Zapraszamy do uzdrowiska Busko-Zdrój. Noclegi, restauracje, aktywny wypoczynek, sanatoria, Uzdrowisko na 4 pory roku, Nocleg, w busku, sanatoria, noclegi, kwatery, pensjonaty, hotele, firmy, buskowianka, pokoje, handel, usługi, woda, mineralna, gazowana, niegazowana, kwatery, zabiegi, borowina, reumatyzm, krio, marconi, źródlana, wiadomośći, konkursy, imprezy, firmy, biznes, zdrowie, odnowa, biologiczna, busko, zdroj, zdrój, Busko, uzdrowisko, sanatorium, Busko-Zdrój, pokoje gościnne w Busku-Zdroju, masaż, fizykoterapia, kuracja, wypoczynek, aktualnosci, aktualności, wiadomości, wiadomosci, Ponidzie

LEGENDA

grzyby

runo leśne

zwierzeta

przyjazd ze zwierzętami

jadalnia

wyżywienie

konie

jazda konna

koscioly

zabytki sakralne

namiot

rozbicie namiotu

narty

wyciąg narciarski

nocleg

nocleg

ogniska

ognisko, grill

parking

parking

plywanie

kąpielisko

prysznic

łazienka

rower

wypożyczanie rowerów

ryby

wędkowanie

sady

sad owocowy

sport

rekreacja

wycieczki_piesze

wędrówki piesze

zabytki

zabytki

inwalida

dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych

×

Busko-Zdrój w publikacjach

10 marca w Bibliotece Pedagogicznej w Busku-Zdroju odbyło się seminarium poświęcone publikacjom na temat miasta i gminy Busko-Zdrój.

Busko-Zdrój w publikacjachZaproszonych gości serdecznie powitały: dyrektor kieleckiej biblioteki Urszula Salwa oraz kierownik buskiej filii Agnieszka Jasińska. Pierwszym prelegentem był współorganizator przedsięwzięcia historyk i regionalista Dariusz Kalina, który przybliżył zarys problematyki badawczej historii gminy. W wystąpieniu nawiązał do powstania uzdrowiska, pierwszych wzmianek o zażywaniu leczniczych kąpieli, które pochodzą z 1741 roku oraz do osób, które pisały o historii miasta m.in. Oskar Kolberg polski etnograf i folklorysta.

Ks. Tadeusz Szlachta scharakteryzował poszczególne rozdziały książki „Kościół pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Busku-Zdroju" będącej zapisem dziejów parafii i duszpasterstwa XIX wieku na ziemi buskiej. Odniósł się m.in. do takich źródeł jak: testament Dersława i dokument lokacyjny miasta z 1287 roku.

Artur Osiński pracownik Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Busku-Zdroju zaprezentował gościom publikacje wydane przez Urząd Miasta i Gminy, a wśród nich: „Ponidzie.

W świętokrzyskim stepie" przewodnik turystyczny autorstwa Michała Jureckiego, album promocyjny miasta „Busko-Zdrój Magiczna Kraina", album Adama Czopka i Juliusza Multarzyńskiego wydany z okazji jubileuszu 20. lecia festiwalu pn. „Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju (1995-2014)" oraz „Miasto i gmina Busko-Zdrój. Dzieje i zabytki" - publikacje Dariusza Kaliny i Romana Mirowskiego. Książka ta jest najbardziej aktualnym kompendium wiedzy o przeszłości miasta.

Publikacje na temat tradycji uzdrowiskowej kurortu zaprezentowali przedstawiciele poszczególnych zakładów lecznictwa uzdrowiskowego z: 21 Wojskowego Szpitala Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjnego, Uzdrowiska Busko-Zdrój S.A. oraz Sanatorium „Włókniarz". O właściwościach siarczkowych wód leczniczych opowiadał Ryszard Lisik współautor książek: „Wody siarczkowe w rejonie Buska-Zdroju" i „Siarczkowe wody lecznicze w części zapadliska przedkarpackiego". Wśród pozycji odnoszących się do miasta znalazły się też publikacje wydane przez Kazimierską Agencję Wydawniczą.

Ostatnie prezentowane zagadnienie dotyczyło zbiorów regionaliów buskiej filii PBW w Kielcach oraz sylwetek regionalistów, które przedstawiła Ewa Tarapata – pracownik biblioteki pedagogicznej. Spotkanie zakończyła dyskusja.

Organizatorami przedsięwzięcia byli: Pedagogiczna Biblioteka w Kielcach filia w Busku-Zdroju, Urząd Miasta i Gminy w Busku-Zdroju oraz historyk Dariusz Kalina. Wydarzenie odbyło się pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Świętokrzyskiego.

Busko-Zdrój w publikacjach Busko-Zdrój w publikacjach Busko-Zdrój w publikacjach Busko-Zdrój w publikacjach
Busko-Zdrój w publikacjach Busko-Zdrój w publikacjach Busko-Zdrój w publikacjach  

EHR

© Copyright 2011 Urząd Miasta i Gminy w Busku-Zdroju Projekt i realizacja Crafton    |    Korekta: Norbert Garecki

...dla rozwoju Województwa Świętokrzyskiego...

Projekt: "Kampania promocyjna Miasta i Gminy Busko-Zdrój oraz utworzenie centrum informacji
turystycznej" współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2007-2013