zdrojowy z pijalnią wód i całoroczną mini tężnią. W budynku ponadto jest oranżeria, która kusi nie tylko swoją roślinnością, ale także egzotycznym klimatem. Na zewnątrz znajduje się multimedialna fontanna oraz nowoczesny plac zabaw dla dzieci w kształcie statku. Całość kompleksu położona jest pośród parkowej zieleni, która zachęca do długich spacerów, a malowniczo zaaranżowane tereny tworzą niepowtarzalną atmosferę wyciszenia i spokoju.

Serdecznie zapraszamy!

 

Tężnia solankowa w Busku-Zdroju Tężnia solankowa w Busku-Zdroju Tężnia solankowa w Busku-Zdroju

   Tężnia solankowa w Busku-Zdroju Tężnia solankowa w Busku-Zdroju Tężnia solankowa w Busku-Zdroju Tężnia solankowa w Busku-Zdroju

Tężnia solankowa w Busku-Zdroju Tężnia solankowa w Busku-Zdroju  Tężnia solankowa w Busku-Zdroju Tężnia solankowa w Busku-Zdroju

 Tężnia solankowa w Busku-ZdrojuTężnia solankowa w Busku-Zdroju Tężnia solankowa w Busku-Zdroju

 

Tężnia on-line

 

Dzieci zapraszamy na wspaniałą piracką przygodę!

Trójmasztowy okręt wraz z huśtawkami, hamakami znajduje się w pobliżu kompleksu #TężniaBusko na terenie „nowego” Parku Zdrojowego. Ścianka wspinaczkowa, zjeżdżalnia i wiele innych urządzeń zabawowych a wszystko to na piaskowym podłożu czeka na najmłodszych. Natomiast dorośli mogą skorzystać z plenerowej siłowni, która jest nieopodal placu zabaw.

Zapraszamy już dziś! Życzymy udanej zabawy!

 

Wyżej opisane obiekty zostały zrealizowane w ramach Projektu pn. „Wzrost gospodarczy uzdrowiska poprzez rozwój potencjału endogenicznego i zwiększenie dostępu do zasobów naturalnych - Rodzinny Park Zdrowia w Busku-Zdroju” współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020 – działanie 7.2 „Rozwój potencjału endogenicznego jako element strategii terytorialnej dla określonych obszarów”.

W ramach przedmiotowego Projektu zostały ujęte następujące zadania:

  1. Budowa kompleksu urządzeń uzdrowiskowych (tężnia, pijalnia wód, oranżeria);
  2. Zagospodarowanie tzw. "nowego" Parku - rekreacja i edukacja prozdrowotna o wodzie (ścianka przytulanka, wielofunkcyjny zestaw zabawowy w formie statku, huśtawki wahadłowe podwójne);
  3. Wzbogacenie oferty rekreacyjnej na obszarze objętym Planem Działania (zakup, dostawa i montaż urządzeń rekreacyjno-sportowych: siłowni zewnętrznej);
  4. Poprawa dostępu do zabytków w bezpośredniej bliskości miejsca wykorzystania zasobów endogenicznych (przebudowa mostku i alejki parkowej łączącej zabytkowy park zdrojowy z nowym parkiem w Busku-Zdroju).