Logo Gminy Busko-Zdrój

AKTUALNOŚCI

Tężnia solankowa o poranku
Zdjęcie Tężni nocą
Aleja Mickiewicza, zdjęcie nocą
previous arrow
next arrow
PlayPause

na zdjęciu członkowie grup rekonstrukcyjnych podczas inscenizacji bitwy w Grochowiskach

W sobotę, 18 marca roku odbyły się uroczystości upamiętniające 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego oraz bitwy pod Grochowiskami, jednego z największych starć wojsk powstańczych z carską armią.

W wydarzeniu wzięli udział senatorowie i posłowie, radni Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, samorządowcy z gmin i powiatów całego Ponidzia, dyrektorzy urzędów i instytucji, służby mundurowe, dyrektorzy, nauczyciele i uczniowie szkół z terenu powiatu pińczowskiego i buskiego, harcerze, strażacy OSP, strzelcy, organizacje i mieszkańcy całego Ponidzia, którzy dotarli do Grochowisk m.in. uczestnicząc w rajdach pieszych i rowerowych.

W imieniu samorządu Gminy Busko-Zdrój wiązankę kwiatów na powstańczej mogile złożył Zastępca Burmistrza Michał Maroński.

Punktem kulminacyjnym uroczystości była rekonstrukcja bitwy pod Grochowiskami zorganizowana przez Muzeum Regionalne w Pińczowie oraz Kielecki Ochotniczy Szwadron Kawalerii im. 13. Pułku Ułanów Wileńskich. W inscenizacji wzięły udział grupy rekonstrukcyjne z całej Polski. Nie zabrakło również oddziału Żuawów Śmierci z Buska-Zdroju. Efektowną rekonstrukcję bitwy obejrzało kilkaset osób.

Więcej zdjęć na https://busko.com.pl/_news.php?id=36431