Logo Gminy Busko-Zdrój

LAS BLIŻEJ NAS  Obserwując jaka jest pogoda za oknami uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Busku-Zdroju schowali puchowe kurtki do szafy, zmienili zimowe buty na wiosenne trzewiki i udali się na marcową wycieczkę do lasu na Podłęże. Jest to teren Koła Łowieckiego nr 2 im. Św. Huberta w Pińczowie, z którym szkoła podjęła współpracę w ramach realizacji projektu „Las bliżej nas".

Spotkanie na leśnej polanie rozpoczął pan dyrektor Dariusz Kumor. Przypomniał dzieciom jakie przedsięwzięcia zostały zrealizowane w ramach projektu przez uczniów naszej szkoły. Jesienią wykonaliśmy i ustawiliśmy w lesie paśnik dla saren, danieli i jeleni. Poznaliśmy zależności pomiędzy zdrowiem człowieka, a wypoczynkiem na łonie natury.

Sadziliśmy drzewa. Dowiedzieliśmy się na czym polega praca myśliwego i poznaliśmy mieszkańców lasu. Zimą obserwowaliśmy dzikie zwierzęta na wolności, szukaliśmy ich tropów i śladów bytowania. Poznaliśmy leczniczą funkcje lasu i dowiedzieliśmy się na czym polega praca strażnika łowieckiego. Tym razem punktem kulminacyjnym wycieczki było umieszczenie nowych podsypów (budek do dokarmiania) dla ptaków, gdyż stare były już mocno zniszczone i nie spełniały właściwie swoich funkcji. Ponieważ 11 lutego obchodziliśmy Dzień Dokarmiania Zwierzyny Leśnej była to doskonała okazja dla uczniów aby poznać zwyczaje żywieniowe wszystkich mieszkańców lasu.

LAS BLIŻEJ NASLAS BLIŻEJ NASLAS BLIŻEJ NAS

Z inicjatywy członków Koła Łowieckiego, którego prezesem jest pan Wiesław Król dla dzieci zorganizowano spotkanie ze starszym specjalistą w Zespole Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych panem Dariuszem Wiechem, który zachęcał dzieci do aktywnego wypoczynku na łonie natury oraz poznawania naszej małej Ponidziańskiej ojczyzny.

LAS BLIŻEJ NASLAS BLIŻEJ NASLAS BLIŻEJ NAS

Następną atrakcją przygotowaną przez Koło Łowieckie była przejażdżka bryczką po lesie. Para koni ciągnęła wesołe gromadki dzieci po leśnych duktach, umożliwiając prowadzenia ciekawych obserwacji przyrodniczych.

Oczekując na przejażdżkę leśni goście zostali poczęstowani kiełbaskami z ogniska i herbatą, które smakowały wyjątkowo w tak pięknym otoczeniu, na zdrowym, leśnym powietrzu.

LAS BLIŻEJ NASLAS BLIŻEJ NASLAS BLIŻEJ NAS

Podjęta współpraca Szkoły Podstawowej nr 2 w Busku-Zdroju z Kołem Łowieckim w Pińczowie z roku na rok przynosi wymierne korzyści dzieciom i środowisku.

Opracowała:
Wioletta Kumor nauczycielka
przyrody w SP2 w Busku