Logo Gminy Busko-Zdrój

TĘŻNIA

Tężnia o poranku
Tężnia przy pięknej pogodzie z lotu ptaka
Rowerek obok Tężni Solankowej w Busku-Zdroju
Oświetlona Tężnia nocą z lotu ptaka
Tężnia przy pięknej pogodzie z lotu ptaka
Plac zabaw - piracki statek
Fontanna
previous arrow
next arrow
PlayPause

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na wystawę pt. RECYKLING KOLORU CD. - technika autorska Tamary Maj. Prace będzie można podziwiać od 1 do 29 lutego 2024 w Domu Zdrojowym #TężniaBusko.

grafika promująca wystawę prac Tamary Maj, w tle zdjęcie jednej z prac

Tamara Maj na co dzień zajmuje się malarstwem i tkaniną artystyczną. Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków oraz Polskiego Stowarzyszenia Edukacji Plastycznej Delegatura w Kielcach.

Swoją twórczość artystyczną prezentowała na 79 wystawach indywidualnych (m. in. w Busku- Zdroju, Kielcach, Jędrzejowie, Miechowie, Olkuszu, Puławach, Radomiu, Sandomierzu, Świnoujściu, Tarnobrzegu, Tarnowie, Toruniu, Warszawie, Wrocławiu).Brała udział w prawie 400 wystawach konkursowych, zbiorowych i poplenerowych w kraju i za granicą (m.in. w USA, we Włoszech, w Belgii, Irlandii, Norwegii, na Krymie, Węgrzech, Czechach i Słowacji).
Uczestniczyła w 45 plenerach malarskich i wikliniarsko-tkackich oraz w kilkudziesięciu aukcjach charytatywnych.

Jest laureatką wielu nagród i wyróżnień, w tym nagrody Interdyscyplinarnego Konkursu Plastycznego Przedwiośnie w latach 2005, 2009, 2015, 2021, 2023 - BWA Kielce, nagroda - 9. Międzynarodowe Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej - BWA Krosno 2016, Nagroda Specjalna I Przegląd Sztuki Współczesnej Nowa Awangarda - Galeria Szyb Wilson Katowice 2017, wyróżnienie w Konkursie Plastycznym Kolaż-Asamblaż - BWA Olkusz 2020.

Uczestniczyła w plenerowej prezentacji twórczości artystycznej przed Parlamentem Europejskim. 1 maja 2004 roku w dniu akcesji Polski do Unii Europejskiej. W 2005 roku prezentowała prace z zakresu wikliny i tkaniny artystycznej na Salone delle Autonomie Locali Europa, Rimini (Włochy). W 2009 roku uczestniczyła w wystawie i warsztatach Tożsamość pomiędzy Sztuką a Kulturą w Specchii we Włoszech.

W 2019 roku otrzymała honorowy tytuł Buskowianina Roku 2018 oraz statuetkę Siewcy, która jest nagrodą najwyższego uznania dla osób kreujących pozytywny wizerunek Buska-Zdroju. W tym samym roku w uznaniu dokonań wzbogacających dorobek kulturalny województwa świętokrzyskiego otrzymała Świętokrzyską Nagrodę Kultury.

W roku 2023 obchodziła jubileusz 40 lat pracy twórczej nową wystawą RECYKLING KOLORU technika autorska, którą zaprezentowała w Galerii BWA w Sandomierzu, Galerii ZPAP w Kielcach oraz w Galerii Sztuki Gromada w Busku-Zdroju.

Posiada prace w zbiorach państwowych: BWA Kielce, BWA Olkusz, BWA Rzeszów, Muzeum Rzemiosła Krosno, Centrum Wikliniarstwa Rudnik n/Sanem, Muzeum Sztuki Współczesnej w Gdańsku oraz licznych zbiorach prywatnych w Polsce i za granicą.