Logo Gminy Busko-Zdrój

INFORMACJA TURYSTYCZNA

Konie na tle malowniczych łąk
Dzieci jadące ścieżką rowerową
Drewniane wiaty na tle pagórków w rezerwacie Zimne Wody
Kajaki na rzece Nida
Piękny kwitnący sad jabłoni na łące pełnej mleczy
previous arrow
next arrow
PlayPause

Szlak czarny Busko-Zbludowice - 5,5km   

Bogactwo krajobrazu regionu Ponidzia zachęca do odkrywania coraz to nowych miejsc, które będą przyciągać zarówno turystów jak i okolicznych mieszkańców spragnionych pięknych widoków i aktywnej formy wypoczynku. W myśl tej idei otwarto nowy szlak pieszy znakowany kolorem czarnym na trasie Busko Zdrój − Zbrodzice. Długość szlaku wynosi 5,5 km i obejmuje Uroczysko „Zimne Wody”, sołectwa: Łagiewniki, Zbrodzice Gwoździówka oraz Zbrodzice Winnica.

Niewątpliwą atrakcją szlaku czarnego jest nowopowstały i oddany do użytku teren rekreacyjny „Zimne Wody”, z którego mogą korzystać w wolnym czasie całe rodziny. Przez teren „Zimnych Wód” przebiega ciąg komunikacyjny pieszo-rowerowy o nawierzchni żwirowej. Obszar ten urozmaicają elementy małej architektury. Dodatkową ozdobą są także „szałasy” ustawione na kamiennych polach służące do odpoczynku oraz punkt obserwacyjny. Na obszarze „Zimnych Wód” znajdują się dwa pomniki nieożywionej przyrody.

Szlak czarny Busko-Zbludowice - 5,5kmPierwszym z nich są tzw. Gipsowe Kryształy, drugim zaś Źródełko dające początek niewielkiemu strumieniowi. Cały obszar porośnięty jest niezwykle ciekawą roślinnością jak miłek wiosenny, dziewięćsił bezłodygowy czy mikołajek płaskolistny. To idealne miejsce na obcowanie z urzekającą naturą i niecodziennymi krajobrazami. Spacerując po tym terenie można podziwiać Kotlinę Borzykowską i Płaskowyż Szaniecki a nawet pasma Gór Świętokrzyskich.

Turystyczny szlak pieszy PTTK znakowany kolorem czarnym kończy się w jedynej na Ponidziu Winnicy Zbrodzice słynącej z wyrabianych tam białych i czerwonych win Solaris oraz Regent. Lampka lokalnie produkowanego wina jako ciekawy i miły akcent dopełniający rekreacyjną wędrówkę, na pewno zadowoli niejednego konesera.

 

 

 

 

Szlak czarny Busko-Zbludowice - 5,5km  Szlak czarny Busko-Zbludowice - 5,5km Szlak czarny Busko-Zbludowice - 5,5km